Fotky 2011. 03. 14.

Išlo o veľa a vedeli to všetci – vedenie, hráči i fanúšikovia. Nervozita panovala tak na tribúne, ako aj na ihrisku a málokto čakal jednoduchý priebeh. Veď hoci bojujeme o celkom iné umiestnenie pred play-off, delilo nás v tabuľke iba päť bodov. Aj to svedčí o vyrovnanosti ligy.

Úvod zápasu nám nevyšiel podľa predstáv. Banskobystričania šli do vedenia 3:9 a to aj vďaka dvom rýchlym stratám. Bystričania však v tomto ukazovateli za nami nezaostávali a keď sa k stratám pridala aj nepresná streľba, bolo jasné, že body budú pribúdať len veľmi pomaly. O to dôležitejšie boli tri trojky hostí v prvej štvrtine. Bytričania točili loptu okolo oblúka, my sme síce nemali problém ich tam ubrániť, no zopárkrát im dnu padli aj veľmi ťažké strely. Posledné body v štvrtine zaznamenal hosťujúci Davor Velčič a keďže my sme posledný útok rozohrali na Klára dole v rohu a on minul, štvrtina skončila 11:18 v náš neprospech.

Druhá časť hry sa herne podobala na prvú, strelecká úspešnosť tímov sa bola mizivá a nám nepadli ani ‚tutovky‘. Potom však v priebehu dvoch minút strelil Marek Jurík tri trojky a my sme sa šnúrou 10:4 dotiahli na súpera. Od toho momentu sme po väčšinu druhej štvrtiny viedli, najviac o päť bodov v 17. minúte. Po niekoľkých chybách sme sa ale sami o toto vedenie pripravili, na čo tréner reagoval oddychovým časom. Problém s faulami mal Dubovský, Bystričania celkovo faulovali menej. Do konca prvého polčasu sme potom dali 4 body z  trestných hodov – Jones pritom naprával svoju chybu, keď školácky stratil loptu. Polčas sa skončil za vedenia hráčov Komárna 37:33.

[nggallery id=30]

Hneď na začiatku tretej štvrtiny sa zobudil kapitán Berkis a vsietil trojku, následne pridal strelou pozdĺž základnej čiary ďalšie dva body a zvýšil naše vedenie na 42:33. Potom sme sme sa ale vrátili k nie práve koncentrovanému výkonu. Na druhej strane však Bystričania nedokázali využiť naše početné zaváhania. Za všetko hovorí jednominútová pasáž, kedy sme stratili loptu dvakrát, Jonesovi bola odpískaná nešportová chyba a Bystričania z toho nevyťažili ani jeden bod. Napriek tomu sa na nás bodovo dotiahli a tréner Krajnovič si bral oddychový čas za stavu 44:42 v momente, kedy Bystričan Grznár zakončil za dva body s faulom. Trestný hod premenil, no hostia ani v ďalších útokoch nedokázali vyrovnať. Štvrtina napokon skončila 52:48 a to aj vďaka tomu, že na Velčičovu trojku dokázal odpovedať rovnakou kartou Jones.

Štvrtá štvrtina bola konečne tým, v čo sme po celý zápas dúfali. Sám Berkis v nej dal 9 bodov – dve trojky a trestné hody po faule – súper si musel dávať pozor na nebezpečého Juríka, ktorý svoj bodový účet tiež prikrášlil. Náš súper dal za osem minút poslednej časti hry iba 4 body. Naopak, nám padalo takmer úplne všetko. Aj preto sme sa napokon tešili z celkom pohodlného víťazstva v pomere 74:56 a na konci dohrávala lavička MBK Rieker Komárno.

MBK Rieker Komárno – ŠKP Banská Bystrica 74:56 (11:18, 26:15, 15:15, 22:8)
Najviac bodov: Berkis 16, Burrows 14, Jurík 12/4 – Velčič 19, Grznár 10, Hovaňák 8
TH: 16/12 – 22/12, trojky: 8 – 4, fauly:22 – 14, rozhodovali: Ženiš, Kúkelčík a Lamoš, 840 divákov

Hľadať slová do sumáru zápasu nie je ľahké. Výhra samozrejme teší, z konečného pohľadu je však obrovská škoda takých zápasov, akými boli tie na Interi, doma s Levicami, či ten posledný v Handlovej, alebo doma so Žilinou. Mať o bod viac, tešili by sme sa z tretieho miesta už teraz. Takto musíme čakať na posledné kolo, či vôbec budeme mať v play-off výhodu domáceho prostredia.

Ale späť k zápasu. Treba povedať, že každý hráč si odvádzal svoju robotu, akú mal, vytratil sa však zápal do hry, možno nám v niektorých momentoch zväzovala ruky nervozita. Videli sme aj niekoľko školáckych chýb, ako keď Jonesovi vypadla lopta a on nemohol hrať, tak ju prenechal vlastne súperovi, ktorý z brejku skóroval. Miesto toho, aby loptu ďalej viedol. Možno by si to rozhodcovia všimli, možno nie, no v každom prípade by následný útok Bystrice smeroval do pripravenej obrany.

Podstatne viac sme v zápase faulovali, ako náš súper, čo nás mohlo stáť cenný bod do tabuľky. Avšak 10 trestných hodov z 22 je naozaj zlá úspešnosť, za ktorú sme museli byť vďační…

Pod košom nás Bystričania preskákali a nielen v tomto zápase sa potvrdilo, že hráč typu Jacksona bol pre nás obrovským prínosom. Napriek tomu, že Bystrica mala celkovo až 13 ofenzívnych doskokov, ani jeden z nich nepremenila na body. V niektorých momentoch to bolo pre ich streleckú nemohúcnosť, no treba tiež vyzdvihnúť obranu hlavne našich krídel, sympatický výkon podal v defenzíve aj Kareem Johnson. Celkovo len 56 bodov v našom koši je prísľubom toho, že naša obrana má našliapnuté správnym smerom. Ešte by to ale chcelo popracovať na útoku

TEXT: Tomáš Kottra

Ostatné zápasy 43. kola

BK Inter Bratislava – BK Iskra Svit 59:68 (20:12, 13:28, 12:9, 14:19)
Najviac bodov: Gavran 18, Žilík 11, Ďurana 9 – Bilík 21 (4 trojky), Čosič 15, Smith 14
TH: 11/6 – 25/15, trojky: 5 – 7, fauly: 20 – 11, rozhodovali: Pipíška, Kuzmiak, Hančík, 500 divákov

Čo sa vývoja skóre týka, to bol zaujímavý zápas. Niekoľkokrát sa totiž družstvá vystriedali vo vedení. V 9. min viedol Inter 20:11, ale po desaťbodovej šnúre hostí prehrával v 14. min 22:24. O 5 bodov viedol ešte v 15. min (31:26), ale neskôr sa misky váh obracali na stranu hostí. Vyhrali 40:33 prvý polčas, po zmene strán Inter znížil viackrát na dvojbodový rozdiel, naposledy v 33. min na 52:54. Ďalšia fáza súboja už vyznela pre družstvo spod Tatier.

BK SPU Nitra – BK 04 AC LB Spišská Nová Ves 78:56 (16:16, 23:14, 12:16, 27:10)
Najviac bodov: Bosák 31, Votroubek 21, Montgomery 10 – Mroz 20, Mielczarek 11, Johnson 8
TH: 14/9 – 20/18, trojky: 3 – 4 , fauly: 15 – 17, rozhodovali: Janáč, Ženiš a Matejčík, 700 divákov
Úvod zápasu bol vyrovnaný. Domáci sa do prvého výraznejšieho brejku dostali v 13. min, keď viedli až o 12 bodov. Polčasové skóre uzatváral Johnson košom aj s faulom spolu so sirénou. Po zmene strán na oboch stranách dominovali obrany a hostia krok za krokom znižovali náskok domácich. V 33. min Nitrania viedli už iba o 3 body 53:50. Následné dve minúty vyhrali v pomere 14:4 (67:54), čo sa ukázalo ako rozhodujúce pre výsledok zápasu. Nitra si týmto víťazstvom zabezpečila postup do play-off z prvého miesta.

BC Prievidza – MBK Handlová 83:72 (10:25, 30:19, 25:15, 18:13)
Najviac bodov: Ch. Jones 23, Hallett 17, Szalay 17 – Delič 31, Miloševič 14, Barišič 12
TH: 28/21 – 23/17, trojky: 6 – 5, fauly: 22 – 25, rozhodovali: Gabara, Tomašovič a Mlynský, 3300 divákov

Pred rekordnou návštevou sezóny začali lepšie hostia, ktorí úvodnú štvrtinu vyhrali o pätnásť bodov. Prievidžania mali lepší vstup do druhej časti – začali šnúrou 7:0 a v 18. min vyrovnali (38:38). Aj v treťom dejstve mali domáci mierne navrch a na začiatku poslednej štvrtiny viedli o deväť bodov 68:59. Súper síce znížil tento náskok, ale záver patril nadšene hrajúcim domácim, ktorí svoj náskok zvýšili na konečný 11-bodový rozdiel a v 92. derby si pripísali 57. výhru (súper má 35) a navyše spoluhráči dali Gabrielovi Szalayovi pekný darček k jeho 25.