Šport 2018. 06. 27.

Plavci Delta klub Komárno sa predstavili na otvorených Majstrovstvách SR

Plavci Delta klubu Komárno sa 22.-24.6.2018 predstavili na medzinárodných Majstrovstvách Slovenskej republiky seniorov (bez rozdielu veku), ktoré sa uskutočnili v Bratislave.

Po prvý krát sa seniorských majstrovstiev mohli zúčastniť aj zahraniční plavci, čo umožnil nový systém rozdelenia jednotlivých Majstrovstiev SR, ktoré od tohto roku zaviedla Slovenská plavecká federácia. Podľa systému pretekov sa v doobedňajších rozplavbách predstavili najlepší slovenskí a zahraniční plavci, z ktorých 16 najlepších sa prebojovalo do večerňajších finálových súbojov. Z nich vyšli medailisti v kategórií „Open“ čiže vrátane zahraničných plavcov a v kategórií „SR“ kde o titul Majstra SR bojovali len slovenskí plavci. Náš klub pod vedením trénera Michala Knihára v silnej konkurencií plavcov zo Slovenska, Čiech, Rakúska, Veľkej Británie, Gruzínska, Turecka, Luxemburska a Libanonu reprezentovali Marián Dragúň, Alex Kušík (vekom mladší junior) a Miriama Szászová (vekom mladšia žiačka).

Marián Dragúň sa predstavil postupne na všetkých prsiarskych tratiach. V piatok bola na programe disciplína 100m prsia. V rozplavbách Marián nenechal nič na náhodu a do večerňajšieho „A“ finále sa prebojoval z prvého miesta. Vo veľmi rýchlom finále vyhral Tomáš Klobučník, ktorý zaostal za slovenským rekordom len o 0,02s a Marián Dragúň v dobrom čase dohmatol na treťom mieste, ktoré mu zabezpečilo bronzové medaile tak v kategórií Open ako aj v hodnotení majstrovstiev SR. V sobotňajších rozplavbách na 200m prsia až prvý štyria plavci postupovali z časmi, ktoré sa zmestili do jednej sekundy, čo bolo zárukou vyrovnaného a napínavého finále. Vo finále sa Marián Dragúň dokázal zlepšiť oproti rozplavbám o 3 sekundy a časom 2:17,28 obsadil v oboch kategóriách výborné 2. miesto. O kvalite času svedčí aj fakt, že podľa FINA bodovania išlo o štvrtý najlepší výkon mužského plavca s pomedzi všetkých pretekárov (lepšie výkony zaznamenal jediný plavec a to Tomáš Klobučník)! V nedeľu bol na programe prsiarsky šprint na 50m, v ktorom sa Marián Dragúň opäť prebojoval do večerného „A“ finále, v ktorom napokon skončil na siedmom mieste.

Alex Kušík sa v piatok predstavil v disciplíne 100m prsia a 400m polohové preteky, ktoré sa plávali priamo na čas. V rozplavbách na 100m prsia zaplával desiaty najlepší čas, čo mu zabezpečilo účasť vo večernom „B“ finále. V ňom dokázal doobedňajší výkon zopakovať a v „B“ finále dohmatol na druhom mieste, čo v celkovom hodnotení kategórie „Open“ znamenalo 10. miesto a keďže sa pred ním umiestnili traja zahraničný plavci v hodnotení M SR obsadil 7. miesto. Na 400m polohové preteky obsadil v kategórií „Open“ 4. miesto ale keďže pred ním skončili až dvaja zahraniční plavci v hodnotené M SR skončil druhý hneď za Richardom Nagyom! V sobotu sa predstavil na 200m polohové preteky. Svoju dobrú výkonnosť potvrdil už v rozplavbách, z ktorých postúpil s novým osobným rekordom  2:09,83 do „A“ finále. V ňom dokázal opäť plávať pod 2:10 a v kategórií „Open“ skončil na 4. mieste a v hodnotení M SR získal bronzovú medailu. V nedeľu dobré výkony zavŕšil výbornými výkonmi na 100m znak. V rozplavbách časom 1:01,76 obsadil šieste miesto a prebojoval sa do „A“ finále. V ňom dokázal svoj čas výrazne zlepšiť a časom 1:00,09 obsadil v kategórií „Open“ 3. miesto a v hodnotení M SR bol dokonca na striebornom stupienku.

Miriama Szászová je vekom ešte len mladšia žiačka a bola vôbec najmladšou účastníčkou M SR. Vďaka výborným výsledkom, ktoré tento rok dosiahla sa dokázala kvalifikovať (právo plávať má len 32 resp. 40 najlepších plavcov v jednotlivých disciplínach podľa zaplávaných časov) na M SR seniorov a to hneď až v štyroch disciplínach. V piatkových rozplavbách na 200m znak dokázala prekonať svoj necelý týždeň starý rekord SR 11 ročných plavkýň a časom 2:34,26 skončila v rozplavbách na 14. mieste, ktoré jej zabezpečilo fantastický postup do „B“ finále! V ňom ešte dokázala svoj čas vylepšiť a vytvorila nový rekord SR časom 2:33,05 a obsadila v „B“ finále 3. miesto, čo v kategórií „Open“ predstavovalo celkovo 11. priečku a v hodnotení M SR dokonca skončila na 9. mieste. V sobotňajších rozplavbách na 50m znak zaostala za svojim rekordom len o 0,01s. Výborným výkonom na 200m polohové preteky sa ale opäť v tejto disciplíne prebojovala do „B“ finále, v ktorom zaplávala čas 2:38,71 čo je nový slovenský rekord 11. ročných plavkýň a obsadila celkovo 16. miesto v kategórií „Open“

V kategórií „OPEN“ naši plavci získali 1 striebornú a 2 bronzové medaile.

V hodnotení slovenských plavcov naši plavci získali 3 strieborné a 2 bronzové medaile.

Našim športovcom k dosiahnutým výsledkom gratulujeme.