Šport 2010. 12. 30.

Oslabené Komárno podľahlo Leviciam

Komárňanský basketbal sa krátko pred koncom roka ocitol v nezávideniahodnej situácii, veď obe podkošové hviezdy – Kino Burrows a Charles Jackson na palubovku nenastúpili. Jackson je už v Holandsku a Burrows má jednozápasový dištanc pre tri technické chyby v doterajšom priebehu sezóny.

Prvá štvrtina bola mierne lepšia pre domácich – celý čas viedli, maximálne však o 4 body. Keďže naši hráči nemohli využívať kvalitných pivotov, ktorí boli doteraz ťahúňmi nášho tímu, boli sme nútení viac točiť loptu. Mnohokrát sme zakončili priamo spod koša a nebol to ani Mikulec ani Maslík, ale Klár a Berkis, ktorý sa však v ďalšom priebehu stratil, keďže si nazbieral až tri osobné chyby. Naši si body do polčasu pekne podelili Maslík, Berkis a Klár však mali už po tri osobné chyby a tak bola na mieste otázka, či sa dokáže k nejakému výkonu nabudiť Rišo Mišinský. Po polčase teda bolo 49:42 pre domáci Astrum Levice.

Tretia štvrtina vyzerala celkom dobre pre náš tím. Levičania najprv zvýšili svoj náskok, no ten sme dokázali skrátiť na jeden jediný bod. Potom sme však opäť po niekoľkých chybách pustili Levičanov do vedenia 8 bodov. Do konca tretej časti hry ale ešte Richard Mišinský udržal Levičanov na  dostrel tým, že s klaksónom vsietil trojku. 65:58. Posledná štvrtina bola dá sa povedať jednoznačná. Domáci si veľmi rýchlo vypracovali približne 10 bodové vedenie, z ktorého aj keď sa nám podarilo niekoľko bodov vziať, Levičania poľahky odpovedali. Na konci sme sa už nezmohli zmeniť stav stretnutia. Veľa lôpt nám vypadávalo z koša, mali sme smolu pri zakončovaní, no Levičania nás neprevyšovali tak, ako sa pred zápasom očakávalo. Zápas sme dohrávali s pivotmi na lavičke a tak  nás súper napokon jasne preskákal. A to aj napriek tomu, že po prvej štvrtine sme v doskokoch viedli my.

Treba povedať, že sme videli kvalitný zápas, v ktorom zo svojej hry viac ukázali naši hráči, ktorí zvyčajne sedia na lavičke. Bojovnosťou vynikal Vlado Klár, no pridal aj niekoľko nepresností, niekoľko krát sa mu nepodarilo dotiahnuť svoju útočnú akciu. Nevychádzali nám podľa predstáv ani trojkové pokusy. Martins Berkis nedal ani jednu zo siedmych, naopak Richard Mišinský sa trafil až štyri krát. Kubo Mikulec opäť prakticky nič neukázal, naopak Michal Maslík patril v prvom polčase k lepším hráčom na ihrisku. Problémom pre nás bol hlavne priestor vo vymedzenom území, kde sa naše krídla strácali medzi telami vyšších súperov a tam sme strácali lopty, alebo sme sa nechávali blokovať.

Za hostí skvelo zahral Richard Klein, ktorý si pripísal až 27 bodov. Vyzdvihnúť treba tiež Denisa Toromana, ktorý nás svojimi trojkami poslal napokon do kolien.

Napokon sa patrí povedať, že sme predviedli veľmi sympatický výkon aj bez dvoch veľkých opôr, no mali sme aj kus šťastia, pretože Levičania pod košom tiež nedisponujú veľkou silou. Ťažko povedať, ako by sa zápas vyvíjal, keby …

TEXT: Tomáš Kottra

Astrum Levice – MBK Rieker Komárno 88:78 (24:24, 25:18, 14:16, 25:20)
Najviac bodov:
Berkis 19 (5 doskokov, 3 asistencie, 8 získaných faulov), Klár 17 (11 doskokov), Jones 15 (7 asistencii), Mišinský 13, ale podľa nás 16 (trojky – 4/5), Maslík 12 (5 doskokov)
TH: 30/24 – 29/19, trojky: 6 – 5, fauly: 23 – 24, rozhodovali: J. Janáč, Hančík a Donát, 1600 divákov

Ostatné zápasy 25. kola:

BK Inter Bratislava – BC Prievidza 72:85 (14:18, 21:18, 18:26, 19:23)
Najviac bodov: Sheard 23, Gavran a Holmes po 14 – Fears 19, Szalay 18, Ridzoň a Hallett po 12
TH: 21/11 – 33/25, trojky: 3 – 6, fauly: 26 – 23, rozhodovali: Fuska, Kuzmiak a Šramko, 450 divákov

Dôležitý únik na ceste k víťazstvu urobila Prievidza po zmene strán 16-bodovou šnúrou, ktorou sa v 28. min ujala vedenia 55:39. Inter sa však nevzdával a poriadne zdramatizoval zápas, niekoľkokrát viedol o jeden bod – naposledy v 37. min 69:68. Záver zvládli rutinovanejšie hostia, ktorí potom potiahli 11-bodovú šnúru, na začiatku záverečnej minúty viedli 79:69 a bolo o víťazovi rozhodnuté. Prievidžania vyhrali štvrtý duel za sebou.

ŠKP Banská Bystrica – BK Váhostav-SK Žilina 79:84 (20:15, 15:16, 18:16, 26:37)

Najviac bodov: Hovaňák 28 (4), Velčič 14, Immink 11 – Stojanovič 18, Carter a Djurkovič po 17
TH: 33/17 – 51/36, trojky: 8 – 2, fauly: 36 – 27, rozhodovali: Brziak, Karniš a Bohucký, 500 divákov

V stretnutí, ktoré sa nieslo v znamení mnohých chýb a nepresností, vyhrávali domáci v 14. min o desať bodov 29:19. Hostia to však nezabalili a v 35. min po smeči Cartera otočili stav na 60:59. V 38. min bolo pre Žilinu dokonca už 66:59. V záverečných dvoch minútach vládla na palubovke nervozita, domáci Grznár a hosťujúci Carter dostali diskvalifikačné fauly do konca zápasu. Banskobystričania už nedokázali s vývojom duelu nič urobiť a podľahli Žilinčanom po tretí raz v tejto sezóne.

Basketbal Pezinok – BK SPU Nitra 93:91 (28:23, 23:21, 16:27, 26:20)
Najviac bodov: Miloševič 31, Lukjanec 30, Urland a Snopko po 7 – Montgomery 29, Tomek 19, Bosák 17
TH: 33/25 – 32/25, trojky: 10 – 4, fauly: 24 – 25, rozhodovali: Gabara, Ženiš a Doušek, 350 divákov

Vo veľmi kvalitnom stretnutí sa bojovalo o víťazstvo až do úplného konca. Pezinok viedol najvyšším rozdielom v 5. min 14:6, Nitra zase v 28. min 69:63. Domáci si v závere vypracovali tesné dvojbodové vedenie a hoci mali hostia posledných 13 sekúnd loptu, Pezinčania ich útok ubránili a v repríze finále z lanskej sezóny napokon zvíťazili 93:91.

MBK Handlová – BK 04 AC LB Spišská Nová Ves 80:81 po predĺžení (29:7, 13:19, 17:25, 12:20 – 9:10)
Najviac bodov: Nuber a Delič po 24, Madaj 13 – Baldovský 25, Johnson 19, Jefferson 15
TH: 38/26 – 21/13, trojky: 4 – 6, fauly: 25 – 30, rozhodovali: Zubák, Pipíška a Tomašovič, 800 divákov

Handlovej vyšiel úvod, keď viedla už 20:0 (!), no sľubný náskok si nedokázala udržať. Hostia od druhej štvrtiny zlepšili obranu, pridali aj v útoku a postupne vysoké bodové manko zmazali. V závere sa vďaka presným trojkovým pokusom Bečarika dostali Spišiaci do vedenia. Napokon sa muselo rozhodnúť v predĺžení, v ktorom boli o bod úspešnejší hostia.