Šport 2015. 03. 16.

BASKET: Komárno rozdupalo bystrickú skladačku a ide do semifinále

Bystrici nevyšiel ťah s posilnením sa tesne pred play-off, v treťom zápase ich tím bez charakteru Komárno absolútne zvalcovalo.

Po desiatich minútach hry 38 bodov,  v polčase 72, stovka ešte v tretej štvrtine a napokon až 128 bodov! Basketbalisti MBK Rieker COM-therm Komárno v treťom zápase štvrťfinálovej série sfúkli svojho súpera z Banskej Bystrice a pred domácim publikom oslávili postup do semifinále, kde ich vyzve tím BK Inter Incheba Bratislava.

Bratislavčania vyradili v derby sérii Karlovku. Svojmu mestskému rivalovi nedali žlto-čierni žiadnu nádej a v každom z troch zápasov série dominovali. Do semifinále postúpila podľa očakávaní aj Prievidza, nečakane hladko si poradila Handlová so Svitom. Všetky štvrťfinálové série skončili v najkratšom možnom čase, bez prekvapení. Na ďalšie basketbalové zápolenia si budeme musieť počkať do 28. marca.

Ak mal niekto zdramatizovať štvrťfinálovú sériu, bola to Banská Bystrica. Tesne pred play-off sa k tímu Miroslava Grznára pripojili Mártinś Berkis a Kevin Thompson, ktorý s Komárnom pred dvoma rokmi padol vo finále a stal sa najlepším doskakovačom v lige. V posledných hodinách februárového prestupového obdobia pribudol na súpiske policajtov guard Vilo Kosa, ktorého prepustili z Interu Bratislava a ex-Levičan Eddi Jurjevič.

berkis

Výrazné posilnenie síce prišlo, tím ŠKP ale stratil svoju tvár a charakter. Z dvoch tesných prehier sa už Bystričania nedokázali otriasť a do Komárna cestovali nalomení. Svedčí o tom aj ich prístup k zápasu, v ktorom dostali neuveriteľných 128 bodov! Laxné prihrávky, nedostatočná obrana, slabý dôraz pod košom a nekolektívny výkon. Ak cítili hostia nádej po prvej štvrtine, v ktorej dostali 38 bodov, tak po trinástich minútach s päťdesiatkou na krku už boli zlomení.

Hráčom v bielom sa naopak darilo takmer všetko, na čo v nedeľu večer siahli. Takmer vypredaná hala tlieskala tímu, v ktorom dosiahli až siedmi hráči viac ako 10 bodov. Komárňania po dlhšom čase nasúkali súperovi dvojciferné množstvo trojbodových košov.

„Offensive rebound is good, we need more on defensive rebound,“ nabádal svojich hráčov po prvej štvrtine coach Miljan Čurovič. Komárňania mali totiž problém odstaviť Kevina Thompsona, ktorý ale našťastie nedokázal svoju prevahu pod košom využiť. Dosiahol tak len štyri body pri výborných šiestich útočných doskokoch. V drese policajtov už žiadny z hráčov nedokázal súperiť pod košom s domácimi, ktorý z druhej šance dali až 17 bodov.

Výborný na oboch koncoch ihriska bol PJ Alawoya, ktorého forma rastie najmä v defenzívnych činnostiach. Ofenzívne hody a dynamický basketbal vyhovoval viac domácim, ktorí získali až 12 lôpt, ich súper len 2. Bystričania ale „vyhrali“ na straty 17:7. Slabý návrat do obrany dokumentuje 22 bodov z brejku.

knbb 3 (1 of 1)

Hviezdou zápasu je bezosporu rozohrávač Jay Wisseh. Síce len desať bodov, no neskutočných doskočil 7 lôpt a štatisti mu napočítali až sedemnásť asistencií, čím nastolil nový ligový rekord. Mimochodom, o jednu prihrávku menej mali v základnej časti TJ Bannister a rozohrávač Spišskej Novej Vsi Goran Bulatovič. A ešte jedna štatistika – za 35 minút na ihrisku nestratil J. Wisseh ani jednu loptu!

Do tímu Komárna výborne zapadol aj Luka Igrutinovič. V nedeľu sa síce dlhšie zahrieval, no napokon nastrieľal 24 bodov a spravil aj 9 asistencií. Alawoya nastrieľal 18 bodov, Bilič a Kratochvíl po 17 bodov, Jankovič 16, Kozlík 12 a Wisseh 10. Až sedmička Komárňanov mala viac ako 10 bodov.

Po bodových hodoch prichádzajú dva týždne bez basketbalu. Semifinále začína 28. marca, Komárňanov čaká náročná úloha – poraziť dvojnásobného majstra z Bratislavy.

MBK Rieker Com Therm Komárno – ŠKP Banská Bystrica 128:86 (72:48)
Najviac bodov: Igrutinovič 24, Bilič 19, Alawoya 18 – Žiak 26, Berkis 15, Rhymes 13
/na zápasy 3:0, do semifinále postúpilo Komárno/