Blog 2011. 04. 24.

Holiaci strojček pridávajúci chlpy

Dúfam, že vás môj úžasný titulok donútil ku kliknutiu na tento článok. A dúfam, že vás nasledujúca veta neodradí od toho, aby ste si ho prečítali až do konca. Holiaci strojček pridávajúci chlpy neexistuje, je to len môj výmysel. Prosto som sa rozhodla byť kreatívna. A kedy inokedy by som ňou mala byť ak už nie počas Svetového týždňa kreativity a inovácií.

Veru tak, takmer každý týždeň v roku je už venovaný nejakej záslužnej činnosti, nuž a ten súčasný sa zameriava práve na tvorivosť. Rozhodla som sa vás teda inšpirovať. :D Uznávam, že ten holiaci strojček nebol možno práve najlepší nápad, ale to bola prosto prvá vec, ktorá mi napadla. Na svete sú však aj omnoho kreatívnejší ľudia ako ja, ba čo viac, myslia to vážne. Vyhlasovanie Antinobelových cien síce nie je aktuálnou novinkou, vzhľadom na tento týždeň mi však nedá nespomenúť tých niekoľko perfektných výskumov a vynálezov, s ktorými prišli vedci v roku 2010.

Oblasť medicíny sa môže pochváliť napríklad novým zistením, že symptómy astmy sa dajú liečiť vozením sa na horskej dráhe. Zdravotníctvo sa zase pýši potvrdením dôkazu o tom, že mikróby sa viac držia na fúzatých vedcoch. Aby sme sa trošku pozreli aj na fyziku. Držiteľom Antinobelovej ceny za rok 2010 je zistenie, že ak si na topánky navlečiete ponožky, tak sa na zľadovatenom povrchu budete šmýkať menej. Ak radi nadávate, určite vás poteší zistenie z mierovej oblasti, ktoré potvrdilo, že nadávanie pomáha zmierňovať bolesť.

Vrcholom technických objavov sa stal vývoj metódy odberu nosného hlienu veľrýb pomocou diaľkovo riadenej helikoptéry. Chemický svet si získalo tvrdenie, že voda a olej sa predsa len dajú zmiešať a sféru manažmentu dojala matematická demonštrácia toho, že kedy boli zamestnanci povyšovaní náhodným výberom, spoločnosti by boli efektívnejšie. Úplný top je však podľa mňa predstavenie nových spôsobov investovania peňazí, ktoré malo maximalizovať zisk a minimalizovať riziko pre svetovú ekonomiku. Na prvý pohľad to nie je nič netradičného. Len škoda, že uvedené inovácie viedli ku vzniku svetovej finančnej krízy.

Tak vidíte, aj odborníci sa niekedy „seknú“. Tvorivosť však ľudstvu priniesla aj mnoho úžasných vynálezov. Takže, nebojte sa byť kreatívny a oslávte tento týždeň . Veď nakoniec vymýšľanie noviniek, či už prínosných alebo úplne zbytočných, sa v podstate cení vždy. Svedčí o tom aj fakt, že hoci nám Antinobelove ceny slúžia skôr na zábavu, odovzdávané sú na prestížnom Harvarde. V niektorých prípadoch dokonca z rúk samotných laureátov Nobelovej ceny.

Zdroj: blesk.cz