Šport 2015. 04. 20.

Sezóna skončila, máme striebro a pohár!

V dvojzápase uplynulého víkendu sa definitívne skončili boje o titul majstra Slovenska extraligy volejbalistov. Ligové zlato získal VK MIRAD PU Prešov, ktorý v celej sezóne prehral len dva ligové zápasy. Obrovský úspech však prežívajú aj naši volejbalisti. Získali strieborné medaily a pridajme si k tomu aj víťazstvo v Slovenskom pohári! Gratulujeme, chlapci!

Extraliga mužov, finále – 3. zápas (na 4 víťazstvá):
Spartak VKP Komárno – VK MIRAD PU Prešov 2:3 (24:26, 25:22, 18:25, 25:17, 14:16), stav finálovej série – 0:3.
Prvý set začali lepšie hostia, ktorí sa dostali do vedenia 6:2, no Komárno vyrovnalo na 12:12 a Prešov si bral time-out. Hra bola v ďalšom priebehu vyrovnaná, no domáci sa prvýkrát dostali do vedenia až za stavu 18:17. Potom otočili z 20:22 na 24:23, no setbal nevyužili a hostia svoj áno. Kľúčom k úspechu pre Komárno v druhom sete bol zdarný začiatok. Komárno v ňom viedlo 6:2 a útočne výborne hralo aj v nasledujúcom priebehu. Pri vedení 16:7 sa zdalo, že domáci si set ustrážia, no Prešovčania upravovali na 17:19 z ich pohľadu. Komárno si však set vziať nenechalo a zaslúžene vyrovnalo. V treťom sete najprv Prešov prehrával 1:3, ale potom otočil na 7:2 a neskôr viedol aj 12:7, čím si udržoval komfortný náskok počas celého setu. Domáci len znížili na 16:20, no hostia s prehľadom set vyhrali. Štvrtý set, hoci mali domáci nôž na krku, zvládli bravúrne. V úvode viedli 5:1 a neskôr aj 10:2. Domáci nemali príliš veľa problémov so ziskom tohto setu, pretože hrali sústredene a s minimom chýb. Aj preto viedli 19:11 a všetko sa pripravovalo na piaty set. V ňom Komárno viedlo 3:1, ale hostia otočili na 4:3, potom bol duel vzácne vyrovnaný a mužstvá pridávali bod po bode na oboch stranácj. Za stavu 9:9 Spartak VKP unikol na 11:9, no svoju dobrú východiskovú pozíciu si neustrážil a Prešov vyrovnal na 12:12. Bolo aj 13:13, no Prešov zvládol nervóznu koncovku lepšie a využil svoj druhý mečbal a získal mečbal aj vo finálovej sérii.
Daniel Oravec (tréner Spartak VKP Komárno): „Dnešný zápas sme samozrejme chceli vyhrať, prehrávali sme 2:0 v sérii. Chlapci boli dobre pripravení, trošku sme šachovali so zostavou, nakoľko máme určité zranenia a choroby, o ktorých súper ani nevie. A som hrdý na to, že chlapci to odohrali aj so zraneniami. Trošku však poviem aj kriticky, že z našej strany veľké množstvo vlastných chýb nás pripravilo o toto víťazstvo. Keď chceme zajtra uspieť, musíme minimalizovať počet jednoduchých a ľahkých nevynútených chýb a určite bude vyrovnanejší a víťazný zápas. “
Ľuboslav Šalata (tréner VK MIRAD PU Prešov): „Obidve mužstvá si uvedomovali, že je to zlomový zápas v sérii. Domáci živili nádej na prípadný zvrat v sérii a my sme vedeli, že ak dosiahneme tretie víťazstvo, tak sa výrazne priblížime k zisku majstrovského titulu. A podľa toho vyzeral aj zápas. Boli dobré pasáže na jednej strane a slabšie na druhej s množstvom chýb a nervozitou, s napätím a drámou v závere. Asi takto sa hrá o majstrovský titul, s nervami a emóciami ako boli dnes, aj keď zápas mohol mať aj vyššiu kvalitu. “

Extraliga mužov, finále – 4. zápas (na 4 víťazstvá):
Spartak VKP Komárno – VK MIRAD PU Prešov 0:3 (21:25, 23:25, 14:25), konečný stav série – 0:4, Prešov sa stal majstrom Slovenska.
Zápas trval: 80 minút, rozhodovali: Mokrý a Daruľa, 550 divákov.
Spartak VKP Komárno: Hollý 2, A. Patúc 15, Kišš 6, Horník 12, Pělucha 2, Hinduliak 5, libero Ľ. Nemec (Demeter 1, Z. Németh 1, M. Patúc 0, Ferencz 1, P. Šmahel 0). Tréner: D. Oravec.
VK MIRAD PU Prešov: Lux 7, Feňo 3, Macko 7, M. Sopko st. 10, Drobňák 11, Červeň 6, libero T. Lampart (Faron 0, Závacký 0, Rajduga 1). Tréner: Ľ. Šalata.

Komárno v slušne zaplnenej hale hralo o všetko, pretože si už nemohlo dovoliť ďalšie zaváhanie. V drese domácich nenastúpil blokár Demčák, ktorý sa zranil v sobotňajšom zápase. Komárno začalo dobre a po ese A. Patúca viedlo 5:2. Prešov však pritlačil na servise, Sopko ulievkou vyrovnal na 6:6 a po útočnej chybe Horníka bolo 10:8 pre hostí. Spartak VKP však blokom A. Patúca vyrovnal na 11:11 a išlo sa odznova. Na druhom technickom timeoute mali navrch hostia a viedli 16:13, domácich však dostal do hry dvomi parádnymi esami Horník a vyrovnal na 16:16. V koncovke sa však presadili hostia a postupne si vybudovali štvorbodový náskok 22:18. Prešov vyhral prvý set 25:21.
V druhom sete viedol Prešov pri servise Sopka 4:2, ale na druhej strane kontroval esom Horník a vyrovnal na 4:4. Komárno zlepšilo obranu na sieti, na prvom technickom timeoute viedlo 8:6 a po ese kapitána Hollého a bloku Horník 11:7. Prešov však zásluhou Sopkovho servisu náskok rýchlo zmazal a otočil na 13:12. Na druhom technickom timeoute vyhrávali domáci 16:15 a potom po vytlčenom útoku skúseného Demetera získalo brejk – 17:15. Obrat však priviedol Drobňák a dvomi esami za sebou dostal Prešov do vedenia 18:17. V koncovke sa z kontry presadil opäť Drobňák a hostia boli bližšie k zisku setu – 20:18. Komárno sa však nezvdávalo a vyrovnalo na 22:22. Potom však zatlačil servisom Sopko, výborným blokom sa prezentoval Lux a hostia mali setbal za stavu 24:22. Prvý Komárno zásluhou Kišša odvrátilo, ale druhý už nie a Prešov viedol 2:0.
Komárno sa ešte snažilo o zvrat, vpred ho hnalo aj výborné publikum a domáci v úvode tretieho setu viedli 6:4. Potom však Prešov zabral a postupne si vypracoval náskok 11:7. Hostia išli tvrdo za svojim cieľom a za stavu 9:13 sa ich domáci tréner Oravec snažil zastaviť timeoutom. Na druhom technickom timeoute však viedol Prešov 16:10 a blížil sa k titulu. Koncovka bola jasne v réžii Prešova, ktorý vyhral tretí set 25:14 a tešil sa zaslúžene z titulu.
Daniel Oravec, tréner Komárna: „Prvé dva sety sme hrali volejbal, ale potom sa na chlapoch, ktorí mali zranenia a choroby, že im to nejde a dal som šancu aj lavičke. Myslím, že Prešov vyhral zaslúžene a gratulujem mu k titulu. Pre nás bol maximum už postup do finále extraligy. V tejto sezóne sme získali zlato v Slovenskom pohár, striebro v extralige a sme spokokní. Bola tu skvelá atmosféra, som rád, že sme ľudí naučili chodiť na volejbal a dúfam, že budú chodiť stále vo väčšom množstve.“
Ľuboslav Šalata, tréner Prešova: „Na tomto úspechu sme pracovali päť rokov a toto je vrchol nášho snaženia. Korene treba hľadať v minulých sezónach, keď sme to postupne začali stavať na nohy a v tejto sezóne naša snaha vyvrcholilo. Pomohol nám príchod skúsených hráčov, ktorí prinieslo do tímu skúsenosť, poriadok, rozvahu a rozhodnosť v koncovkách. Ich prínos do tímu bol veľký. Od začiatku sme boli pasovaní za kandidáta na titul a som rád, že sme to dokázali. V celej sezóne sme podávali dobré výkony, vyhrali sme základnú aj nadstavbovú časť a v celej extralige sme prehrali len dva zápasy. Jediné čo nás mrzí je prehra vo finále Slovenského pohára. Na play off sme sa však veľmi dobre pripravili a oplatili sme Komárnu prehru z finále pohára.“

Sezóna sa síce skončila a aj keď emócie boli veľké a každého mrzelo nevydarené finále, až po čase si uvedomíme silu tohto úspechu v podobe strieborných medailí na našom krku. Bola to mimoriadne úspešná sezóna a pred sezónou by ju každý bral! Veď sme získali Slovenský pohár a a v extralige sme skončili strieborní! Je to vynikajúci úspech pre komárňanský šport, volejbala a mesto! Treba si ho vážiť, užívať a celému kolektívu Spartak VKP Komárno poďakovať a pogratulovať! K čerstvo ukončenej sezóne sa ešte vrátime v ďalších článkoch a rozhovoroch. Komárno, do toho!