Blog 2010. 10. 14.

Štyri spôsoby ako kontrolovať svoj apetít

Každý týždeň vo štvrtok vám prinesieme článok zaradený do kategórie Blog – Stravovanie a zdravie. Dúfame, že si v ňom nájdete to svoje a pomôžeme vám poukázať na problémy v stravovaní a životospráve a možno ich dokonca aj vyriešiť! Ak by ste mali záujem venovať svoj pohľad na vec, alebo dobré rady a nápady v tomto smere ostatným čitateľom, ozvite sa nám na mail. Dúfame, že sa nám podarí vytvoriť skvelý team blogerov, ktorí radi pomôžu mnohým z vás zvýšiť kvalitu života a budú prispievať aj častejšie, ako len raz do týždňa.

Tento týždeň pre vás píše Anthony.
1. Začnite hodnotiť úroveň svojho hladu

Klasickým hodnotením úrovne od 1 do 5, pričom 1 je najnižší a 5 najvyšší hlad. Najčastejšie sa totiž stretávame práve s malým hladom, ktorý však nespôsobuje nedostatok potravy, respektíve živín. Preto sa zakaždým pokúste ohodnotiť silu hladu. Pri hodnotách 1-2 je takmer isté, že prvotnou príčinou hladu je niečo iné – napríklad stres, nuda, alebo v skutočnosti smäd. Najjednoduchšou cestou, ako sa zbaviť takéhoto hladu je zamestnať sa. Nájsť si príjemnú aktivitu, ktorá odvedie vaše myšlienky preč od pocitu hladu, ktorý nič neznamená.

Nezabudnite sa tiež skúsiť napiť. Človek s pribúdajúcim vekom stráca schopnosť odlišovať hlad od smädu. A potom sa snaží doplniť si tekutiny prostredníctvom jedla. To však nie je dobré riešenie …

2. Rozmýšľajte nad jedlom!

Určite ste už počuli, že čím ďalej, tým venujeme svojmu jedlu menšiu a menšiu pozornosť. Je to tým, že jedenie je pre väčšinu z nás vlastne nudnou časťou dňa a počas neho nestíhame nič produktívne. Aj preto sa stalo obvyklým javom spájanie jedenia s inou činnosťou. Napríklad s pozeraním televízie, čítaním, surfovaním po internete, … A tak sa stáva, že do sme schopní do seba vopchať prakticky čokoľvek. Bez rozmyslu.

K tomuto sa viaže jeden výskum, ktorý realizoval na Cornell University doktor Brian Wansink. Posadil testovaných pred taniere s polievkou. Polovicu zamestnal a skrytou trubicou im dopĺňal polievku bez toho, aby si to všimli. Títo ľudia zjedli v priemere viac až o 73%! Preto rozmýšľajte nad tým, čo jete a koľko jete!

A aby som vám spravil predstavu, ako to myslím, pozrite si tento obrázok!

3. Vyvarujte sa spúšťačom hladu!

Mnohé potraviny v sebe obsahujú oveľa viac cukrov, soli a tuku, ako by mali. Predstavte si už len to, aký slaný pop-corn ste naposledy jedli kúpený v obchode, ako sú častokrát presolené hranolky, alebo zemiakové lupienky, presladená kola a koľko je asi tuku v oškvarkoch. Takýto nadmerný obsah rôznych prídavkov a tuku pomáha spúšťať náš hlad. A to za pomoci nášho mozgu- slané čipsy, kola, kakao a spol. totiž rozhodne takýto nadmerný podiel obsahujú a tak podporujú uvoľňovanie endorfínu. Aj preto je ťažké odolať XXL menu v Burger Kingu. A stavím sa, že pri pohľade na titulný obrázok tohoto článku sa vám tiež zbehlo zopár sliniek. 🙂  Či si to nazvete podmienený reflex je len na vás…

Najjednoduchším spôsobom, ako sa tomuto vyvarovať je nekupovať fastfoody a iný ‚junk food‘, ale vytvoriť vo svojom jedálničku dostatočne veľký priestor neupravovaným potravinám. Napríklad čerstvej zelenine, ovociu. Tiež sa skúste vyvarovať situáciám, kedy je váša vôľa bombardovaná stánkami s jedlom. Naplánujte si cestu do práce tak, aby neviedla okolo Fornetti.

4. Jedzte jedlo, čo vás naplní

Znie to veľmi logicky. Nepoznám asi nikoho, kto by si dával pozor na to, akú kalorickú hodnotu do seba dostal posledným jedlom a koľko skutočne potreboval. 99% ľudí v západných krajinách a krajinách, ktoré sa západným chcú podobať (napríklad aj Slovensko) totiž je dovtedy, kým do seba už nič viac nedokáže dostať. Cestou von z tohoto nezdravého a aj finančne náročného stereotypu je skúsiť oklamať svoje telo. A to tak, že sa začnete stravovať takými potravinami, ktoré majú vysoký podiel vody. Znova tá naša zelenina a ovocie, ale aj polievky. Tak a vidíte to! Mama vám to vždy hovorila!

A teraz dobré správy! Okrem troch už spomenutých prvkov (ktorých by však vo vašom jedálničku mala byť prevaha) vám k tomu dopomôžu aj takzvané chudé bielkoviny a vláknina. Tie tiež pomáhajú dosiahnuť pocit sýtosti bez toho, aby ste sa prejedali. Asi najlepšie riešenie v tomto smere sú teda kuracie prsia, odtučnený jogurt, nízkotučný Cottage Cheese, losos, zeleninovo-kuracia polievka mojej babky a znova pripomeniem zeleninu.


Autor: Anthony
Obrázok: Internet