štvrtok, júl 18. - Frigyes (hu) - Kamila (sk) 1 EUR = 327 HUF 24 °C
Blog

Nenaleťte!

Predpokladám, že väčšina z vás je v takom časovom strese, že pravidelne ani len netušíte aký je dátum. V piatok by sa vám však predsa len zišlo nazrieť do kalendára, aby ste sa stihli pripraviť na nástrahy posledného pracovného dňa v tomto týždni. Bude totiž 1. apríl.

Možno si poviete, že vaši známy už z nachytávania vyrástli, no človek nikdy nevie. Naozaj si môžete byť istý, že sa kolegovia nerozhodnú urobiť si z vás zábavu? Alebo niekto z rodiny, kde to nečakáte? Preto sme si pre vás pripravili niekoľko rád ako sa pomstiť prípadnému „nachytávačovi“.

Klasikou je prestavenie jazyka mobilného telefónu. Váš známy sa určite poteší napríklad takej ľahko pochopiteľnej svahilčine, prípadne čínštine. Jednoduchším spôsobom je napríklad zmena pozadia na počítači. Stačí vám na to krátka chvíľka a ak nájdete naozaj vkusný obrázok, o zábavu budete mať postarané. Nuž a ešte jeden typ. Skúste senzor počítačovej myši prelepiť priehľadnou lepiacou páskou. Ovládanie kurzora počítača zrazu nebude také jednoduché.

Aby sme ale neboli iba uštipační, nezabúdajme aj na iný rozmer prvého aprílového dňa. 1. apríl je aj Svetový deň vtáctva. Autorom myšlienky tejto ochranárskej tradície je slovenský prírodovedec Oto Hermann. Zaviedol ju už v čase Rakúsko – Uhorska, konkrétne prvýkrát v roku 1900. Pre apríl sa rozhodol z jednoduchého dôvodu. Práve v tomto mesiace sa na Slovensko vracajú až dve tretiny sťahovavých vtákov. Určite ste už aj vy zahliadli bociany, či lastovičky. A to je len začiatok. Dokopy sa ku nám vráti až tridsať miliónov vtákov.

Nuž a 1. apríl sa môže pochváliť ešte niečím. V tento dátum sa narodilo hneď niekoľko významných osobností. Z histórie spomeniem napríklad nemeckého politika Otta von Bismarcka, či ruského spisovateľa a básnika Nikolaja Vasilieviča Gogoľa. Aby sme spomenuli niekoho aj zo súčasnosti, tak v tento deň oslavuje narodeniny napríklad slovenský futbalista Róbert Vittek.

Tak vidíte. 1. apríl ponúka hneď niekoľko príjemných príležitostí na oslavu. Nemusí byť vždy len o nachytávaní. I keď, ako sa hovorí, sranda musí byť.

TEXT: Brbr

FEL