Šport 2019. 05. 21.

Cyklisti úspešne finišovali prvú etapu časovky Bélu Panyiho

Uplynulú nedeľu (19.5.) sa cyklisti z rôznych kútov Slovenska a Maďarska zúčastnili prvej etapy cezhraničnej série časoviek, Memoriálu Bélu Panyiho. Závodníci súťažili v rôznych vekových kategóriách na cestných a horských bicykloch. So štartom v Komárne a cieľom v Žitave mala trasa prvej etapy 15 kilometrov.

Nadšencov cyklistiky neodradilo ani nepriaznivé počasie, čoho dôkazom bola rekordná účasť. V spolupráci dvoch klubov, komárňanského CK PIKO-BIKE a komáromského Brigetio KSE sa podarilo prilákať 116 cyklistov. Nielen, že sa ho súčastnili nadšenci oboch pohlaví, ale rôznorodosť sme mohli vidieť aj vo vekovom zložení. Rozdiel medzi najmladším účastníkom, 11-ročnou Papp Villó, a najstarším účastníkom, 82-ročným Csaplár Árpádom, je 71 rokov, čo potvrdzuje pestrosť vo veku súťažiacich.

Pán Csaplár bol najstarším účastníkom pretekov a vo svojej kategórii si vyslúžil druhé miesto.

Celkovým víťazom časovky cestných jednotlivcov sa stal Kuba Ronald z klubu Brigetio KSE, s časom 0:19:33,69. Najrýchlejšou ženou bola v tejto kategórii Ökrösné Mészáros Alexandra, ktorá prišla do cieľa za 0:24:55:16.
Prvé miesto v kategórii jednotlivcov MTB si odniesol Buga Fridrich, s časom 0:27:53,80, pričom najrýchlešou ženou tejto kategórie bola Farkasová Silvia, s časom 0:31:32,86. Obaja cyklisti jazdia za komárňanský CK PIKO-BIKE.

Kuba Ronald jazdí za Brigetio KSE. Umiestnil sa na prvom mieste v kategórií časovky cestných jednotlivcov.
Najrýchlešia žena v kategórii cestných jednotlivcov bola Ökrösné Mészáros Alexandra z komáromského klubu Brigétio KSE.
Celkovým víťazom a najrýchlejším mužom v kategórií jednotlivcov MTB bol Buga Fridrich z komárňanského CK PIKO-BIKE.
Najrýchlejšou ženov v MTB časovke jednotlivcov bola Farkasová Alexandra z CK PIKO-BIKE.

Celkové výsledky nájdete na oficiálnej stránke podujatia.

Jeden z organizátorov podujatia Kamil Kovács nám poskytol malý sumár informácií o tomto cyklistickom podujatí.

Časovka nesie meno Bélu Panyiho. Kto sa skrýva za týmto menom?

Memoriál Bélu Panyiho je názov našej časti pretekov. Pomenovali sme ju po našom bývalom kolegovi, ktorý vlani zomrel ako 49-ročný. Týmto si ho chceme pripomenúť, preto memoriál Bélu Panyiho.

Tento rok sa koná už tretí ročník seriálu časoviek. Ako by ste porovnali tento rok s minulými, čo sa týka účasti?

Časovka je špeciálna odnož cyklistiky, preto sa nedá očakávať, že sa jej zúčastní veľa ľudí. Prvýkrát sme, ešte ako neznáme podujatie, prilákali 88 cyklistov, druhýkrát 99, a tentokrát sme prekročili stovku. Zaregistrovalo sa až 116 ľudí, no konečné číslo sa môže líšiť.

Pán Kamil Kovács spravuje komárňanský CK PIKO-BIKE .

Ako je to s najstarším a najmlaším účastníkom?

Už tradične je naším najstarším účastníkom Csaplár Árpád, tento rok mal 82 rokov. Najmladšia kategória je do 16 rokov, takže sa môžu prihlásiť aj mladší pretekári.

Veľkým lákadlom je tento rok určite hlavná cena! Vyhráva ju najlepší účastník?

Tento rok sa nám podarilo získať toľko sponzorov, že zo spolupráce oboch klubov sme mohli zakúpiť cestný bicykel Author Aura 55. Jeho majiteľ bude vylosovaný spomedzi tých cyklistov, ktorí sa zúčastnia oboch etáp sériálu časoviek.

Pán Kovács nám prezradil, že obe etapy sú zároveň samostatne vyhodnocované preteky. Na konci sa však časy sčítajú a vyhlási sa aj celkový víťaz série.