Šport 2010. 12. 23.

Porazili sme Cirkus Inter! + photos by Attila Gyuricsek

Komárno sa dočkalo! Prvý domáci zápas basketbalistov dva dni pred Vianocami prišiel vhod, akoby vianočný darček pre Komárňanských fanúšikov, ale aj hráčov, či funkcionárov klubu, ktorí sa nemuseli starať o to, kde nám prenajmú športovú halu. Hostili sme nepríjemný mladý káder Interu na čele s dvoma novým akvizíciami.

Začiatok zápasu bol trochu nervózny, no našich hráčov, ktorých určite nabudilo aj domáce prostredie, zastihol vo väčšej hernej pohode. Dôležité pre vývoj skóre bolo, že rozohrávač Interu Keyron Sheard nepremenil dva pokusy spoza perimetra, hoci je veľmi nebezpečný hlavne z tejto pozície. Naopak, my sme vsietili tri trojky, čo nám pomohlo v postupnom budovaní náskoku. Ten sa zastavil na čísle 13, keď sa prvá štvrtina skončila za vcelku vysokého skóre 35:22.

Druhú štvrtinu sme však nezačali dobre a počas nej nám nepadali strely tak, ako dovtedy. Súper nás v nej prestrieľal až o 11 bodov a tak sme sa nemohli čudovať, že sa Inter dotiahol na polčasový rozdiel jediného bodíka. Začali im padať trojky a robili nám problémy tvrdou obranou. Súper hral počas celého zápasu značne agresívne, často na hranici povoleného, čo tiež znervózňovalo hráčov MBK. Tesne pred koncom polčasu ešte dokázali Interisti otočiť stav na 52:53, no Kino Burrows 17 sekúnd pred koncom dvoma trestnými hodmi vrátil vedenie na stranu ‚Obuvníkov‘. Polčas teda skončil za stavu 54:53.

[galleryview=id:15]

Tretia štvrtina nebola až tak bohatá na body, no na nervozitu na ihrisku určite áno. Do troch minút sa vyfauloval pivot Interu Kuffa a Gavran chytil štvrtú osobnú chybu. Celá tretia časť hry bola veľmi vyrovnaná, no vždy sme mali o trochu naviac. Vyhrali sme ju a s náskokom šiestich bodov sme mohli myslieť na poslednú štvrtinu (73:67).

Nikomu by však ani nenapadlo, aký nechutný cirkus rozpúta Inter na palubovke. Nám padli dve trojky, čo po Ďuranovej nepresnej trojkovej odpovedi nezvládol Holmes. Po doskoku si vyšliapol na Burrowsa, s ktorým sa ‚doberali‘ už v predchádzajúcich momentoch. Okamžite po sotení Kina dostal technickú chybu. To sa už ale do mely zapojil Charles Jackson, ktorý Holmesovi zrejme uštedril ‚bombu‘ a natrhol mu pravé líce. Do miešanice sa zapojil neskôr aj Kino a lavička Interu, za čo si vyslúžili po technickej chybe. Po krátkom ošetrení Holmesa nebol tréner Interu Oliver Vidin spokojný a tak za piskotu publika opustil ihrisko aj so svojím tímom. Nepomohlo ani dohováranie hráčov, ktorí museli poslúchnuť pokyn trénera.

„Celá športová hala nechápavo stála a pripravovala sa na oslavu kontumačného víťazstva, ktoré však nepripustili rozhodcovia. Tí šli dokonca PREHOVÁRAŤ eskamotéra Olivera Vidina, aby sa uráčil so svojim ansámblom vrátiť na ihrisko a dohrať zápas.“ Fanúšik

Medzitým sa diváci zabávali na Burrowsovi, ktorý si dal na vychladnutie niekoľko dĺžok a tiež pozdravil s dcérkou divákov, ktorí sa rozhodne bavili. Sranda však skončila, keď sa Interisti vrátili na ihrisko. Napriek tomu, že za svojvoľné opustenie ihriska počas zápasu je okamžitá kontumácia, rozhodcovia ponechali udalostiam voľný priebeh a odmietli ukončiť zápas predčasne. Nevôľa fanúšikov bola jasná. Boli sme prekvapení že na ihrisko počas druhého nástupu do zápasu nič nepriletelo.

Interisti vyrovnali za tri minúty, ešte pol minúty pred koncom zápasu viedli o bod, no potom prišla chvíľa Martinsa Berkisa, ktorý premenil po faule pri streľbe tri trestné hody. Potom sme získali loptu a tiež faul na Berkisa, ktorý vsietil ďalšie dva body z trestného územia a keďže hostia už nedokázali ku svojej ‚klauniáde‘ pridať ďalšiu zázračnú trojku, zápas sme vyhrali.

TEXT: Tomáš Kottra

MBK Rieker Komárno – BK Inter Bratislava 93:90 (35:22, 19:31, 19:14, 20:23)
Najviac bodov: Berkis 28 (trojky- 6/13; šestky – 6/6), Burrows 24 (6 doskokov, 9 získaných faulov), Jones 21 (5 asistencii), Jackson 12 (16 doskokov, jeden zbitý Interista),
TH: 34/27 – 30/23, trojky: 8 – 7, fauly: 24 – 27, rozhodovali: Pipíška, Hančík a Kurpaš, 800 divákov

Ostatné zápasy 24. kola:

BC Prievidza – BK Iskra Svit 102:69 (27:21, 28:13, 27:17, 20:18)
Najviac bodov: Fears 29, Hallet 17, Boyd 16 – McCoy 28, Polakovič 11, Znanec a Votroubek 8
TH: 35/29 – 11/8, trojky: 7 – 5, fauly: 17 – 30, rozhodovali: Zubák, Matejčík a Tomašovič, 2100 divákov

Na Hornú Nitru sa vrátil kvalitný basketbal. Hosťom zo Svitu patrila úvodná fáza, ale v 8. min. Prievidžania otočili na 18:17 a odvtedy už dominovali. V domácom mužstve si vynikajúco počínal Fears a pridali sa aj jeho spoluhráči. Prísnejšie kritéria z hostí zniesol len McCoy, ale aj on sa postupne vytratil.

BK 04 AC LB Spišská Nová Ves – Astrum Levice 84:78 (20:19, 19:17, 20:16, 25:26)
Najviac bodov: Jefferson 23, Baldovský 14, Mielczarek 13 – Toroman 21, Vojtek a Hill po 12
TH: 24/18 – 12/1, trojky: 6 – 5, fauly: 19 – 27, rozhodovali: Šarišský, Turčin a Mlynský, 1003 divákov

Prvý polčas priniesol na Spiši vyrovnaný a rozháraný basketbal. Ani jedno mužstvo sa nedokázalo strelecky „poblázniť“ a tak skóre narastalo pomaly a rovnomerne na oboch stranách. Obojstranné naťahovanie sa o body pokračovalo aj v III. štvrtine. Na jej konci sa domáci predsa len od Levičanov odtrhli a do poslednej desaťminútovky si priniesli náskok 59:52. Húževnatí hostia vďaka zlepšenej trojkovej streľbe zmazali manko, ale Spišiaci mali v závere pevnejšie nervy a zvíťazili 84:78.

BK SPU Nitra – ŠKP Banská Bystrica 80:75 (16:20, 28:29, 21:6, 15:20)
Najviac bodov: Tomek 21, Terlanda 16, Montgomery 15 – Velčič 27, Immink 15, Rendla 9.
TH: 28/19 – 22/13, trojky: 3 – 6, fauly: 18 – 19, rozhodovali: Janáč, Lamoš a Kovalčík, 350 divákov

V prvej štvrtine pôsobili domáci aj napriek otepleniu „zamrznutým“ dojmom, čo hostia využili a získali vedenie. V druhej časti síce Nitrania zlepšili útočnú hru, ale chybami v obrane sa obrali o možnosť dostať sa do vedenia. Do druhého polčasu nastúpili hostitelia ako vymenení a dôraznou defenzívou i pasážou so skóre 12:2 otočili skóre vo svoj prospech. V záverečnej štvrtine sa odohrával rozháraný basketbal s množstvom chýb na oboch stranách. Banskobystričania sa zúfalým náporom snažili získať vedenie opäť na svoju stranu, ale Nitrania si už triumf vziať nenechali.

BK Váhostav-SK Žilina – MBK Handlová 95:74 (18:20, 26:20, 30:16, 21:18)
Najviac bodov: Djurkovič 23, J. Carter 20, Podhorský 16 – Barišič 14, Delič 14, Nuber 9
TH: 29/20 – 22/13, trojky: 7 – 5, fauly: 25 – 29, rozhodovali: Lukáč, Hrabuvčin a Kúkelčík, 600 divákov

Prvý polčas bol veľmi vyrovnaný. Po veľkej prestávke však Žilina razantným nástupom doslova zmietla hostí z palubovky a získala až 20-bodový náskok, keď v 29. min viedla 71:51. Domáci si potom až do konca s prehľadom udržiavali vedenie a zaslúžene zvíťazili nad Handlovčanmi o 21 bodov.