Šport 2018. 06. 18.

Historický týždeň komárňanského plávania zásluhou plavcov Delta klubu Komárno

Dni od 13.6.2018 do 17.6.2018 budú patriť medzi najúspešnejšie obdobia histórie Delta klubu Komárno.  Naši plavci sa v tomto období predstavili hneď na troch dôležitých podujatiach. Marián Dragúň sa predstavil ako člen seniorskej reprezentácie SR na vynikajúco obsadenom mítingu Mare Nostrum 2018 v Barcelone, Alex Kušík bojoval v srbskom Belehrade a Miriama Szászová sa predstavila na vrcholnom podujatí sezóny – Majstrovstvách SR mladších žiakov.

Marián Dragúň sa v extrémne silnej konkurencií viacerých olympijských víťazov a držiteľov svetových rekordov predstavil v Barcelone na prsiarskych tratiach (medzi účastníkmi boli napr. Katinka Hosszú či svetový rekordér na 200m prsia Ippei Watanabe z Japonska). Účasťou na tomto mítingu potvrdil svoju pozíciu v reprezentačnom družstve SR. V pretekoch tesne zaostal za svojimi osobnými rekordami a v jednotlivých disciplínach obsadil umiestnenia v druhej resp. v tretej desiatke.

Miriama Szászová sa predstavila na Majstrovstvách SR mladších žiakov, ktoré sa uskutočnili na bratislavských Pasienkoch. S trinástich individuálnych disciplín, ktoré boli na programe od piatka do nedele sa predstavila až v desiatich z nich. Našim cieľom bolo čo najlepšie zužitkovať tréningové úsilie tak Miriamy ako aj jej trénera Michala Knihára nie len ziskom titulov ale aj kvalitou zaplávaných časov. V piatkovom poobedňajšom programe sa predstavila na 100m motýlik, 400m voľným spôsobom, 200m polohové preteky a 100m znak. Vo všetkých disciplínach dokázala zvíťaziť s obrovským náskokom pred svojimi súperkami a až v troch disciplínach (mimo 100m znak) si dokázala zlepšiť svoje osobné rekordy. V sobotňajších doobedňajších súbojoch sa predstavila len na 100m voľným spôsobom, ktorý vyhrala dokonca v novom slovenskom rekorde 11. ročných plavkýň. V poobedňajších súbojoch na ňu čakala veľmi ťažká kombinácia disciplín 200m voľným spôsobom, 400m polohové preteky a 200m znak. Svojimi výkonmi zaujala všetkých prítomných v hľadisku. Na 200m voľným spôsobom dokázala zlepšiť Slovenský rekord o takmer 2,5 sekundy! Na 400m polohové závody zaplávala najlepší čas histórie SR a len kúsok ju delil od ďalšieho slovenského rekordu. V záverečnej disciplíne tretieho poldňa prekonala opäť slovenský rekord tento raz na 200m znak a pridala už svoj ôsmi titul. V nedeľu pridala ďalšie dve zlaté medaile a to na 50m voľným spôsobom opäť v slovenskom rekorde 11. ročných dievčat a na 800m voľným spôsobom, kde len o málo zaostala za svojim rekordom SR.

Prehľad časom a umiestnení uvádzame v tabuľke:

Disciplína Čas Náskok pred 2. v poradí Doterajší rekord SR 11. ročných Doterajší držiteľ rekordu SR Poznámka
800m voľ.spôsob 10:15,24 42,26 10:09,44 Szászová M

*Základný rekord vznikol prepočítaním časov v roku 2010 z 25m bazéna pomocou FINA bodovania t.j. daný čas ešte nikto nezaplával.

Miriama Szászová k zisku 10 titulov Majsterky SR v plávaní pridala 4 slovenské rekordy 11. ročných plavkýň a z obrovským náskokom jej aj patril najhodnotnejší výkon majstrovstiev SR:

Alex Kušík sa predstavil na výborne obsadenom plaveckom mítingu v Belehrade. Hlavným cieľom jeho účasti bolo zaplávanie si čo najlepších časom pred koncom nominačného obdobia na vrcholné juniorské podujatia. Predstavil sa v piatich disciplínach. Preteky sa plávali v rozplavbách po jednotlivých kategóriách (Alex patril do kategórie juniorov 15-18 ročných – takže plával o dva roky staršími plavcami) pričom osem najlepších bez rozdielu veku postúpilo do večerných finálových bojov. Vo svojej kategórií obsadil 1. miesto na 200m polohové preteky, 4. miesto na 50m znak, 5. miesto na 100m znak, 7. miesto na 100m prsia a 9. miesto na 50m motýlik. Alexovi Kušíkovi sa podarilo prebojovať do finále na 200m polohové preteky (obsadil v ňom 4. miesto), 50m znak (obsadil v ňom 4. miesto) a 100m znak (obsadil v ňom 7. miesto).

Našim športovcom a trénerovi k dosiahnutým výsledkom gratulujeme.