Šport 2011. 03. 24.

Je to 0:1 pre Žilinu

V živej pamäti máme zápas so Žilinou, v ktorom sa hlavne dvojici Carter – McCoy podarilo otočiť polčasovú prehru o 20 bodov a napokon v predĺžení vyhrať. BOli sme zvedaví, akou nohou vstúpime do play-off tento rok, keďže sme po dlhom čase mali výhodu domáceho prostredia.

Úvodná akcia súpera akoby napovedala, čo sa bude počas zápasu diať častejšie. Prvú strelu síce nepremenil, no po obrannom doskoku mu Burrows vrátil loptu a McCoy otvoril skóre trojkou. Potom sme prevzali opraty do rúk my a po šesť a pól minútach sme vyhrávali 11:3. Medzitým sa ale začala Berkisova strelecká mizéria. Síce premieňal trestné hody, už v prvej štvrtine mal štatistiku 0/3 spoza oblúka. Domácim v tejto chvíli zabrala dvojica Carter-Kosa, vďaka ktorej sa súper na nás dotiahol a do konca štvrtiny dokonca otočil na 13:14. A to sme ešte mali šťastie, že McCoy musel sedieť pre fauly!

Do druhej časti hry sme vbehli dobre. Rýchlo sme otočili stav na 20:14 a dominovali sme na ihrisku. Vytočený McCoy si po ďalšom faule išiel sadnúť, čo nám samozrejme hralo do kariet. V polovici šestnástej minúty sme potom viedli už rozdielom dvanástich bodov, čo bolo napokon aj naše najvyššie vedenie v zápase. Do polčasu sa nám podarilo udržať si pekný osembodový náskok, keď znižoval trojkou Futo a parádnym blokom sa predviedol hosťujúci Carter. Polčas teda skončil stavom 45:37.

Tretia štvrtina bola rozhodne najhoršou v zápase. Ani jeden z tímov sa nedokázal poriadne presadiť a počet bodov je toho jasným dôkazom. O trochu lepší bol ale súper a to aj vďaka ďalšej Futovej trojke, naopak Berkis minul tri. Predviedol sa aspoň presnou prihrávkou na Johsona pod kôš, no 8 bodov za štvrtinu je veľmi málo. A keďže trojku nepremenil ani Marek Jurík, štvrtina sa skončila za pre nás opäť mierne nepriaznivého stavu 53:54.

Posledná štvrtina však bola zlá. Síce sme v nej dali 24 bodov, no 8 z nich padlo až v posledných momentoch zápasu, kedy sme sa ešte snažili zvrátiť výhru Žiliny. Nám v jej prvej polke nevyšli dôležité trojky Juríka, Jonesa a naďalej sa trápil Berkis, ktorému to nie a nie padnúť. Dve minúty pred záverom sme prehrávali už o jedenásť bodov, no Dubovský trojkou zavelil na obrat. Žilinčania nedokázali rozohrať loptu do 5 sekúnd a z následnej našej akcie triafal spoza oblúka Jurík. Za ďalších niekoľko sekúnd to už bolo iba 70:73, no v ostávajúcej minúte už hráči Váhostavu nenechali nič na náhodu a zaslúžene vyhrali 77:83.

MBK Rieker Komárno – BK Váhostav-SK Žilina 77:83 (13:14, 32:23, 8:17, 24:29) stav série: 0:1
Najviac bodov: Burrows 24, K. Johnson 19, Jurík 9 – Stojanovič 18, J. Carter 17, McCoy 16
TH: 25/18 – 35/26, trojky: 5 – 7, fauly: 25 – 20, rozhodovali: Ženiš, Kuzmiak a Matejčík, 900 divákov

Ťažko je opäť hodnotiť takýto zápas. V prvej polovici sme sa mohli spoľahnúť najmä na Burrowsa, ten sa však potom vytratil. Problém nám robili s rozohrávkou agresívne brániaci hráči Žiliny, ktorým sa neraz podarilo získať lacnú loptu po našej nepresnej, alebo urýchlenej prihrávke. Navyše nám opäť nezahral kapitán Berkis – 0/9 spoza oblúka je naozaj bieda. Našťastie ho po časť zápasu zastúpil Jurík. Žilinčanom nezahral dobre McCoy, naopak Futo vsietil tri trojky z troch pokusov. Vyzdvinúť by sme mohli z našich tiež Johnsona, ale iba do polovice, pretože hoci sa bil o doskakované lopty a darila sa mu aj streľba, vyprodukoval niekoľko zbytočných strát, z ktorých súper obvykle dokázal vyťažiť body.

Kde sme si prehrali zápas? Zrejme na oblúku. Ak by padla aspoň jedna trojka v prvej polovici zápasu, mnohé mohlo byť inak. Momentálne nám ostáva iba sa pripravovať na druhý zápas, za ktorým pocestujeme v sobotu do Žiliny. KOMÁRNO DO TOHO!

TEXT: Tomáš Kottra

Ostatné zápasy prvého hracieho dňa štvrťfinále:

BK SPU Nitra – ŠKP Banská Bystrica 78:47 (22:13, 18:14, 18:11, 20:9) stav série: 1:0
Najviac bodov: Bosák a Grafs po 14, J. J. Montgomery 13 – Cvitanovič 14, Dorazil 12, Immink, Grznár a Hovaňák po 5
TH: 10/5 – 19/11, trojky: 3 – 4, fauly: 16 – 12, rozhodovali: Pipíška, Šramko a Hančík, 600 divákov

Domáci od úvodných sekúnd potvrdzovali postavenie v tabuľke po základnej časti a úlohu jasného favorita v tejto štvrťfinálovej sérii. Víťaz základnej časti extraligy dominoval na domácej palubovke v každej štvrtine. Na 30-bodový rozdiel zvýšil v 37. min Lehman po nezištnej prihrávke Moora.

BK 04 AC LB Spišská Nová Ves – BC Prievidza 75:60 (20:14, 23:17, 15:10, 17:19)stav série: 1:0
Najviac bodov: Mróz a L. Johnson po 18, Baťka 14 – Ch. Jones 12, Hallett a Uhlíř po 10
TH: 14/9 – 19/14, trojky: 6 – 6, fauly: 22 – 19, rozhodovali: Lukáč, Karniš a Bohucký, 1100 divákov

Úvodný zápas play-off sa začal na Spiši v opatrnom tempe. Postupne však domáci zvýšili obrátky a najmä vďaka spolupráci trojice Jefferson, Demečko, Mróz si do veľkej prestávky vybudovali sľubný 12-bodový náskok (43:31). V tretej štvrtine síce domácim odišla trojková streľba, ale obranou a výborným útočným doskakovaním odskočili „baníkom“ z Prievidze už na 17 bodov. Hostia v závere ešte na chvíľu zdvihli hlavu, ale Novovešťania nepripustili prípadný zvrat a v sérii sa ujali vedenia 1:0.

Astrum Levice – MBK Handlová 84:89 (19:28, 23:27, 26:16, 16:18) stav série: 0:1
Najviac bodov: Henderson 20, Vojtek 13, English 11 – Delič 26, Miloševič 17, Gavlák 16
TH: 16/10 – 22/16, trojky: 6 – 13, fauly: 21 – 21, rozhodovali: Brziak, Šarišský a Szibilla, 2000 divákov

Hostia začali veľmi dobre a už v 4. min viedli 15:2. Po oddychovom čase sa domáci basketbalisti síce ako – tak prebrali, ale prvú štvrtinu prehrali rozdielom 9 bodov (19:28). V 14. min síce Levičania vyrovnali na 30:30, potom však opäť prebrali taktovku hostia a postupne získali 13-bodový náskok (55:42). Po zmene strán zlepšená obrana domácich a najmä úspešná streľba znamenali zníženie do konca štvrtiny na 68:71. V 32. min sa dostali Levice aj do vedenia, ale niekoľkými zbytočnými chybami postavili Handlovčanov znova na nohy. Dvadsaťosem sekúnd domáci znížili na 84:85, ale to bolo z ich strany všetko, záver už patril hosťom.