Šport 2019. 06. 03.

Plavci Delta klubu Komárno opäť výborne reprezentovali Komárno

Plavci Delta klubu Komárno mali prvý júnový víkend poriadne nabitý. Alex Kušík a Kevin Bielik sa predstavili na Majstrovstvách SR juniorovEma Szászová s Miriamou Szászovou na otvorených Majstrovstvách Viedne.

Na Majstrovstvách SR juniorov náš klub reprezentovali Alex Kušík a Kevin Bielik obaja v kategórií starších juniorov, v ktorej tento rok plávali o rok staršími plavcami. Na týchto majstrovstvách plavci plávali doobeda rozplavby a následne poobede finálové súboje (mimo 400m polohové preteky a dlhých kraulových tratí)

Alex Kušík sa prvý deň predstavil na 400m polohové preteky kde časom 4:38,37 získal prvý titul s obrovských vyše 16 sekundovým náskokom. Predstavil sa aj v rozplavbách na 100m prsia, kde pohodlne postúpil do večerného finále. V ňom zaplával čas 1:06,25 a opäť nenašiel žiadneho premožiteľa a získal druhé zlato. V sobotu sa predstavil v rozplavbách na 200m prsia a 200m polohové preteky. V oboch disciplínach postúpil do finálových bojov z prvého miesta. Vo finále plával kvôli blízkosti štartov len 200m polohové preteky kde časom 2:08,16 získal svoje tretie zlato a opäť splnil aj limit na Majstrovstvá Európy juniorov. V nedeľu sa predstavil na 50m prsia a 100m znak. Z rozplavieb pohodlne postúpil do finálových bojov. V disciplíne 50m prsia časom 30,61 získal bronz pričom za víťazom zaostal len o 0,05sek. V znakárskom finále zaplával čas 59,14 čo stačilo na pekné druhé miesto. Celkovo Alex získal 3 tituly Majstra SR starších juniorov a splnil limit na Majstrovstvá Európy juniorov.

Kevin Bielik sa predstavil v disciplínach 50m prsia a 100m motýlik. V oboch postúpil do večerných finálových bojov. V nich na 50m prsia zaplával čas 30,56 čím získal titul majstra SR. V disciplíne 100m motýlik zaplával čas 58,61 a získal bronzovú medailu.

Celkovo náš klub získal na Majstrovstvách SR juniorov 4 tituly Majstra SR 1 striebornú a 2 bronzové medaile.

Na Otvorených majstrovstvách Viedne sa stretla, hlavne v žiackych vekových kategóriách, obrovská konkurencia. Celkovo sa na pretekoch predstavilo 1051 plavcov z 98 klubov a 13 krajín.

Miriama Szászová sa predstavila na 50m motýlik, kde zaplávala svoj osobný rekord čo stačilo na 3. miesto. V znakárskych disciplínach plávala 50m a 100m trať. Na dlhšej trati časom 1:09,99 a na kratšej trati časom 32,96 nenašla premožiteľku a výrazne si zlepšila aj svoje osobné maximá. Na krauliarskych tratiach najskôr zvíťazil na 200m voľným spôsobom časom 2:15,40. V poslednej disciplíne, ktorou bol šprint na 100m voľným spôsobom zaplávala čas 1:01,24 čo znamenalo opäť zisk zlatej medaile ale aj prekonanie 31 rokov starého Slovenského rekordu, ktorý držala Martina Moravcová v kat. 12 ročných plavkýň.

Ema Szászová sa predstavila v krauliarskych disciplínach a 50m motýlik, kde obsadila umiestnenia v druhej desiatke veľmi širokého štartového poľa. Potvrdila dobrú výkonnosť pred blížiacimi sa Majstrovstvami SR starších žiakov.

Celkovo náš klub získal na Otvorených majstrovstvách Viedne 4 zlaté a 1 bronzovú medailu.

Michal Knihár:  Alex potvrdil svoju dominanciu na polohovke ako aj na prsiach medzi juniormi. Škoda len, že sa nemal koho ťahať na 200m  polohovke mal ju vynikajúco rozbehnutú ale plávať sám s obrovským náskokom je veľmi ťažké. Ema potvrdila zlepšujúcu sa výkonnosť a presvedčila sa, že jej zlepšená práca na tréningoch prinesie svoje ovocie. Mimi dosiahla prvý cieľ tejto sezóny a to prekonanie rekordu SR na 100m voľným spôsobom, ktorý stále držala naša najlepšia plavkyňa Martina Moravcová. Veľmi ma potešili aj obrovské osobáky na 50m motýlik, 50m a 100m znak. Odzrkadli la sa u nej trvdá práca, ktorú urobila na nedávnom sústredení a predovšetkým zlepšená „suchá“ príprava. Tohtoročným vrcholom oboch plavkýň budú Majstrovstvá SR starších žiačok.“

Celkovo hrdo môžeme zhodnotiť, že naši plavci výborne reprezentovali náš klub ako aj mesto Komárno na takto významných podujatiach. Našim športovcom a trénerovi k dosiahnutým výsledkom gratulujeme.