Šport 2017. 05. 09.

Plavci Delta klubu Komárno úspešne reprezentovali naše mesto

Plavci Delta klubu Komárno sa 5. – 7.5.2017 zúčastnili najvýznamnejších pohárových pretekov na Slovensku – ORCA Cupu. Tento rok prilákal výborných plavcov zo 14 krajín. Na podujatí štartovalo viacero účastníkov olympijských hier, MS či medailistov z ME. Náš klub reprezentovali: Marián Dragúň v kategórié seniorov, Kevin Bielik v kategórií juniorov, Viktor Zauko a Ema Szászová v kategórií „B“, Áron Bartalos a Miriama Szászová v ktegórií „C“.

Prvý deň nás potešil Marián Dragúň postupom do „A“ finále na 50m prsia, pričom v rozplavbách vytvoril svoje osobné maximum. Svoj výkon dokázal v poobedňajšom finále ešte zlepšiť o 0,10 sek z a priniesol pre naše mesto prvú – bronzovú – medailu v najsilnejšej seniorskej kategórií. V kategórií juniorov zaplával výborné časy na 50m prsia a 200m polohové preteky Kevin Bielik, ktorý mal ťažkú úlohu, nakoľko v juniorskej kategórií je prvý rok čo znamená výraznú zmenu v súperoch (až štyri ročníky narodenia). V druhej disciplíne zaplával 4. najrýchlejší čas. Vo vložených poobedňajších pretekoch žiakov kategórie „B“ a „C“ zaplávali osobné rekordy takmer vo všetkých disciplínach všetci naši plavci. Svoje postavenie v slovenských rebríčkoch potvrdila Miriama Szászová, ktorá v silnej konkurencií hlavne zahraničných plavkýň získala 3 zlaté medaile (50m znak a voľný spôsob a 100m motýlik).

V sobotu naši plavci pokračovali vo vynikajúcich výkonoch na úrovni osobných rekordov, ktoré sa im v niekoľkých prípadoch podarilo aj prekonať. Medailové nádeje po rozplavbách na 200m prsia mal Kevin Bielik, ktorý postúpil do večerného finále z 1. miesta. Vo finále len o málo zaostal za svojim postupovým časom a obsadil vynikajúce 5. miesto v kategórií juniorov. O jediné sobotňajšie umiestnenia na stupňoch víťazov sa postarala Miriama Szászová, ktorá opäť nenašla premožiteľku a zvíťazila na 100m znak, 50m motýlik a 100m voľným spôsobom pričom v tejto disciplíne časom 1:09,64 zaplávala najlepší rankingový čas v kategórií 10 ročných žiačok.

V nedeľňajšom programe opäť výborne reprezentoval Marián Dragúň, ktorý na 100m prsia postúpil z rozplávb z druhého miesta do poobedňajšieho finále hneď za najlepším slovenským prsiarom Tomášom Klobučníkom. V nádhernom poobedňajšom finále obsadil 3. miesto, pričom prvý štyria plavci sa zmestili len do 0,36 sekundy! Do finále v tej istej disciplíne postúpil aj Kevin Bielik. V kategórií žiačok získala svoje siedme zlato Miriama Szászová v disiplíne 200m polohové preteky, kde opäť prepisovala historické tabuľky.

Náš klub získal celkovo 7 zlatých 2 bronzové medaile, čo nám vynieslo 8. miesto v medailovej bilancií. Najviac si ceníme potvrdenie pozícií Mariána Dragúňa v absolútnej prsiarskej špičke na Slovensku, ktoré dosiahol na predchádzajúcich pretekoch v Grazi. Navyše Miriama Szászová sa ziskom 7 zlatých stala najúspešnejšou pretekárom spolu s trnavským pretekárom kategórie „A“ a ziskom 418 bodov, ktoré získala na 100m voľným spôsobom jej patril aj pohár za najhodnotnejší výkon žiačok kategórie „C“ na Orca Cupe.

Našim športovcom k dosiahnutým výsledkom gratulujeme!