Šport 2018. 12. 11.

Miriama Szászová vyplávala 12 titulov Majstra SR pre Delta klub Komárno

V termíne od 7.12.2018 do 9.12.2018 sa v Nových Zámkoch uskutočnili Majstrovstvá SR mladších žiakov, na ktorých pod vedením trénera Michala Knihára náš klub reprezentovala Miriama Szászová. Počas celého roku dosahovala vynikajúce výsledky a tak oprávnene sme očakávali výborné umiestnenia. Celkovo sa plávalo v 14 individuálnych disciplínach počas štyroch súťažných poldní. Miriama bola prihlásená až do 12 z nich (neplávala len 100m a 200m prsia).

Zlatá medaila:   50m VS, 100m VS, 200m VS, 400m VS ,800m VS

100m motýlik , 200m motýlik

100m polohovka  ,200m polohovka, 400m polohovka

100m znak , 200m znak

V piatok sa predstavila na úvod v disciplíne 100m motýlik, v ktorej zaplávala pekný osobný rekord a súperkám ušla 7,69 sek a získala svoje prvé zlato na týchto pretekoch. Nasledovala jedna z jej najlepších disciplín 400m voľným spôsobom, kde časom 4:40,54 nielenže odplávala svojim súperkám o 29,02 sekundy ale vytvorila aj nový rekord SR 11. ročných žiačok. V krátkom časovom slede nasledovala 200m polohovka kde opäť vyhrala z výrazným náskokom 11,19 sek a len tesne zaostala za svojim slovenským rekordom. Náročný poldeň ukončila víťazstvom na 100m znak.

V sobotu doobeda sa najprv predstavila na 100m voľným spôsobom kde časom 1:01,56 nielenže vyhrala s rozdielom 4,75 sek ale vytvorila už druhý rekord SR 11. ročných žiačok. Druhý poldeň ukončila ťažkou disciplínou 200m motýlik kde časom 2:41,97 opäť nenašla premožiteľku. Po krátkom odpočinku majstrovstvá pokračovali poobedňajšími disciplínami. Tu sa najskôr predstavila v jej najobľúbenejšej disciplíne 200m voľným spôsobom, kde zaplávala čas 2:11,84 čo znamenalo prekonanie jej vlastného rekordu SR 11. ročných žiačok o 2,48 sekundy a v druhej poradí „ušla“ o 16,02 sekundy. Za tento výkon získala 593 FINA bodov čo je najhodnotnejší výkon spomedzi všetkých disciplín v histórii SR v kategórií 11. ročných plavkýň. O náročnom programe tretieho poldňa svedčí aj poradie disciplín nakoľko nasledovala dlhá 400m polohovka. Časom 5:24,05 opäť nenašla premožiteľku a o jej výbornom výkone hovorí aj 33,19 sekundový rozdiel od v poradí druhej plavkyni. Náročný deň uzavrela víťazstvom na 200m znak.

Posledný poldeň začala disciplínou 100m polohové preteky, ktoré opäť vyhrala. Nasledovala najvyrovnanejšia disciplína podľa nahlásených časov a to šprint na 50m voľným spôsobom. Táto disciplína priniesla aj očakávaný vyrovnaný priebeh a Miriama zaplávala osobný rekord časom 28,64 čo stačilo na víťazstvo. Poslednou a veľmi očakávanou disciplínou bolo 800m voľným spôsobom, kde sa očakával útok na rekord SR. Aj keď sa už začala prejavovať únava cieľom bolo zaplávať čas pod 10 minút. Miriama si získala priazeň a uznanie viacerých súperiek a to nielen spomedzi dievčat. Na poslednú disciplínu mala podporu z hľadiska. Taktické pokyny, ktoré dostala od trénera dokázala nielen splniť ale dokonca aj prekonať a zaplávala neuveriteľný čas 9:32,05, ktorým prekonala nielen 18 rokov starý rekord SR 11. ročných plavkýň o závratných 32,59 sekundy ale aj slovenský rekord 12. ročných čiže o rok starších plavkýň! Druhej v poradí odplávala o priepastných 1:08,53 čo je v prepočte takmer 100m. Týmto víťazstvom získala už svoj 40. titul Majsterky SR.

Ziskom 12 zlatých sa stala najúspešnejšou žiačkou a žiakom Majstrovstiev SR, patrí jej takisto najhodnotnejší výkon pretekov. Hoci náš klub reprezentovala sama získala preň víťazstvo v medailovej bilancií 11. ročných (tak dievčat ako aj chlapcov spolu). Prekonala 4 rekordy SR 11. ročných a 1 rekord SR 12. ročných.

Všetky tieto výsledky by nedosiahla bez výbornej práci trénera Michala Knihára, výbornému kolektívu plavcov Delta klubu Komárno (Marián Dragúň, Alex Kušík, Óvari Dani a jej sestra Ema Szászová), ktorý ju tréning čo tréning „ťahajú“ a pomáhajú prekonávať ťažkosti, ktoré s tréningami chodia a vytvárajú výbornú kolektívnu atmosféru. V neposlednom rade poďakovanie patrí aj mestu Komárno ako aj vedeniu Commora servisu, ktorí nám zabezpečujú výborné tréningové podmienky.