Kultúra 2010. 10. 02.

Pokračuje umelecký projekt Transart Communication Public Dialog

Ambíciou festivalu je podporiť vznik unikátnych miestošpecifických umeleckých diel a opätovne premyslieť základné otázky multietnických a multikultúrnych vzťahov.

Na verejných priestranstvách Komárna a Komáromu, miest rozdelených hranicou, realizuje od piatka svoje projekty 20 slovenských a maďarských umelcov s nádejou, že prispejú k európskemu riešeniu existujúcich napätí, kultúrnych a etnických nezrovnalostí.

Projekt Transart Communication Public Dialog v sebe zahŕňa umelecké sympózium, public artové intervencie a performancie, prednášky, ako aj prezentácie zúčastnených umelcov. Ako TASR informovala spolurealizátorka projektu Ilona Némethová, ambíciou festivalu je podporiť vznik unikátnych miestošpecifických umeleckých diel, ktoré ovplyvnia názor miestnej aj širšej verejnosti. Cieľom festivalu je opätovne premyslieť základné otázky multietnických a multikultúrnych vzťahov, predovšetkým s akcentom na aktuálne vzťahy slovensko-maďarského spolunažívania.

„Prvý deň sme začali dvoma výstavami a rôznymi performanciami, na dnes pripravujeme druhú panelovú diskusiu na tému: Komárno, miesto spolužitia – Multikulturalita a interetnicita v praxi. Diskutovať budú sociologička, kunsthistorička, historik a sociálna psychologička,“ uviedla Némethová. Dodala, že diskusia sa uskutoční dnes večer v Klube Rév, v Dôstojníckom pavilóne v Komárne.

Medzinárodný umelecký projekt Transart Communication Public Dialog je novým eventom v rámci festivalu Transart Communication, zameraný na maďarsko-slovenskú pohraničnú oblasť situovaný v mestách Komárno a Komárom. Tematicky sa zameriava na multikulturalitu, multietnicitu pohraničných miest. Organizátori považujú za prioritné iniciovanie spoločenského dialógu o spolunažívaní, generovanie dialógu medzi občanmi rôznych národností a etnických skupín umeleckými a public artovými prostriedkami.

„Spolupráca medzi umelcami a obyvateľmi formuluje občianske aj umelecké vzťahy, ktoré ovplyvňujú možné riešenia súčasných aj budúcich multietnických a multikulturálnych nezrovnalostí na európskej úrovni,“ uviedla spoluorganizátorka a pripomenula, že súčasná spoločensko-politická situácia na Slovensku a v Maďarsku, ako aj susedných krajinách si vyžaduje pozornosť, a tiež občiansku aktivitu umeleckej spoločnosti orientovanej na vzájomnú toleranciu.

Projekt podporili Central European Foundation, Ministerstvo kultúry a cestovného ruchu SR, Mestský úrad Komárno, Mestský úrad Komárom a Nadácia Intenda.