Blog 2015. 01. 09.

Pomóc, neviem zaspať!

Vychutnávať si dlhé zimné večery je síce fajn, ale keď sú už fakt dlhé a vy počítate 356 ovečku a napriek tomu vám spánok na viečka nesadá, oplatí sa vám prečítať tento článok. Okamžitý spánok vám nezaručujeme, ale za pokus niektoré rady určite stoja.

Spánok je pre náš mozog veľmi dôležitý a predstavuje dôležitú súčasť nášho bytia, ovplyvňuje to, čo počas dňa zvládneme. Podľa jednoduchých matematických výpočtov nám vychádza, že tretinu dňa prespíme, teda ak je náš organizmus nastavený na optimálnych 7,5 hodín spánku. Aj keď vedci tvrdia, že čas venovaný spánku je pre každého jedinca individuálny a závisí d mnohých faktorov, ako je vek, nadmerná fyzická záťaž, prepracovanosť, depresia, alkohol, zdravotné problémy, rôzne emócie či nepravidelný spánkový režim. Aj psychológovia rozlišujú podľa doby spánku dva typy ľudí, ranné vtáčatá, čiže škovránky a nočných vtákov- sovy. Nočné typy môžu pracovať a dokončievať veci aj v noci, čo sa vyváži s typom denným, ktorý ide na 100% cez deň, no večer už neurobí nič. Podľa daného „chronotypu“ si je teda dobré naplánovať svoj deň, aby „sovy“ podľa potreby aj ráno podali čo najvyšší výkon. Utešíme vás, že to, do akej miery sme viac nočný alebo denný typ, je vo veľkej miere vrodené. Na to, aby sme sa kvalitne vyspali, by sme však mali dodržiavať niekoľko drobných, ale zásadných rád:
Spánkový sterotyp – aj keď vieme, že rutina životu neprospieva, toto je hádam jedna z mála oblastí, ktorej spraví dobre. Dôležité je ísť spávať v ten istý čas nielen cez pracovný deň, ale aj počas víkendu. Telo si na nový režim navykne a samé vás bude hnať do postele.
Disciplína v stravovaní – ak hodinu pred spaním nebudete jesť výdatné a ťažké jedlá, od 15-ej hod. piť kávu či iné nápoje s kofeínom a alkohol, budete zaspávať ako bábätká…Teda snáď.
Zaveďte si rituál – predtým ako pôjdete spať, spravte vždy tie isté veci. Vďaka rituálu (napr. umytie zubov) bude vaše telo myslieť na to, že ide spať a malo by to pomôcť.
Zbavte sa elektroniky – mobily, notebooky, tablety do spálne nepatria, narúšajú spánok a hlavne zaspávanie. Televízor tiež nie je najšťastnejšia voľba, ale ak vás „skvelé“ televízne programy uspávajú, nech sa páči.
Stmavnite celú miestnosť – tma totiž urýchľuje zaspávanie. A len aby ste vedeli, aj to malé, červené svetielko na telke pôsobí pri zaspávaní rušivo.
Zdravá klíma – ak vyvetráte, v spálni bude dostatok kyslíka, ktorý urýchľuje zaspávanie a skvalitňuje spánok. Pomáha aj cvičenie, alebo večerná prechádzka. Čerstvého vzduchu nikdy nie je dosť.
Zožeňte si kvalitný matrac a vankúš. Zlá poloha hlavy a celého tela môže tiež pôsobiť na spánok rušivo.
Ak už zvládame zásady zdravého spánku a stále nič, vyskúšajte rady našich babičiek.
Med- pred spánkom si dajte čajovú lyžičku, alebo si pripravte obyčajné teplé mlieko s medom. Tento generáciami osvedčený recept fakt funguje. Svojím zložením pomáha tryptofánu (aminokyseline) v tele, aby vás dokonale uspal, nakoľko má upokojujúci účinok. Vápnik v mlieku zas pomáha mozgu prepnúť do oddychového režimu.
Banány – pravdepodobne vás tento druh uspávadla prekvapil, ale horčík a tryptofán vás uvoľní a ak si spravíte mliečny kokteil s medom a banánom, účinky sa ešte zosilnia.
Bylinky – klasický bylinkový čaj funguje už po stáročia, na nespavosť pomáha ľubovník, medovka, valeriána a harmanček. Upokoja podráždenú nervovú sústavu, zbavia telo stresu pôsobia ako mierne sedatívum. Dobre vám poslúži aj čaj z kvetov čiernej bazy, ktorý vypite tesne pred spaním.
Ovsené vločky – s medom sú vhodnou ľahkou večerou a navyše obsahujú melatonín, ktorý telo nevyhnutne potrebuje k spánku.
Čučoriedky, slivky a orechy vám dodajú energiu na dobrý spánok. Čerešňová šťava podľa najnovších výskumov obsahuje látky, ktoré pomáhajú predĺžiť kvalitný spánok až o 25 minút! Pomôže vraj aj čerešňový džús.
Upokojujúci chmeľ – nie, nie je potrebné stiahnuť celú bandasku piva a dopracovať sa k alkoholizmu! Chmeľ otáčavý sa dá piť aj ako čajová zmes. Odporúča sa pripraviť si ju asi 30 minút pred spánkom.
Octové pančuchy – jednoduchý recept našich starých mám znie: 3 lyžice vínneho octu zrieďte s pol litrom teplej vody, do vody namočte ponožky, zľahka vyžmýkajte a natiahnite na nohy. Nohy zabaľte do tepla (napr. do uteráka), nechajte hodinku pôsobiť a odpočívajte. Pred spaním si ponožky vyzlečte.
Levanduľa – je dokázané, že práve ona zlepšuje spánok o 20 percent! Vyskúšajte pokropiť vankúš levanduľovým olejom, alebo ním pred spaním prevoňajte izbu (využite aromalampu). Upokojujúcu vôňu levandule si môžete pridať aj do kúpeľa, ktorý je taktiež odporúčaný pre dobrý spánok.
Aromaterapia – aj ňou si môžete zabezpečiť pokojný spánok. Upokojujúci je olej z medovky, rumančeka, rozmarínu a ylang-ylangu, či medová aróma kvetov lipy v kombinácii s medovkou.

Kvalitný spánok je dôležitý ako pre zdravie, tak i pre sviežu myseľ a regeneráciu celého organizmu. Podľa lekárov, ak niekto spáva dlhodobo menej ako šesť hodín, ohrozuje svoje zdravie. Navyše nespavosťou trpí až tretina nášho obyvateľstva a krátkodobú si odžil hádam každý. Tak teda, nech sa vám s pomocou našich rád podarí túto štatistiku vylepšiť. A (nielen) dnes večer: „Dobrú noc!“

ik