Šport 2010. 10. 24.

Vyhrali sme nad Handlovou!

Tešiť nás však môžu asi len dva body do tabuľky, no predvedený výkon v ofenzíve nie.

Zápas začal nervózne a tak vyzeral vlastne celý prvý polčas. Oba tímy sa od seba bodovo nepohli na viac ako 3 body, len v jednom dvojminútovom úseku v druhej štvrtine sme vyhrávali o 5 bodov. Skóre narastalo len veľmi pomaličky, po šiestich minútach svietil na tabuli stav 9:6. Prvá štvrtina napokon skončila zmierlivo 15:15, obe mužstvá vychádzali hlavne z dôraznej obrany, na ktorú sa len ťažko hľadal recept. Oba tímy mali problém dať dokopy kvalitné útoky, čo bolo prekvapením hlavne u nás, keďže my sa spoliehame na výkon rozohrávača Johnathona Jonesa a súper prakticky nemal klasického rozohrávača. Na to sme nepodávali v útoku lepší výkon ako súper.

Druhá štvrtina vyzerala prakticky rovnako. Strelecky za našich bol aktívny hlavne Burrows.  Pár sekúnd pred koncom v poslednom útoku súper nedokázal zakončiť ani za dva body a ani po útočnom doskoku za tri a tak sme štvrtinu napokon dokázali vyhrať o 3 body. A tento mierny polčasový náskok sa napokon ukázal ako veľmi podstatný moment. 31:28.

V druhom polčase sa náš náskok totiž hneď od začiatku postupne začal zvyšovať. Postarali sa o to Jackson s Burrowsom, ktorí za minútu a pol dali súperovi 6 bodov a zvýšili náš náskok na 9. Súperovi sa strelecky nedarilo ani tak, ako sa trápil v prvom polčase, strácal lopty. Treba však povedať, že sme sa o trošku zlepšili v obrane. Keď Mišinský s Jonesom v priebehu pár minút nasúkali Handlovej tri trojky, zdalo sa, že o víťazstve už nebude nikto pochybovať. Dve minúty pred koncom tretej časti hry sme mali totiž náskok 16 bodov.  Z tých nám súper stačil za dve minúty ukrojiť len tri body a tak sa tretia časť hry skončila za stavu 53:40.

Za tri minúty štvrtej štvrtiny sme sa ešte dostali na rozdiel 21 bodov, no potom súperovi padli dve trojky a my sme sa v útoku začali trápiť. Keďže Handlová vysunula obranu, my sme mali problém dať dokopy poriadny útok. Súper nám tak stiahol rozdiel na nepríjemných 11 bodov. Juraj Suja si následne vzal v krátkom časovom rozmedzí svoj druhý oddychový čas a po ňom sme už ukontrolovali vývoj zápasu a zvýšili náš náskok na rozdiel konečných 20 bodov. Podarilo sa nám to veľmi dobrým obranným výkonom, kedy sme súpera za päť minút donútili až k šiestim stratám. Bodovo sme sa v poslednej časti hry spoliehali ja skvelého Jacksona. Zápas ukončil presnou strelou Mišinský v posledných sekundách a uzavrel nečakane chudobný strelecký účet oboch tímov na 77:57.

MBK Rieker Komárno – MBK Handlová 77:57 (15:15, 16:13, 22:12, 24:17)
Najviac bodov: Jackson 24 (8 doskokov, 3 zisky, 7 získaných faulov), Burrows 21 (9 doskokov, 4 asistencie), J. Jones 13 (2 asistencie, 2 doskoky), V. Klár 9 (7 doskokov, 8 získaných faulov)- Delič 17, Golian 12, Madaj 8
TH: 23/17 – 11/6, fauly: 19 – 23, trojky: 4 – 5, rozhodovali: Janáč, Margala a Šramko, 250 divákov

Ostatné zápasy 9. kola:

BK Iskra Svit – BK 04 AC LB Spišská Nová Ves 77:76 (22:19, 20:19, 23:19, 12:19)
Najviac bodov:McCoy a Polakovič 18, Dorazil 10 – Johnson 22, Jefferson 16, Baťka 10
TH: 18/14 – 17/12, fauly: 22 – 24, trojky: 7 – 2, rozhodovali: Zubák, Karniš a Turčina, 660 divákov

Viac ako hodinu pred úvodným rozskokom bola Iskra Aréna pred súbojom druhého s prvým vypredaná do posledného miesta. Spišiaci prežívajú boom a netajili sa, že pod Tatry si prišli po víťazstvo. Domáci zakolísali v Pezinku a na domácej palubovke to chceli odčiniť. Svitský tréner však kolektív hostí ako ich bývalý kormidelník dobre pozná a vedel, čo naordinovať. Už v 30. s domáci McCoy otvoril skóre trojkou. V 5. min sa dostali do vedenia Sviťania 10:8 a do konca polčasu nedovolili súperovi viesť. V derby sa rivali držali bok po boku, aj keď v 7 min. viedli Podtatranci už rozdielom siedmich bodov 17:10. Aj v druhom polčase stále držali liace zápasu domáci. Hostia ešte stačili vyrovnať v 22. min na 42:42, ale domáci boli úspešnejší trojkami. A hoci robili všetko, aby zvrátili hru, záverečné minúty boli veľmi dramatické. Pol minúty pred koncom bol rozdiel už iba jediný bod, ale ten už líder tabuľky nedokázal zvrátiť.

BK Inter Bratislava – Basketbal Pezinok 73:91 (20:26, 12:24, 14:16, 27:25)
Najviac bodov: Gavran 19, Tot 17, Ďurana 12 – Lukjanec 21, Sapp 14, Snopko 14 (4 trojky)
TH: 17/8 – 27/20, fauly: 26 – 21, trojky: 5 – 13, rozhodovali: Gabara, Szibilla a Turčin, 900 divákov

Hoci tieto družstvá mali pred dnešným zápasom rovnakú bilanciu (štyri víťazstvá a tri prehry), predsa sa čoskoro ukázali Pezinčania ako silnejší tím. Už v druhej štvrtine získali významný trinásťbodový náskok 38:25 a prvú polovicu zápasu vyhrali o osemnásť bodov. V druhej si bez väčších ťažkostí udržiavali tento náskok. Najvyššie, o 25 bodov viedli v 34. min 82:57.

Astrum Levice – ŠKP Banská Bystrica 62:58 (15:10, 25:8, 10:24, 12:16)
Najviac bodov: Seman 14, Wolfinger 11, Vojtek 9 – Hovaňák 14, Cvitanovič 13, Velčič 9
TH: 10/8 – 20/15, fauly: 23 – 15, trojky: 6 – 1, rozhodovali: Ženiš, Lamoš a Hančik, 1550 divákov
Domáci začali dobre a už v prvej štvrtine sa dostali do päťbodového vedenia. Postupne svoj náskok zvyšovali a polčas vyhrali jasne 40:18. Po prestávke však akoby vyšlo na ihrisko vymenené družstvo Levíc. Tretiu štvrtinu prehrali o 14 bodov a opäť sa rysovala dráma. Tú však domáci nepripustili a tesné vedenie si udržali až do konca stretnutia.

BC Prievidza – BK Váhostav-SK Žilina 85:73 (14:11, 29:8, 17:29, 25:25)
Najviac bodov: Booker 22, Williams 19, Ridzoň 17 – Carter 27, Stojanovič 18, Tilandy 9
TH: 15/12 – 18/11, fauly: 21 – 21, trojky: 5 – 6, rozhodovali: Šarišský, Mlynský a Tomašovič, 1500 divákov

Domáci sa ujali prvýkrát vedenia v 7. min a postupne zvyšovali svoj náskok. V 22. min viedli rozdielom triedy 48:21. Avšak potom sa úlohy na palubovke vymenili a v 29. min už mali Hornonitrania iba 12-bodový náskok. V záverečnej časti si však domáci umnou hrou ustrážili vedenie a zaslúžene triumfovali.