Mix 2017. 01. 24.

Zatvorené

Koaliční poslanci predkladajú návrh, ktorý do veľkej miery zmení nakupovanie v obchodoch počas sviatkov. Reakcie sú rôzne.

Hoci sa predsedníctvo tripartity (zástupcovia vlády, odborov a zamestnávateľov) zhodli na tom, že sviatočný predaj môže súčasná koalícia obmedziť zákonom, nie každý z radov zamestnávateľov či zamestnancov je s tým spokojný. Otvorene o tom hovorí nielen časť opozície v zastúpení strany Sloboda a solidarita, ale aj niektorí predajcovia.

bigstock-Customer-buying-food-at-superm-88666655

Jedným podporných argumentov ministerstva i odborov je fakt, že zamestnanci v obchodoch nemôžu byť so svojou rodinou počas voľných dní. Zákon má ale už teraz výnimky, ako napríklad čerpacie stanice a predajne suvenírov. Novela sa tiež netýka širokého segmentu reštaurácií a pohostinstiev a práve pracovníci v tomto segmente by sa mohli cítiť diskriminovaný. Aj preto zvažujú opoziční poslanci v prípade prijatia zákona podanie na ústavný súd.

Zatvorené nevonia
Dnes je zakázané, aby obchody otvárali svoje prevádzky a pobočky počas niektorých štátnych sviatkov. Odpoludnie Štedrého dňa, Druhý sviatok vianočný, Nový rok a Veľkonočná nedeľa sú dni, počas ktorých zákon zakazuje predaj v obchodoch. Nový návrh skupiny poslancov by po prijatí Národnou radou Slovenskej republiky mal rozšíriť povinné zatvorenie na všetky štátne sviatky a dni pracovného pokoja (okrem nedieľ) až na 15 dní. Podľa ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Jána Richtera došlo v tripartite k „absolútnej zhode.“
ferTá je výsledkom kompromisu, keďže už predtým zaznievali najmä z radov odborárov hlasy názory, že by malo byť povinne zatvorené aj v nedeľu. V predajni zdravejedla.sk pracuje denne okrem majiteľa Ivana Galla vždy aj aspoň jedna predavačka. Aj táto prevádzka bude musieť byť počas pätnástich dní vymeraných štátom zatvorená. To sa ale majiteľovi nepáči. Mnohé z jeho tovarov majú totiž kratšiu dobu trvanlivosti ako je jeden
týždeň. Pečivo či mliečne výrobky by tak zo dňa na deň mohli stratiť úplne svoju hodnotu a putovali by do koša. To ale nie je jediný problém, ktorý tu Ivan Gallo vidí. „Zamestnanci majú každý rok nárok na 25 dní dovolenky, k tomu teraz ďalších 15 dní, to už je mesiac a pol voľna,“ vypočítava podnikateľ s tým, že financie na plat i odvody musí hľadať aj počas týchto dní. Hovorí, že so štátom nariadeným voľnom by problém nemal, keby tieto mzdy a odvody, alebo aspoň časť, štát aj kompenzoval. „Je to naše podnikanie a rozhodnutie či
otvoríme, alebo zatvoríme by malo byť na nás aj. Ja pracujem takmer každý deň, aj počas sviatkov, šesť – sedem dní týždenne. Niekedy dvanásť hodín, inokedy aj sedemnásť. A k tomu všetkému ešte vediem aj kancelársku agendu,“ tvrdí Ivan Gallo, podľa ktorého je to zlá politika nášho štátu, ktorý podobnými nariadeniami berie peniaze iným z vrecka a veselo rozdáva. Obuvník vraj nepredané topánky vytiahne aj po roku, pečivo ale čerstvé vydrží len zopár dní.

Remeslo predavača
Aj Zoltán Kollár, ktorý prevádzkuje v Komárne obchody s potravinami, hovorí, že v pomoc od štátu podnikateľom už ani neverí. Z roka na rok sa pritom skôr stretáva s novými prekážkami.
grgrZvyšovanie poplatkov a odvodov, čoraz vyššia administratívna záťaž a samozrejme – nekončiace sa kontroly. Niekedy dokonca aj dvadsaťštyri kontrol počas jedného roka. „Ešte som síce návrh zákona nevidel, s voľnom počas sviatkov ale problém v zásade nemám. Napokon, už teraz sme počas niektorých sviatkov zatvorení,“ objasňuje. Myslí si, že menším predajcom potravín zákon veľký zásah do rozpočtu nespraví. Ľudia sa predzásobia, alebo si dokúpia zásoby neskôr. Problém ale vidí v počte sviatkov. „Som za to, aby zamestnanci trávili viac času o svojimi rodinami, ale 15 sviatočných dní je podľa mňa priveľa, toto číslo by sa mohlo znížiť,“ je presvedčený Z. Kollár. Dodáva, že s malými obchodmi sa ani nesnažia konkurovať veľkým nákupným centrám. „Tam chodia ľudia nakupovať skôr vo veľkom, u nás si kúpia len tie položky, ktoré sa im priebežne minú. Zákazníci nás ale majú radi.“ Obaja majitelia predajní s potravinami sa ale zhodujú na tom, že ak si niekto vyberie povolanie v tomto odvetví, musí byť pripravený pracovať aj vtedy, keď iní majú voľno.

Príplatky nestačia
Ani samotní zamestnanci v obchodoch nemajú jasno v tom, či by chceli robiť, alebo nie. Štát im totiž garantuje päťdesiatpercentný príplatok, niektorí zamestnávatelia idú pri odmeňovaní zamestnancov aj nad rámec udaný zákonom. Polka dennej výplaty však nie je vždy dosť. „Dostávame príplatok, ale to sa oplatí iba ak sme tu viac hodín. Osem je málo, na tých dvanásť poviem, že sa mi to oplatí,“ tvrdí Renáta z jedného z menších obchodov v Komárne. Deti nemá a tak necíti ešte potrebu byť doma počas každého voľného dňa. Myslí si však, že sa to zmení, až potomkovia prídu.
Aj predavač Ladislav, ktorý pracuje v jednom z väčších reťazcov, by radšej mal viac voľna, alebo viac peňazí. V súčasnosti je to podľa neho ťažké rozhodovanie a malo by to byť tak, alebo inak.

1472973_668629376501467_1939869476_nCelkom iný pohľad má Dionýz Bölcskei,
ktorý je majiteľom kníhkupectva Diderot.
To totiž svoje dvere otvára počas sviatkov len veľmi zriedka a zatvorený ostáva dokonca aj v nedeľu.
„Už desať rokov fungujeme bez toho, aby sme otvorili počas sviatkov. Myslím si, že rovnako sú na tom aj ďalšie prevádzky kníhkupectiev,“ hovorí s tým, že na to má vplyv aj nízky počet ľudí, zdržiavajúci sa v tejto časti centra. Každý tu zatvára už o sedemnástej, kníhkupectvo ostáva otvorené ešte hodinu dlhšie. Práve vtedy sa tu zastavujú tí, ktorí v práci končia o piatej hodine večer.
„Ja ako súkromná osoba som radšej počas voľna doma, alebo s niekam s rodinou vyjdeme von. Nemám potrebu v tieto dni nakupovať,“ priznáva.

Maďarský experiment
Kníhkupectvá v Komárne neotvárajú okrem predvianočného obdobia ani v nedeľu. Takýmto „ostrým režimom“ sa ešte pred rokom riadili takmer všetky prevádzky a obchody v Maďarsku. Na konci roku 2014 sa poslanci dohodli na tom, že počas nedele by mali byť obchody zatvorené. Po vyše roku sa ale do platnosti vrátila stará prax a 12. apríla 2016 obchody svoje dvere opäť otvorili aj na siedmy deň. U nás sa obchodníci pozerajú na takéto pravidlá skôr skepticky, veď „maďarský model“ nedeľného predaja nevyšiel ani u našich južných susedov. U nás sa o ňom hovorí najmä v kruhoch blízkych cirkvi, nepohrdli by tým ale ani odborári.

Podobnú prax ale udržiavajú v komárňanskej tržnici. Podľa manažérky trhoviska Alžbety Antovszkej využívajú predajcovia na ponuku tovarov v sobotu iba dopoludňajšie hodiny, podobne aj počas niektorých sviatkov.Väčšinou je ale tržnica počas sviatočných dní zatvorená a tak si na zmenu z tri a pol na pätnásť povinne zatvorených dní manažérka nesťažuje a vníma ju pozitívne. „V nedeľu sme už dlhodobo zatvorení úplne. Ak sa pozrieme späť v čase, Nákupné centrum vlastne zaviedlo „maďarský model“ ešte skôr, ako samotní Maďari. Dalo by sa povedať, že sme pre nich boli vzorom,“ uzatvára s nadsázkou.

bigstock-Saleswoman-Accepting-Payment-F-130428428