Mesto 2010. 12. 29.

Prednosta napokon krabicu so zápisnicou otvoril, padali aj trestné oznámenia

Dňa 29. 11. 2010 podali traja kandidáti na poslancov mesta Komárno žiadosť o poskytnutie fotokópii zápisníc okrskových volebných komisií o výsledku komunálnych volieb. Napriek zásadne odmietavému postoju mestskej volebnej komisie bola krabica so zápisnicami 17. decembra tohto roku otvorená…


Krabica so zápisnicami však nie je majetkom mesta a bez súhlasu volebnej komisie na to mesto nemalo právo! Mesto ju podľa volebného zákona iba dostalo do úschovy, no nemá žiadne právo ňou manipulovať, či dokonca ju otvárať. Do krabice môžu nahliadať iba ústavou poverené inštitúcie ako napríklad súdy, polícia a prokuratúra. Je pritom zarážajúce, s akou promptnosťou reagovalo mesto na žiadosť o vydanie zapečatenej krabice, veď polícia mala pred štyrmi rokmi rovnakú požiadavku a tá sa vybavovala až päť mesiacov. Tentoraz to trvalo presne 18 dní.

Problém je aj v zákonoch
Keď si traja žiadatelia pýtali prístup k obsahu krabice, odvolávali sa na takzvaný informačný zákon, ktorý hovorí o voľnom prístupe k informáciám. Volebný zákon však naopak neumožňuje kopírovanie týchto dokumentov. Zákony si takpovediac odporujú a preto mestský úrad požiadal Ministerstvo vnútra SR o metodické usmernenie, za akých podmienok je možné sprístupniť žiadateľom kópie týchto zapečatených zápisníc.

Ministerstvo poskytlo 3. decembra usmernenie, aby boli zapečatené volebné materiály otvorené komisionálne, za prítomnosti aspoň jedného člena mestskej volebnej komisie. Na základe uvedeného usmernenia mestský úrad pripravil komisionálne otvorenie zapečatených materiálov. Členovia komisie sa však odmietli tohto zúčastniť, keďže to podľa nich volebný zákon neumožňuje. V naplánovaný termín 13. decembra sa teda nič neudialo.

[galleryview=id:18]

Mesto sa následne rozhodlo v osobe prednostu Petra Kovácsa otvoriť krabicu bez prítomnosti členov volebnej komisie 17. decembra„Ja som sa viac krát vyjadril, že to považujeme za protizákonné!“ povedal pre portál Ahoj Komárno predseda mestskej volebnej komisie Róbert Dobi. Povedal tiež, že sa obrátil na sekciu verejnej správy ministerstva vnútra, ktorá by mala vydať legislatívne usmernenie.  „Mesto sme požiadali o strpenie, aby počkalo do záväzného vyjadrenia hodnoverného pracovníka ministerstva, no dodnes sme sa nedočkali žiadnej odpovede.“

Dostali čo chceli?
Podľa Dobiho je tiež zaujímavé, aké konkrétne kópie boli vyhotovené. „Bolo skopírovaných viac dokumentov, ako žiadatelia žiadali. Aj preto by ma zaujímalo, kam sa tie kópie potom dostali.“ Volebná komisia sa obáva aj toho, že by mohli byť zneužité osobné údaje členov a pozorovateľov okrskových komisii.

V zázname z otvorenia zapečatenej krabice sa píše, že žiadatelia požadovali vydanie fotokópii zápisníc z druhého a tretieho obvodu a zápisníc zo všetkých obvodov mesta Komárno.

Nejasné zámery
O čo išlo trom kandidátom na poslancov nie je tak celkom jasné. Snahu o zistenie volebného výsledku v dvoch volebných obvodoch konkrétnych kandidátov ešte Dobi považuje za opodstatnenú, no „… je absolútne nepochopiteľné, prečo pani Hortai žiadala všetkých tridsaťtri zápisníc, veď ako čelná predstaviteľka strany Most-Híd sa mohla dopracovať k tým údajom cez svojich ľudí v komisiách.“ Každý člen okrskovej komisie si totiž môže vyžiadať odpis zo svojej zápisnice a vziať si ho so sebou. Takto by si mohli jednotlivé strany kontrolovať presné počty hlasov. Stačilo zozbierať údaje od ‚svojich ľudí‘ vo volebných komisiách.

„Bolo úplne nezmyselné, že sa okolo tohto robil takýto humbug,“ myslí si Dobi a pokračuje: „My sme sa o tom viac krát už bavili a vyšlo nám z toho, že sa jednak snažili zdiskreditovať komisiu a tiež, že hľadali niečo, o čo by sa mohli oprieť pri snahe o anuláciu výsledkov volieb.

Mestská volebná komisia bola zložená zo šiestich členov, ktorí o všetkom rozhodovali spoločne. Podľa Dobiho vykonali veľké množstvo kontrol a preto mohol s istotou vyhlásiť:„Volebná komisia počas volieb nezistila žiadne okolnosti, ktoré by nasvedčovali tomu, že by sa mali voľby vyhlásiť za neplatné. Voľby prebehli podľa nášho vedomia demokraticky a korektne, žiadne vážne problémy sme počas volieb riešiť nemuseli.“

Padali aj trestné oznámenia
Trestné oznámenie bolo najprv podané na členov volebnej komisie, ktorí mali v rozpore so zákonom o voľnom prístupe k informáciám odmietnuť vydanie dokumentov na kopírovanie. Predseda komisie Róbert Dobi zas kontroval trestným oznámením na prednostu mestského úradu Petra Kovácsa, ktorý povolil otváranie krabice a kopírovanie zápisníc, hoci volebný zákon nič také neumožňuje.

TEXT: Tomáš Kottra