Šport 2018. 10. 08.

Vynikajúca reprezentácia Komárna plavcami Delta klubu na Svetovom pohári v plávaní a na Pohári olympijských nádejí.

Začiatok októbra predstavoval pre plavcov Delta klubu Komárno veľkú výzvu. Marián Dragúň a Alex Kušík ako členovia reprezentácie Slovenskej republiky sa predstavili od 4.10.2018 do 6.10.2018 na Svetovom pohári v plávaní v Budapešti, na ktorom sa zišla takmer kompletná svetová špička a pre našich plavcov znamenal najvýznamnejší štart v ich kariére.

O kvalite podujatia hovorí aj  prekonanie svetového rekordu na 50m prsia žien ako aj fakt, že Duna aréna (konali sa v nej Majstrovstvá sveta v roku 2017) bola vypredaná do posledného miesta počas všetkých súťaží.

Marián Dragúň sa predstavil na všetkých prsiarskych tratiach. V prvý deň plával 100m prsia pričom v rozplavbách skončil na peknom 30. mieste spomedzi vyše šesťdesiatich pretekárov. V piatok dokázal zaplávať svoje osobné maximum na 50m prsia čo mu stačilo opäť na pekné 32. miesto pričom za najrýchlejším plavcom zaostal len o niečo viac ako dve sekundy. Najlepšie umiestnenie získal na najdlhšej, 200m trati kde obsadil 25. miesto.

Alex Kušík vekom ešte mladší junior sa predstavil na prvom svetovom podujatí dospelých a vôbec sa vo výsledkovej listine „nestratil“. Reprezentačný tréner ho nahlásil na všetky polohovkárske disciplíny a na 100m prsia. V prvý deň bola na programe najkratšia 100m polohovka, v ktorej zaplával vynikajúci osobný rekord a umiestnil sa na výbornom 32. mieste medzi seniormi.  V ten istý deň sa predstavil aj na 100m prsia, kde vyrovnal svoje osobné maximum čo stačil na výborné 37. miesto. V piatok sa plávala 200m polohovka, kde obsadil 42. miesto. V posledný deň sa predstavil na najťažšej 400m polohovke kde obsadil pekné 25. miesto.

V sobotu 6.10.2018 sa pod vedením trénera Michala Knihára predstavila Miriama Szászová na Pohári olympijských nádejí v Poprade, ktoré každoročne prilákajú vynikajúcich plavcov v kategórií žiakov zo Slovenska ale aj zahraničia. V kategórií 10-11 ročných žiačok sa zišla vynikajúca konkurencia. Mimo slovenskej špičky sa na pretekoch predstavila aj najlepšia poľská a ukrajinská plavkyňa. Vyrovnanosť plavkýň zabezpečili vynikajúce výkony. Miriama Szászová vyhrala preteky na 50m, 100m a 200m voľným spôsobom ako aj 200m polohové preteky pričom na 50m a 100m voľným spôsobom prekonala doterajší rekord Slovenskej republiky 11 ročných plavkýň. Na druhom mieste skončila na 100m znak a bronz pridala na 50m znak.

Našim plavcom k dosiahnutým výsledkom gratulujeme.