Šport 2015. 04. 15.

Plavci Delta klubu Komárno vyplávali zlato a striebra v maďarskom Hódmezővásarhely

Mladí plavci plaveckého klubu DELTA Komárno sa 11.4.2015 zúčastnili 3. ročníka medzinárodných plaveckých pretekov Hátgerinc kupa v maďarskom Hódmezővásarhely, na ktorom sa zúčastnilo 272 plavcov zo 16 klubov z Maďarska, Švédska a Slovenska. Aj keď sme necestovali v plnej zostave, Komárno a Slovensko sme reprezentovali viac než dôstojne. Z nášho klubu štartovala pod vedením trénera Michala Knihára st. len trojica najmladších pretekárov Miriama Szászová, Ema Szászová a Viktor Zauko.
Od pretekov sme očakávali predovšetkým otestovanie výkonnosti našich plavcov na dlhom 50m bazéne, na ktorom nemáme možnosť absolvovať veľa pretekov. V extrémne silnej konkurencií, ktorá sa na tomto mítingu stretla bolo každé umiestnenie v prvej polovici štartového poľa obrovským úspechom. Cieľom bolo zaplávanie dobrých časov. Hátgerinc kupa sú jedným z mála pretekov, ktoré sú špecializované len na znak a voľný spôsob. Tento fakt prilákal kompletnú maďarskú špičku v jednotlivých vekových kategóriách, ktorú doplnila švédska mládežnícka reprezentácia. Prvým plavcom, ktorý štartoval bol Viktor Zauko, ktorý na 50m znak obsadil 17. miesto v novom osobnom rekorde. K tomuto umiestneniu ešte pridal dve 13. miesta a to na 100m znak a 200m voľný spôsob opäť v nových osobných rekordoch, pričom na 200m trati vytvoril najlepší výkon roku v jeho vekovej kategórií. Dva osobné rekordy si zaplávala aj Ema Szászová, ktorá skončila 8. na 50m znak a 10. na 100m znak, čím získala 1 bod do celkového hodnotenia klubov. Najväčším prekvapením bol výsledok Miriami Szászovej, ktorá na 50m znak dokázala poraziť všetky svoje maďarské súperky a vo vynikajúcom osobnom rekorde, ktorý je zároveň druhým najlepším časom histórie na Slovensku v jej vekovej kategórií získala zlatú medailu. Vo vynikajúcich výsledkoch pokračovala aj v ďalších svojich štartoch kde postupne získala strieborné medaile na 50m, 100m a 200m voľný spôsob, pričom vo všetkých disciplínach prekonala doterajšie najlepšie rankingové časy histórie na Slovenku v jej vekovej kategórií (na 200 voľný spôsob dokonca o viac ako 30 sekúnd), čo potvrdzuje vynikajúcu úroveň Hátgerinc kupa.
Preteky ukázali nie len dobrú pripravenosť našich plavcov, ale aj úroveň plávania v zahraničí, čo by malo byť motiváciou našich plavcov v ďalšom tréningovom procese.
Podrobnejšie informácie o činnosti nášho klubu, jednotlivé kurzy, ktoré ponúkame, rozpis tréningov, fotogalériu ako aj výsledky z jednotlivých pretekov nájdete na našej webovej stránke www.delkokn.sk.