nedeľa, jún 16. - Jusztin (hu) - Bianka, Blanka (sk) 1 EUR = 322 HUF 20 °C
Mesto

Bastrnák a jeho tím s podporou ministrov

V zaplnenom Dôstojníckom pavilóne sa  v utorok večer udialo predstavenie programu Bastrnákovho tímu spolusúdržnosti Nové Komárno 2010-2020. Túto kandidátku prišli podporiť aj podpredseda vlády, ministri, štátny tajomník, ale i poslanci NRSR.

Tibor Bastrnák informoval ľudí, akým spôsobom vznikol program Nového Komárna. Vzišiel z konzultácií s občanmi a odborníkmi, ktoré sa udiali v posledných šiestich týždňoch. Nie je to program jednej politickej strany, ale program občanov, ktorí sa zapojili do diskusie o Novom Komárne , ktorým budúcnosť Komárna nie je ľahostajná. Preto môžeme hovoriť o tom, že je to program Komárňanov.

Nehovorilo sa o cykle štyroch rokov, ale o desaťročí príležitostí. Aj preto, že niektoré projekty, sa nedajú uskutočniť za jedno volebné obdobie. Bastrnák pripomenul, že tento program je otvorený a novým pripomienkam a nápadom sú kandidáti otvorení aj po voľbách. Primátor ďalej pripomenul, že je prvoradé získať finančné prostriedky z vedľajších zdrojov, ako napríklad z Európskej Únie. O týchto zdrojov rozhodujú poslanci zastupiteľstva, ktorých kandidátov na tento post predstavil. Po predstavení kandidátov na poslancov sa k plnej sále Dôstojníckeho pavilónu prihovorili hostia.

Prvým bol Rudolf Chmel, podpredseda vlády, ktorý vyzdvihol, že Tibor Bastrnák je významná osoba, ako pre Maďarov , tak aj pre Slovákov. Prisľúbil pomoc pri menšinových kultúrnych a vyučovacích otázkach. Ďalší z hostí sa prihovoril József Nagy, minister životného prostredia, ktorý povedal, že ak bude Dunajská Streda, z ktorej pochádza, raz taká veľká ako Komárno, chce aby vyzerala ako Komárno. Zsolt Simon, minister pôdohospodárstva, povedal, že občania Komárna v predchádzajúcich voľbách dali jasne najavo, čo chcú a je jeho „psov povinnosťou“ pomôcť v čo najväčšom rozsahu. Štátny tajomník ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií Ersék Árpád ubezpečil, že výstavba nového mostu cez Dunaj je v prioritách súčasnej vlády. Hovoril aj o severnom obchvate Komárna, ktorý by bol napojený na nový most a značne by znížil dopravné zaťaženie mesta.

Kandidáti spustili petíciu za výstavbu tohto obchvatu. Bastrnák vyzdvihol, že tieto tri ministerstvá sú najdôležitejšou súčasťou pre získanie prostriedkov pre samosprávu Komárna.

Poslanec NRSR a predseda predsedníctva Nitrianskeho kraja SDKÚ-DS Tomáš Galbavý vyjadril potešenie nad tým, že tak ako na vládnej úrovni, tak aj na komunálnej, strany SDKÚ-DS a MOST-HÍD príkladne spolupracujú. Potešilo ho, že program Nového Komárna je na desať rokov. Vörös Péter , poslanec NRSR a člen výboru NR SR pre verejnú správu a regionálny rozvoj, prízvukoval hlavne súdržnosť. Povedal, že ciele, ktoré sa objavili v programe Nové Komárno 2010-2020 sa dajú uskutočniť len s takou podporou, ktorú Bastrnákov tím spolusúdržnosti určite má.

Autor: PR

FEL