Šport 2010. 09. 30.

Veľké sklamanie na Pasienkoch

V Bratislave sa stretlo približne sedem desiatok fanúšikov Komárna s veľkými očakávaniami. Prakticky od začiatku do konca povzbudzovali a snažili sa hnať svojich dopredu. Lenže …

Priebeh zápasu

Zápas začali lepšie domáci Interisti. Trvalo takmer dve minúty, kým sa prvý krát hráči Komárna presadili. To za stavu 5:0 Burrows premenil oba trestné hody. Od stavu 6:6 na palubovke jasne dominovali hráči Komárna. Zakončovali hlavne akcie pod košom, divákom predviedli niekoľko aley-oop akcií, pekných finálnych prihrávok a v obrane skvelo bojoval Dubovksý a po ňom aj Klár. Tréner hostí Oliver Vidin nevedel, kam skôr posielať svojich hráčov. Po prvej štvrtine len málokto pochyboval o víťazstve „obuvníkov“. Naši hráči úplne jasne dominovali pod košom, keď zo všetkých 34 bodov prvej štvrtiny dala dvojica Burrows-Jackson 17, dominovali pri doskokoch (niekedy zakončovali aj na tretí pokus).  Štvrtina skončila za stavu 16:34.

Úvod druhej štvrtiny nám vyšiel lepšie, ako súperovi za dve minúty sme zvýšili svoj náskok Dubovského dvojkou na 23 bodov (16:39), no od toho momentu hráči Komárna poľavili, zrejme aj so spomienkou na „dokopaný“ zvyšok zápasu so Svitom. V piatej minúte už bolo len o trinásť a tri a pol minúty pred polčasom o 10. V tom momente si Juraj Suja vypýtal svoj druhý oddychový čas a fanúšikovia Komárna vedeli, že je zle. Mladí Interisti totiž zacítili šancu a neplánovali sa jej vzdať. Trochu ich aktivitu umlčal Burrows, keď jeden a pol minúty pred koncom piatimi bodmi zvýšil náskok hostí na 16. Za domácich znížil dvoma úspešnými šestkami americký rozohrávač Interu Jerrenda Wheeler, ktorý sa nakoniec stal hlavným bodovým ťahúňom mužstva. Zaznamenal totiž 31 bodov, z čoho až 13 z trestných hodov. Do šatní a bufetu sa šlo za stále pohodlného stavu 39:53.

Do polčasu sme teda šli so slušným náskokom a vierou, že sa po polčase znova rozbehne „mašinéria“, ktorá najmä v prvej štvrtine „vyprášila“ svojho súpera. No nestalo sa tak. Za dve minúty to už bolo opäť len o 10. Dubovský dal síce dôležitú trojku (ktorých bolo z našej strany žalostne málo), no domáci ďalej skracovali náskok. Keď sa dostali na úroveň straty štyroch bodov, rozhodcovia odpískali nešportovú osobnú chybu na Maslíka, ktorý premenil jeden trestný hod a z následného útoku zakončil za dva body Klár a po nepodarenom útoku Interu zvýšil z rohu ihriska trojkou Johnathon Jones. V tom momente si Oliver Vidin pýtal oddychový čas. Jeho zverencom sa za poslednú minútu tretej štvrtiny napokon podarilo znížiť na 65:73.

Posledná štvrtina začala priam hororovo. Súper šnúrou dvanástich bodov (z toho dve trojky) otočil zápas na 77:75 a to za tri minúty! Oddychový čas si pýtal znova Suja a keď Berkis konečne vystrelil a trafil za tri body, ostávalo do konca zápasu šesť minút. Nasledovala dráma a tvrdý boj o každú loptu, ešte minútu pred koncom zápasu sme viedli rozdielom štyroch bodov. Wheeler ale premenil svoju druhú trojku v zápase a Gavran pridal dva body, čím otočil na 87:86. Vedenie na stranu hostí strhol 20 sekúnd pred koncom Jones, no sekundu a pol pred koncom zápasu nechali hráči Komárna vniknúť pod kôš Kucsu, ktorý sa celý zápas strelecky trápil a ten strelil dvojbodový kôš. Jonesovi sa už z polovice ihriska dať kôš nepodarilo a tak sa po priam neuveriteľnom priebehu zápasu podarilo Interu zvíťaziť v pomere 89:88.

Hodnotenie zápasu

Samostatnou kapitolou zápasu bol biedny výkon už neštrajkujúcich rozhodcov. Zápas rozhodne ovplyvnili svojou seba-propagáciou, často kúskovali hru, pískali neexistujúce fauly, jasné fauly pri zakončení púšťali (napríklad, keď na Jonesa pri streľbe padali dvaja protihráči, alebo keď on zozadu „zakopol“ o v breaku zakončujúceho protihráča), kompenzovali a fušovali do niečoho, čomu sa zrejme nerozumejú. Po tom, ako sme boli spokojní s výkonmi neregistrovaných rozhodcov po prvom kole, po včerajšku sme si povzdychli, že tí naši starí známi sú späť. Zrejme na škodu hre.

Treba však povedať, že po prvej tretine zápasu sme mali jasné víťazstvo na dosah, no Inter zlepšil hru hlavne v obrane, strelecky sa chytil Wheeler aj Gavran (títo dvaja dali dokopy 51 bodov, z nich 23 z trestných hodov), Kucsovi sa síce nedarilo strelecky, no rozdával pekné prihrávky a naši sa už nedokázali dostať do tempa, z ktorého sa prakticky sami vyhodili.

Ako však pre TA3 povedal Juraj Suja, je to iba druhý zápas zo štyridsiatich. Čaká nás ešte dlhá sezóna a v odvete proti Interu naši snáď nastúpia vo vynovenej športovej hale. Toto mužstvo rozhodne malo na to, spraviť z hráčov Interu len pobehujúce bábiky, no bojovnosť súpera a zrejme uspokojenie sa s výsledkom po prvej štvrtine zapríčinilo basketbalovú nemohúcnosť, ktorá vyvrcholila premárnením 23 bodového náskoku.

Naše hodnotenie hráčov MBK (známky 1-5 ako v škole):

Jaraun ‚KINO‘ Burrows: 1- Klasický skvelý Kinov výkon, na aký sme zvyknutí! spolu so CJom dominovali pod košom v prvej časti hry. 34 bodov a 9 asistencii hovorí za všetko, no je škoda niektorých akcií, ktoré uponáhľal, keď sa snažil vziať veci do svojich rúk.

Johnathon ‚JJ‘ Jones: 2- Trochu rozpačito, nedirigoval hru a tempo, akoby bolo potrebné. Kvalitatívne je vysoko, no niekedy priveľmi zbrklo. Skvelá kontrola lopty, slušná streľba a basketbalový um. V obrane na loptu však pokrivkáva.

Lukáš Dubovský: 2 Na rozdiel od JJa je Lukáš v obrane skvelý. Nedá sa povedať, že by pri bránení robil chyby, no v útoku zatiaľ nie je platným hráčom. Je ale isté, že pokiaľ nepoľaví a získa zápasovú prax, odváži sa v útoku viac hrať do koša. Síce zaznamenal len 4 body, no jeho obrannú hru vysoko chválime. Svoju úlohu splnil na jednotku, v útoku mierne neistý, chýba mu už spomenutá prax. Preto dvojka.

Martins Berkis: 4 Rozhodne hráč, ktorý sklamal asi najviac. Sniper a rýchly, zakončujúci hráč, akým Berkis rozhodne je, musí častejšie strieľať. Na jeho obranu však treba povedať, že Inter skvelo strážil perimeter. No aj tak…

Jakub Mikulec: 4 Jakub opäť predviedol veľmi málo. Na 15 minút iba 2 body a 2 doskoky? Mal by sa viac tlačiť do koša, alebo začať premieňať strely spoza oblúka. Má na viac, ako ukazuje v zápasoch! Tiež „získal“ štyri fauly.

Charles Jackson: 3 Jackson nás trochu trápi tým, ako sa verdiktami rozhodcov nechá vykoľajiť. Zápas začal vo veľkom štýle, no na prvú štvrtinu nedokázal nadviazať a bol očividne frustrovaný. Zrejme je zvyknutý na tvrdšiu hru, ako na Slovensku rozhodcovia púšťajú.

Vladimír Klár: 2 Bojovník Klár. Tiež skvelo v obrane, dokonca v útoku niekoľko pekných prienikov, pri útočnej sile zahraničných hráčov bol ale často na ihrisku len „do počtu“. Čo však zahral, zahral dobre.

Richard Mišinský: Richarda hodnotiť nemôžeme, pretože nezahral prakticky nič. Nemal kedy. Včera mal aj ‚Maslo‘ viac času.

Michal Maslík: Tiež je ťažké ho hodnotiť. Na extraligu stále málo. Málo, málo.

Tomáš Kottra
(pic by MIKE)

Boli by sme radi, ak by ste prostredníctvom komentárov hodnotili zápasy a individuálne výkony aj vy, naši čitatelia.

Ostatné zápasy druhého kola extraligy basketbalistov:

BK 04 AC LB Spišská Nová Ves – Astrum Levice 67:62 (16:18, 14:16, 16:16, 21:11)
Najviac bodov: Johnson 16, Baldovský 14, Mielczarek 12 – Wolfinger 15, Červenka 13, Kostomaj 10
TH: 28/17 – 23/16, fauly: 21 – 27, trojky: 4 – 4, rozhodovali: Zubák, Šarišský a Turčina, 1000 divákov
Nová sezóna sa na Spiši začala rozpačito. V úvodnej štvrtine boli diváci svedkami upracovaného basketbalu bez momentu prekvapenia na oboch stranách. Vyrovnaný boj s nízkou efektivitou streľby pokračoval aj v druhej desaťminútovke, dôraznejší hostia odišli do kabín so štvorbodovým náskokom (34:30). Druhý polčas priniesol živší basketbal. Statickú hru domácich rozhýbal rýchly kapitán Demečko, no hostia si bleskovými kontrami a výborným útočným doskakovaním udržiavali mierny náskok. Štyri minúty pred koncom najmä vďaka presnej ruke Baldovského o svoje vedenie prišli a záver priniesol poriadnu drámu. Tá dopadla šťastne pre Spišiakov, ktorí vďaka heroickej záverečnej štvrtine zdolali húževnatých Levičanov 67:62.

BC Prievidza – BK Iskra Svit 72:76 (23:19, 15:19, 15:17, 19:21)

Najviac bodov: Ridzoň 22, Majoroš 13, Hallett 12 – McCoy 34, Grbešič 10, Sismilich 8
TH: 18/15 – 11/10, fauly: 18 – 20, trojky: 3 – 4, rozhodovali: Ženiš, Hančík a Matejčík, 1500 divákov
Tri štvrtiny bolo stretnutie vyrovnané, no v záverečnej časti hry strelecký súboj Ridzoň – McCoy začal vyznievať v prospech hosťujúceho rozohrávača. Svit viedol najvyšším 11-bodovým rozdielom v 35. min (68:57) a zdalo sa byť rozhodnuté. V dramatickom závere mohol Ridzoň 17 sekúnd pred koncom vyrovnať, svoj pokus však nepremenil. Domáci tím mal v celom dueli veľmi zlú úspešnosť streľby.

BK Váhostav-SK Žilina – MBK Handlová 84:71 (30:15, 13:17, 11:19, 30:20)
Najviac bodov: Carter 37, Hoferica 15, Kosa 9 – Madaj 24, Barišič 12, Gavlák 10
TH: 40/35 – 28/22, fauly: 25 – 30, trojky: 6 – 3, rozhodovali: T. Lukáč, Kovalčík a Kúkelčík, 450 divákov
V Žiline sa zrodilo veľké prekvapenie. Domáci tím bez troch zranených hráčov zaskočil favorizovanú Handlovú už v prvej desaťminútovke, ktorú zverenci trénera Krajnoviča vyhrali o 15 bodov (30:15). „Baníci“ potom pritvrdili v obrane a v tretej štvrtine sa dokázali na svojho súpera bodovo dotiahnuť. Žilinčania hnaní dopredu skvelými fanúšikmi však znovu zapli na vyššie obrátky a napokon si cenný triumf nenechali ujsť.

BK SPU Nitra – ŠKP Banská Bystrica 81:72 (18:16, 23:20, 16:22, 24:14)
Najviac bodov: Kráľ 20, R. Moore a Tomek po 16 – Velčič 20, Rendla 15, R. Grznár 10
TH: 26/21 – 27/20, fauly: 24 – 23, trojky: 2 – 2, rozhodovali: Pipiška, Szibilla a Šramko, 500 divákov
Banskobystričania na pôde úradujúceho vicemajstra dlho siahali na cenný výsledok, o triumfe Nitranov však napokon rozhodla záverečná štvrtina. Tú mužstvo spod Zobora vyhralo o 10 bodov, keď sa v závere predviedla vo výbornom svetle najmä dvojica Miroslav Kráľ – Ronald Moore.