Mix 2019. 07. 22.

Eduard Halmo: Vďaka čili sa mi darí urobiť ľudí šťastnejšími

Hadovce sú známe svojim využitím u miestnych podnikateľov a podobne sa pred štyrmi rokmi rozhodol aj Eduard Halmo. Ten v rámci svojho voľného času zasadil svoju prvú papričku na Eduardo´s Chilli Farm. Jeho koníček prerástol vo vášeň a dnes sa Eduard môže pýšiť nielen svojou rozmanitou ponukou čili produktov, ale aj ich veľkou obľubou u miestnych Komárňanov.

Ako zareagovali rodina a priatelia na takýto nezvyčajný nápad s čili?

Ľudia v okolí boli aj celkom prekvapení, že prečo práve čili. Ale manželka má tiež rada čili a spolu sme zvykli jedávať štipľavé výrobky alebo aj pestovali papriky, takže u nás je čili bežnou súčasťou života.

Prečo ste sa rozhodli aj pre pestovanie a nie len spracovanie chilli?

Od kedy som sa dostal k pestovaniu prvého čili, čo je už pár rokov dozadu, tak ho odvtedy pestujem. Medzičasom som zistil, že z neho viem spracovať aj nejaké výrobky. Možno aj vďaka tomu, že viem čo-to o gastronómii.

Je čili len štipľavý prídavok do pokrmov alebo to je aj niečo viac?

Čili je krásna rastlina, ktorá zarodí veľa papričiek, a to aj 300-400 kusov. Niektoré sú farebné, keďže pri dozrievaní majú aj 7 až 8 odtieňov farieb. Takže to nie je len tak, ako to poznáme, že čili je len zelené alebo červené. Má množstvo farieb: od sivej, žltkastej až po hnedastú. Vďaka tomu to je aj krásna dekoratívna rastlina.

Zákazníci vidia výsledný produkt vo forme farebného čili vo fľaštičke. Akým procesom avšak prejde čili, kým sa dostane na nedeľný stôl?

Na farme to vyzerá tak, že ráno sa zapne polievanie a počas dní je dôležité okopávanie, čistenie a trhanie buriny v okolí sadeníc a následne zber papričiek. Potom rozhodujem, ktoré čili bude ako spracované. Nakoľko produkty vyrábam v malých sériách a väčšinou „od oka“, tak je každá fľaštička s čili jedinečná a iná ako ostatné.

Koľko druhov čili pestujete?

Pôvodne som mal 120 odrôd ale postupne som ich zredukoval, nakoľko som zistil, že niektoré sú len dekoratívne alebo nemajú nejakú výnimočnú chuť. Tak som ich zredukoval na takých 45-50.

Do akých rôznych foriem ho spracúvate?

Robíme klasické omáčky alebo pasty, okrem toho ich zavárame na sladko-kyslo alebo nakladáme len so soľou. Klasikou je tiež sušenie, kedy sa čili spracuje na prášok.  U ľudí sú obľúbené kľúčenky, v ktorých majú čili prášok a nosia si ho so sebou do reštaurácií.

Máte nejakú čili exluzivitu?

Disponujem jedným silným čili odrody Dragon´s Breath, ktoré má 2,4 miliónov Scovillových jednotiek (rekordne druhé najštipľavejšie čili, pozn. redakcie) ale osobne si myslím, že niektoré čili, ktoré ani nie sú vyzdvihnuté medzi tie naj, môžu byť štipľavejšie.

Odkiaľ beriete inšpiráciu pre nové nápady?

Nakoľko je čili moje hobby, tak si môžem dovoliť ho aj rozdávať na ochutnávku. Takto vlastne získavam nejakú spätnú väzbu od známych a priateľov a viem si vytvoriť obraz o tom, čo ľuďom viac vyhovuje alebo čo by nové privítali.

Môžete sa pýšiť aj nejakými oceneniami či certifikátmi?

Máme certifikát Podunajsko, čo vlastne predstavuje také udelenie pre originálnych výrobcov. Momentálne chystám nejaké čili do Ameriky, kde sú rôzne festivaly, tak sa pokúsime získať nejaké ocenenie.

Mali ste už nejakú spoluprácu s výrobcami miestnych produktov?

Valerian Hrala z Green Plantation je veľkým fanúšikom čili a na počesť nejakej tej spolupráce s nimi som vyrobil čili omáčku s ich kávou, ktorá je výborná ako marináda pre grilované mäso.

Aké sú reakcie ľudí v Komárne a v okolí na takýto druh produktov?

Podľa mňa celkom dobré. Prvýkrát keď som prišiel s čili na Komárňanské dni, tak bola veľká radosť vidieť tie rady, ktoré stáli pred našim stánkom. Preto som sa rozhodol aj urobiť súťaž v jedení čili.

Aké máte ciele do budúcna v čili svete?

Napriek tomu, že čili ľuďom na chvíľu odpáli chuťové bunky v ústach, tak v tele sa pri jeho konzumácii uvoľňujú endorfíny, alebo inak hormón šťastia. Takže vďaka čili sa mi darí urobiť ľudí šťastnejšími a to je takým mojim cieľom.

Foto: Archív Eduarda Halma