Šport 2014. 11. 15.

BASKET: Proti Handlovej tak a proti Nitre onak

Sobota, MBK Rieker COM-Therm Komárno – MBK Handlová 70:79 (23:22, 37:39, 52:56)

Všetko začalo podľa očakávania. Skóre otvoril trojkou Halada, no netrvalo dlho a rovnakou mincou odpovedal Drezga. Vtedy však už hostia viedli 7:5 na konci tretej minúty. V polovici štvrtiny potom opäť trojkou vyrovnal Kozlík na 10:10 a keď Halada sa nemýlil spoza trojkového oblúka ani druhýkrát, vyhrávali sme 15:12. Hostia sa potom do vedenia dostali až v poslednej minúty prvej periódy, kedy po trojkovom koši s faulom Djurišiča viedli 22:21 a až trestné hody Kozlíka naklonili msiky váh opäť na našu stranu. Druhá štvrtina bola dlho v našej réžii. Kozlík zvyšoval na 26:22 a po koši Alawoyu sme v 13.minúte viedli najvyšším rozdielom v dueli 30:22. Potom však nasledoval oddychový čas trénera Ľudovíta Smačka, ktorý zavelil k obratu. Nenádapne začali hostia sťahovať náš náskok, až Drezga trojkou otočil vývoj skóre na 33:32 v 17.minúte. Komárno sa ešte raz nadýchlo a Kratochvíl spoza perimetra upravoval na 35:33 v náš prospech, ale bolo to naposledy, čo sme vyhrávali. Záverečné dve minúty prvého polčasu zvládli hostia dokonale, keď zvyšovali 40 sekúnd pred koncom na 39:35, bolo jasné, že sa polčas stane ich korisťou.
Hneď v úvode druhého polčasu vyrovnal Halada na 39:39, avšak nasledujúce štyri útoky sme nevyužili. Aj to predznamenalo náš zvlhnutý pušný prach a hostia to začali trpezlivo využívať. Vysoko síce nevyhrávali ani raz, no vždy dali kôš, keď to potrebovali. Aj preto na konci 26.minúty viedla Handlová 49:45, čo poistil spod koša Bjelica. V predposlednej minúte sa zverenci Miljana Čuroviča takmer dostali opätovne do vedenia. Po štyroch bodoch Kratochvíla sme ale len znížili na 52:53. Posledné slovo mal však hosťujúci Drezga, ktorý uzavrel skóre po tretej štvrtine trojkou. A keď Petkovič začal aj poslednú časť hry trojkou, za stavu 59:52 pre Handlovú sme začali tušiť, že obrat bude veľmi ťažký. Päť minút pred koncom Alawoya znížil na 61:65, ale následnej Stanojevič a Drezga zvýšili opäť vedenie baníkov na 69:61. Klinec do našej sobotnej basketbalovej rakvy zabil Purifoy, ktorý minútu pred koncom zvyšoval náškok na desať bodov. Vtedy sme už vedeli, že tento zápas do víťazného konca nedotiahneme a nám nezostávalo nič iné, ako pogratulovať hosťom k takticky a trpezlivo zvládnutej hre.
SUMA – SUMÁRUM:
V tomto dueli sme si zaknihovali prvú domácu prehru. Bolo to nielen našou streleckou nemohúcnosťou, veď sme doma dali len 70 bodov, ale aj absenciou Bannistera, ktorý ma prasknuté rebro. Doteraz sme si nevedeli hru Komárna predstaviť bez nášho tvorcu hru, no v tomto dueli sa v plnej nahote ukázala jeho neprítomnosť. Síce sme boli Handlovej počas celého duelu na dostrel aj napriek tomu, že hostia mali neustále mierny náskok, verili sme, že v závere sa naklonia misky váh na našu stranu. Nestalo sa tak, hostia umne ukočírovali svoje družstvo do veľmi cenného víťazstva na juhu Slovenska. Netreba tiež zabúdať, že Handlovčania majú tento rok vysoké ambície a pohľad na tabuľku to aj potvrdzuje. Navyše víťazstvom v Komárne sa dostali nielen na piate miesto, ale majú na dosah úplné čelu Eurovia SBL. Určite s nimi treba počítať aj v ďalšom priebehu ligy, preto si treba vážiť napríklad víťazstvo v Handlovej v prvej štvrtine súťaže. Naši chalani v tomto zápase zlyhali najmä v ofenzíve. Nedokázali sme účinne premieňať naše strely a ešte k tomu aj riešiť situácie v útoku. Preto sme boli odkázaní na prehru, ktorá síce mrzí, no musíme sa z nej rýchlo spamätať, pretože liga pokračuje ďalej. Hlavu hore!
Zostava a body:
Komárno: Halada 20 (z toho 4 trojky), Kratochvíl 19 (5 doskokov), Kozlík 15 (10 asistencií), Bilič 6 (7 doskokov), Jankovič 4 (8 doskokov), Alawoya 4 (9 doskokov), Stojanov 2, Marchyn 0.
Handlová: Drezga 30 (z toho 6 trojok, 6 doskokov), Stanojevič 16 (5 doskokov), Djurišič 11, Purifoy 9 (5 doskokov), Petkovič 5 (5 asistencií), Bjelica 4 (7 doskokov), Šoška 4, Haviar 0.
Streda, MBK SPU Nitra – MBK Rieker COM-Therm Komárno 77:89 (17:9, 44:33, 63:60)
Zápas ukázal už od začiatku, že Komárno bez Bannistera je ako teplé pivo. Dá sa piť,ale nie je to ono. Naša hra nemala myšlienku, preto euforická hra Nitry, ktorá zvíťazila v minulom kole v Spišskej Novej Vsi po predĺžení, slávila úspech. Už po necelých dvoch minútach vyhrávali domáci 7:0 a až potom prelomil naše strelecké hluchoty trojkou Jankovič. Nič to však nemenilo na veci, že sme sa na palubovke len hľadali a situáciu nechápal ani náš tréner. POčas celej prvej štvrtiny sme ťahali za kratší koniec a trápila nás najmä naša pokrivkávajúca ofenzíva. Za osem minút sme dali len deväť bodov, našťastie ani Nitra nebola oveľa úspešnejšia, preto na ukazovateli skóre svietil stav 12:9. A keďže sme už do konca periódy nebodovali, domáci si vytvorili náskok v pomere 17:9 a čakali sme, čo vymyslíme do ďalšieho priebehu. No nič prevratné sa ani v nasledujúcich minútach nedialo, dokonca Nitra ešte pridala na obrátkach, čoho výsledkom bolo najprv vedenie po trojke Sameka 23:11. Zodpovednosť na seba brali najmä Američania v drese Nitry a domáci sa dostali až do rekordného vedenia 38:17 v 15.minúte. Potom sa však udialo niečo, čo sa len tak ľahko nevidí. Hru Komárna začal dirigovať zranený a dovtedy neprezlečený Bannister a na našej hre sa to prakticky okamžite prejavilo. Postupne sme sťahovali hrozivú stratu a už do konca prvého polčasu sme znížili stratu po trojke Kozlíka na hraťeľný rozdiel z hľadiska doterajšieho priebehu zápasu!
Do vedenia sme sa síce nedostali ani počaj tretej štvrtiny, no stratu sme neustále skresávali a to bolo podstatné! Prvý veľký útok na výsledok sme zaznamenali už v úvode tretej časti hry. Za tri minúty hry sme zásluhov trojok Jankoviča a bodoch Bannistera upravili stav na 46:42 pre domácich a hrali sme opäť o víťazstvo. Hra sa vyrovnala, dokonca sme mali aj navrch, čo sa zmenilo len v 27.minúte, kedy sa podarilo Nitre tento malý úsek hry vyhrať, preto sa dostala do vedenia 53:44. Netrvalo to však dlho, pretože Jankovič svojmi bodmi znížil manko a mohutným finišom v tretej perióde sme upravovali na 60:63 v náš neprospech. Posledná časť hry už bola plne v našej réžii. Už za prvú minúty hry sme otočili a opäť sa dostali do vedenia 65:63! Domáci ešte Wardom vyrovnali na 65:65, no prišla naša dôležitá miniséria 7:0, ktorou sme v 33.minúte vyhrávali 72:65. A keď pridal senzačný Jankovič v tomto čase dve trojky za sebou, razom sme vyhrávali 78:67 a boli sme na najlepšej ceste za víťazstvom! Dve minúty pred koncom nás potom zverenci Ľubomíra Urbana zatlačili a dokázali znížiť stav na 77:80 a vyzeralo to na drámu. Tú však KOmárno nedopustilo, pretože pršla trojka Haladu a definitívne sme si tak poistili víťazstvo podčiarknuté obrtovským obratom, keď sme prehrávali už o neuveriteľných 21 bodov. Paráda, chalani!
Ako už nejedno slovenské médium uviedlo, bol to zápas o našon T.J. Bannisterovi. Keď na ihrisku nebol, v zápase sme sa trápili, dokonca sme ťahali aj za kratší koniec. Akonáhle sa ale prihlásil, aj keď zranený, k slovu, Komárno zrazu začalo náskok sťahovať a napokon sa práve T.J. svojim veľkým podielom v číslach 15 bodov a 10 asistencií postaral o ťažko vydolované víťazstvo spod Zobora. Veríme, že nás toto víťazstvo nakopne k ďalším úspechom, no samozrejme pevne veríme, že Bannister bude čo najskôr opäť v poriadku. V zápase proti Nitre má veľkú zásluhu na víťazstve nielen on, ale aj Jankovič, ktorý premenil až sedem trojkových pokusov a prehupol sa tak cez strelených 30 bodov v tomto dueli. No musela k tomu prispieť aj naša defenzíva a ostatní chalani, no v dnešnom zápase bol jazýčkom na pomyselných váhach práve Bannister a po ňom Jankovič. Favoritom stretnutia budeme aj v nasledujúcom zápase. V sobotu so začiatkom o 18.30 hodine privítame na domácej palubovke BK 04 AC LB Spišská Nová Ves. Určite príďte povzbudiť komárňanských basketbalistou za snahou o naše jubilejné desiate víťazstvo v prebiehajúcej Eurovia SBL. Komárno, do toho!
Nitra: Ward 27 (12 doskokov), Irving 21 (9 doskokov), Novysedlák 10, Vido 8 (6 doskokov), Samek 7, Kysela 4, Jánošík 0.
Komárno: Jankovič 31 (z toho 7 trojok), Halada 16, Bannister 15 (10 asistencií), Stojanov 9 (všetky trojky), Kozlík 5 (6 doskokov), Bilič 5, Kratochvíl 4 (9 doskokov), Alawoya 2, Maslík 2, Marchyn 0, Jurčina 0.
(mbkkom.skFoto: Peter Baráth)