Šport 2017. 04. 25.

Obrovský úspech našich plavcov v rakúskom Grazi

Plavci Delta klubu Komárno sa 21. – 23.4.2017 zúčastnili plaveckých pretekov Int. Stroeck ATUS Graz Trophy v rakúskom Grazi. Ide o najväčší plavecký míting v rakúsku, ktorý aj tento rok prilákal výborných plavcov z 15 krajín. Celkovo sa na podujatí zúčastnilo 811 plavcov zo 114 klubov pričom štartovalo množstvo účastníkov olympijských hier, ME či MS. Míting totiž predstavoval jednu z posledných možností na splnenie limitov na blížiace sa vrcholné podujatia tak seniorov ako aj juniorov. Náš klub reprezentovali: Dragúň Marián, Ema Szászová a Miriama Szászová.

Prvý deň nás potešil Marián Dragúň postupom do „A“ finále na 100m prsia, pričom v rozplavbách zaostal len niekoľko stotín za svojim osobným maximom. O prvé umiestnenie na stupňoch víťazov sa v kategórií 10-11 ročných plavkýň postarala Miriama Szászová, ktorá získala zlato na 200m voľným spôsobom a 200m znak, k čomu pridala striebro na 50m znak. Jej sestra Ema skončila na 200m znak hneď za ňou na výbornom 2. mieste, k čomu pridala aj bronz na 200m voľným spôsobom. Okrem medailí potešili hlavne časy, ktoré naši plavci zaplávali veď víťazný čas Miriamy na 200m voľným spôsobom 2:33,56 je viac ako o 3 sekundy rýchlejší ako bol doteraz najrýchlejší čas zaznamenaný v SR v kategórií 10 ročných žiačok.

Naši plavci boli pred sobotňajšími pretekmi výborne naladení, čo sa premietlo aj do ich fantastických výkonov. O najhodnotnejší výkon sa postaral Marián Dragúň vo svojej najsilnejšej disciplíne 200m prsia, keď už v rozplavbách zaplával osobný rekord postúpil s excelentnej konkurencií z 5. miesta do večerného „A“ finále! V ňom v silnej konkurencií dokázal ešte svoj čas zlepšiť a časom 2:19,33 obsadil výborné 5. miesto. O kvalite pretekov svedčí aj skutočnosť, že tento dosiahnutý čas ho zaradil na výborné 2.miesto historických tabuliek na Slovensku hneď za Tomášom Klobučníkom, ktorého v priamom súboji dokázal zdolať. Nenechali sa zahanbiť ani naše najmladšie dievčatá. Miriama Szászová získala zlato na 400m voľným spôsobom keď časom 5:23,58 viac ako o 15 sekúnd prekonala doterajší najlepší čas v SR vo svojej kategórií. Pridala ešte zlato na 100m znak a striebro na 50m voľným spôsobom. Jej sestra Ema skončila na 400m voľným spôsobom druhá v obrovskom osobnom rekorde. A to ešte nebolo zďaleka všetko. Michal Knihár totiž zostavoval štafetu pod hlavičkou Slovenskej plaveckej federácie na 4x100m polohové preteky, kde pretekali tréningový partneri Marián Dragúň (prsia), Adam Černek (znak), Tomáš Peciar (motýlik) a Alex Kušík (kraul). Aj keď sme mali v štafete až troch juniorov obsadili sme v silnej konkurencií výborné 3. miesto. Z pohľadu nášho klubu potešil neuveriteľný výkon Mariana Dragúňa na prsiarskom úseku, ktorý dosiahol čas 1:03,90 čo je jeho osobné maximum a posunuje ho na výborné 5. miesto historických rebríčkov v SR.

V nedeľňajšom programe Marián Dragúň opäť zaplával svoje osobné maximum na 50m prsia, čo stačilo na postup do „B“ finále. Miriama Szászová získala striebro na 100m voľným spôsobom a bronz na 50m motýlikom. Ema Szászová skončila na 100m voľným spôsobom na 3. mieste. Aj tieto preteky preukázali opodstatnenosť štartov na najťažších plaveckých pretekoch, nakoľko takmer všetky štarty skončili zaplávaním osobných rekordov (a to niektoré boli ešte z roku 2010).

Náš klub získal celkovo 4 zlaté, 6 strieborných a 4 bronzové medaile.

Našim športovcom k dosiahnutým výsledkom gratulujeme.