Fotky 2011. 01. 16.

Tím BK SPU Nitra sa po odstúpení basketbalového Pezinka dostala na prvé miesto v extraligovej tabuľke a treba povedať, že si ho za svoje výkony zaslúži. Z posledných 10 zápasov totiž prehral iba jediný, s majstrom z Pezinka. My sme s Nitrou hrali doteraz dva zápasy- prvý sme ‚doma‘ vyhrali a druhý v Nitre prehrali.

Do zápasu sme nastúpili v takmer kompletnom zložení, na ihrisku chýbal iba dlhodobo zranený Valach. Preplnená športová hala najprv pred vyhlasovaním základnej zostavy nepustila spíkra k slovu, chvíľu sa nehralo pre poškodenú sieťku na koši, neskôr sme mali problémy s utieraním podlahy, no napriek tomu sme sa potešili skvelým basketbalovým večerom.

Úvod zápasu bol takmer totožný, ako pred týždňom. Na oblúku sa objavil voľný Bosák a v priebehu 3-4 sekúnd sme prehrávali. Kontroval Berkis, no aj pre dve straty sme čoskoro prehrávali 2:8. Do polovice štvrtiny sa nám ešte podarilo otočiť šnúrou 7 bodov na 9:8, čo zobudilo trochu nervóznu športovú halu. Nitra potom opäť prebrala opraty zápasu a 30 sekúnd pred koncom prvej časti hry sme prehrávali o 8 bodov. Napokon sa nám podarilo stav trochu skorigovať na 15:21.

[galleryview=id:22]

Šesťbodové manko nebol až tak zlý východiskový bod, veď na začiatku štvrtiny sme mali loptu a voľný Lukáš Dubovský v prvej akcii z rohu trafil za tri body. Od toho momentu bol zápas veľmi vyrovnaný, nám sa postupne podarilo stiahnuť náskok súpera, v osemnástej minúte sa dostať do vedenia o 5 bodov, no Braňovi Lacovi nevyšli prvé minúty na ihrisku a Nitre sa podarilo vyrovnať. Záver polčasu však vyzeral opäť rovnako, ako pred týždňom. Johnathon Jones totiž dokázal krátko pred sirénou uzavrieť polčasové skóre na 42:40.

Druhý počas sme začali 4 inkasovanými bodmi a počas celého priebehu tretej štvrtiny boli Nitrania v miernom náskoku. V tejto časti hry zahral veľmi dobre Vlado Klár – premieňal ‚layupy‘, doskakoval a dobre bránil. Takmer počas celej tretej časti hry sme sa nedostali do vedenia, no Nitru sme nepustili do väčšieho ako trojbodového náskoku.

Podobne vyzeral aj úvod poslednej štvrtiny. Nitra išla do päťbodového náskoku, no ten sme jej po takmer troch minútach stiahli a dvoma bodmi s faulom otočil kapitán Berkis stav na 61:59. A od toho momentu sme Nitru už k vedeniu nepustili. Ako veľmi dôležitá sa ukázala chvíľa Braňa Laca, ktorý nechal zabudnúť na všetky chyby z prvého polčasu, keď v krátkom slede výborne zahral a zakončil v dvoch útokoch, k čomu pridaj aj zisk a dobrým zdvojením donútil súpera k prešľapu mimo ihriska. To sme už minútu a pol pred koncom vyhrávali o 8 bodov a za neutíchajúceho skandovania sme napokon Nitru porazili pomerom 85:73.

Hodnotenie zápasu:
Nedalo sa nestáť a netlieskať! Komárno opäť zvládlo záver zápasu vo veľkom štýle a preplnená športová hala bola na nohách, s vykričanými hlasivkami a dočervena vytlieskanými rukami! Nedá nám však nespomenúť niektoré zbytočné straty Jonesa hlavne v úvode zápasu, ktoré Nitre dopomohli k rýchlemu náskoku. V pravej chvíli ale zabrali hráči, od ktorých sa to očakávalo – či už šlo o Berkisa, Burrowsa, alebo už spomenutého Jonesa, ktorý ale posledné zápasy nehrá na vrchole možností. Nový legionár Johnson sa ukazuje ako platná posila, 15 bodov mohlo byť pokojne viac, bohužiaľ mu však niekoľko lôpt vyskočilo z koša, možno by sme mu mohli vytknúť doskoky.

Vyzdvihnúť určite musíme Vlada Klára, ktorý niekoľkokrát výborne vnikol pod kôš, dokázal pomútiť obrane súpera hlavu a úspešne zakončiť, dokonca nazbieral až 8 doskokov! Braňo Laco síce najprv niekoľko vecí po sebe pokazil, no napokon sa stal hráčom, o ktorom by sa dalo povedať, že rozhodol zápas.

Nitra nás však pod košom preskákala. Až 15 útočných doskokov nie je pre nás vôbec lichotivé číslo, nevedeli sme si poradiť najmä s Duane Erwinom a ani jeden z našich hráčov nemal dohromady viac ako 10 doskokov. Tak isto sme mali výrazný problém s vysunutou agresívnou obranou, ktorá nás stála mnoho síl a niekoľko lôpt.

MBK Rieker Komárno – BK SPU Nitra 85:73 (15:21, 27:19, 12:15, 31:18)
Najviac bodov: Burrows 22 (7 doskokov, 4 asistencie, 2 bloky), Berkis 16 (TH 7/7), Johnson 15 (4 doskoky), Klár 10 (8 doskokov), Jones 13 (8 asistencií),  Laco 6 (4 doskoky), Dubovský 3 (3pt 1/1)
TH: 21/16 – 16/12, trojky: 3 – 1, fauly: 18 – 24, rozhodovali: Pipíška, Margala a Tomašovič, 900 divákov

TEXT: Tomáš Kottra