Mesto 2015. 08. 19.

Mestskí policajti riskujú zdravie, no ich prácu Komárňania nedoceňujú

Mestskí strážcovia poriadku to v Komárne ľahké nemajú. Riskujú zdravie, no často ich prácu neocenia ani obyvatelia mesta.

„Ešte nikdy sme nemuseli strieľať po ľuďoch,“ hovorí náčelník komárňanskej mestskej polície Ľudovít Rozsnyó a klope po dreve svojho pracovného stola. Je na ňom vidieť, že ho tento fakt úprimne teší. Hoci je pištoľ povinnou výbavou mestských policajtov, nikdy sa počas svojej dvadsať ročnej praxe pri mestskej polícii s takýmto prípadom nestretol. Príslušníci mestskej polície však denne odchádzajú do práce s tým, že sa môže stať čokoľvek. „Nikdy vopred neviete, ako sa situácia vyvinie. Aj keby ste išli na výjazd za najlepším kamarátom,“ vysvetľuje. Každému vraj môže „prepnúť“.

Napriek tomu si mestskí policajti aspoň tréningovo zastrieľajú dosť, zúčastňujú sa i rôznych súťaží. O putovný pohár primátora mesta Komárna v streľbe mestských policajtov zo služobných zbraní si merajú sily so svojimi kolegami z celého Slovenska i partnerských miest zo zahraničia. Tento rok sa konal už jeho 18. ročník.

Komárňania nevedia

Aj vďaka tomu sú mestskí policajti vždy pripravení zasahovať tam, kde ich Komárňania potrebujú. „Riešime asi všetko, čo ľudí v meste trápi. Susedské vzťahy, psy, mačky, smeti, rodinné nezhody, zlé parkovanie, znečisťovanie verejného priestranstva,“ vymenúva. Podľa jeho slov ale obyvatelia mesta ani presne nevedia, čo presne je prácou mestskej polície a dávajú aj podnety, ktorými sa zaoberať nemôžu.

Príslušníci potom musia vec buď posunúť na štátnu políciu, alebo ich odkázať na „Musíme sa riadiť zákonom a ten nám nedovoľuje riešiť niektoré veci. Napríklad týkajúce sa stavebníctva, alebo trestnej činnosti,“ približuje a dodáva: „Všetko, čo robíme my, robí aj štátna polícia. No my nerobíme všetko to, čo oni.“ Vo všeobecnosti sa dá povedať, že mestská polícia môže konať, iba ak sa niekto dopustí priestupku. Trestné činy už musí riešiť štátna polícia.

Veľký brat

Mestská polícia, to nie sú iba uniformovaní muži zákona, ktorí dohliadajú na poriadok v uliciach Komárna. Obyvateľom totiž bdie nad hlavami aj kamerový systém pozostávajúci z takmer tridsiatky bezpečnostných kamier, umiestnených v meste. „Pri práci s kamerovým systémom sa nám strieda celkovo deväť zamestnancov, ktorí sú zdravotne znevýhodnení,“ hovorí Ľ. Rozsnyó. Je pritom presvedčený o tom, že kamerový systém má svoje opodstatnenie. „Už prítomnosť kamier má svoje výsledky z pohľadu prevencie. Nedá sa vyčísliť, koľko ľudí odstraší, že ich konanie bude uchované na videu,“ vysvetľuje.

Aj v prípadoch keď k narušeniu poriadku došlo, bola mestská polícia vďaka kamerovému systému zasiahnuť. „Podarilo sa nám vďaka nemu už viacero výtržíkom dokázať ich priestupky, alebo trestné činy. Pochytali sme napríklad sprejerov, zlodejov, ľudí, čo poškodzovali preliezky na Kossuthovom námestí,“ spomína. Pripomína, že dôležité pre kvalitu záznamu je, aby páchateľa prichytili kamery pri čine a „veľký brat“ v budove mestskej polície stihol páchateľa priblížiť.

Deje sa to v kancelárii, ktorá pripomína vesmírne stredisko. Počítače monitory a obslužný pult. Už takmer dva a pol roka tu pracuje aj Ján Fülöp. Pozerá sa na asi dvadsať monitorov, ktoré mapujú najmä centrum mesta. „Ak sa objavia nejaké podozrivé osoby, oznámim to stálej službe a oni už rozhodnú, či tam pošlú hliadku,“ vysvetľuje.

Nová pobočka

V službách mestskej polície robí celkovo 28 príslušníkov vrátane vedenia. V meste sa pohybuje vždy aspoň jedna dvojčlenná hliadka pozostávajúca z dvoch mužov, alebo žien zákona. Tých posiela stála služba na obyvateľmi nahlásené miesta, alebo patrolujú po meste. „Ďalšia dvojica dohliada na dodržiavanie pravidiel parkovania. Okrem toho zabezpečujeme bezpečnosť na rôznych kultúrnych, športových akciách, na jarmokoch, strážime priechody pre chodcov pri školách pred vyučovaním, alebo najnovšie odprevádzame autobus na Harčáš, čo si od mesta vyžiadal autobusový prepravca,“ hovorí prvý muž komárňanskej mestskej polície. Úlohou príslišníkov je tiež doručovať súdne zásielky tým adresátom, ktorých pošta len ťažko zastihne.

DSC_0411

Okrem toho sa poriadkový útvar púšťa aj do nových aktivít, postupne realizuje projekt napojenia škôlok a škôl na pult centralizovanej ochrany. „Doteraz tieto objekty strážila súkromná bezpečnostná služba, čo nás vyšlo na asi 9 600 eur ročne. Takto zaplatíme približne toľko za spustenie pultu a od budúceho roka sa nám o túto sumu navýši rozpočet,“ chváli nové investície náčelník Ľ. Rozsnyó.

V súčasnosti už funguje nová pobočka mestskej polície na Zváračskej ulici na druhom sídlisku. Práve tam, na sídlisku jeden a na Harčáši je podľa náčelníka najhoršia bezpečnostná situácia. Mnoho hlásení tu ale vzniká aj bez toho, aby sa niekto dopustil priestupku. „Zoberte si, akí sú Rómovia temperamentní, oni často kričia už keď rozprávajú. A teraz v týchto horúčavách vyjde pred dom dvadsať, tridsať dospelých ľudí, s nimi štyridsať detí, ktoré sa hrajú, naháňajú, vykrikujú. Chápem, že to môže niektorým obyvateľom vadiť a pritom vlastne nič zlé nerobia,“ vysvetľuje zložitosť susedského spolunažívania. A keď dostane mestská polícia podobné hlásenie, je často anonymné a bez svedka nemajú jeho zverenci čo riešiť.

Málo muziky

Peniaze a rozpočet sú preňho pálčivou témou. Ak by sa mesto zrazu rozhodlo navýšiť rozpočet mestskej polície, Ľudovít Rozsnyó by ho delil medzi policajtov. „Musím povedať, že chalani sú nedostatočne ohodnotení. Ich plat sa pohybuje na úrovni od 300 do 500 eur. Viac ale dať nemôžeme. Keď napríklad vezmeme nového človeka, treba mu zaplatiť dvojmesačné školenie, uniformu a samozrejme plat,“ krúti hlavou náčelník. Len pre porovnanie, v krajskom meste si aj nový mestský policajt zarobí od 700 eur vyššie, v Bratislave dokonca verbovali mestských policajtov aj za viac ako 1100 eur.

Podstupujú pritom prakticky rovnaké riziko. „Každý jeden výjazd je rizikom. Stávajú sa aj, že na mieste zásahu chalanov fyzicky napadnú. To je samozrejme útok na verejného činiteľa,“ prezrádza. Uvedomuje si tiež, že ani obyvatelia mesta nevnímajú mestských policajtov práve najpozitívnejšie a to pre ich absenciu pri niektorých priestupkoch, či trestných činoch. To je ale opäť obohraná platňa s prinízkym rozpočtom. „Viac ľudí postaviť nemôžem, na to treba viac peňazí. A keby mali obyvatelia platiť trebárs dvakrát toľko na daniach, opäť sú nespokojní,“ je presvedčený. „Keď chytíme zlodeja bicykla, tak sme super. Keď ale pokutujeme zle parkujúceho, tak sme najhorší na svete,“ dodáva. Ľuďom vyhovieť je ťažké.