Šport 2011. 03. 26.

Žilina vedie 0:2, Komárno balansuje nad priepasťou

Nevyužili sme výhodu domáceho prostredia a teda ak chceme postúpiť, musíme vyhrať aspoň jeden zápas na ihrisku súpera. Stane sa tak v druhom zápase série?

Súper zo Žiliny si veľmi rýchlo vypracoval náskok, keď po doch minútach hry viedol 7:0. Z našich hráčov bol jasne badateľný rešpekt, ktorý zo súpera a burácajúcej atmosféry mali. K tomu sa pridal aj výborný pressing Žilinčanov. Z ofenzívnej mizérie nás vykúpil Marek Jurík, ktorý nastúpil v základe miesto Martinsa Berkisa. Po ďalších dvoch minútach si Krajnovič musel pýtať oddychový čas, keď sme prehrávali už 14:5. Po tomto time-oute prišiel do hry Braňo Laco, ktorý sa uviedol úspešnou trojkou, čím zavelil na dobiehanie súperovho náskoku. No najbližsie sme sa dostali na rozdiel 4 bodov po tom, čo Johnathon Jones získal loptu pri chybnej rozohrávke súpera. Následne sa však žilinský stroj opäť ‚utrhol‘ a do konca štvrtiny zvýšil svoje vedenie na 26:17.

V druhej časti hry padali koše trochu ťažšie, z našej strany sa však opäť blysol Marek Jurík, ktorý trojkou znížil na 26:24. Žilinčania úvod štvrtiny trochu zaspali, čo sme skvelo využili na zníženie a Jones dokonca dve a pol minúty pred koncom vyrovnal na 29:29. To však bolo až po tom, ako po odpískanom úmyselnom faule, Klár minul oba trestné hody, čo sa ukázalo ako veľká škoda. Žilinčania totiž opäť pritvrdili v obrane, čím nás v posledných dvoch minútach donútili k trom stratám a opäť strhli vedenie na svoju stranu. Polčasové skóre bolo teda 37:31.

Prvá polovica tretej štvrtiny bola presne taká, ako sme nechceli. Zlý výkon v obrane a ťažká rozohrávka, ktorú nám znepríjemňovali hráči Žiliny vysokým pressingom. Hoci sme dokázali so súperom držať krok po prvé tri minúty, za ďalšie dve minúty sme už prehrávali 50:39, čo bol ten správny čas na time-out. Problémy nám robil veľmi dobre hrajúci bývalý hráč Komárna ‚Divný Janko‘ Závodný, ktorý po dravých vnikoch do koša rozdával lopty spoluhráčom priamo do streleckých pozícii a tí sa nemýlili. V druhej polovici sa na dobrý výkon nabudil Kino Burrows. Najprv prihrával na trojku Mišinskému, krátko na to ubránil pod košom Hofericu, keď ho blokol a vzal mu loptu. Bodovo sa pridali Laco, Mišinský a hlavne Jones. Domáci dokázali odpovedať iba dvoma bodmi za necelých päť minút a keďže sa Klárovi podarilo po Kinovej asistencii zakončiť posledný útok za dva body, zrazu sme sa ocitli vo vedení 54:55.

Súperov ofenzívny ťahúň Hoferica dostal hneď na začiatku štvrtý faul a Jones z následného útoku zvýšil na 54:57. Prvé štyri minúty sme sa naťahovali o jeden útok so Žilinou, nervozitu by ste mohli krájať. 6 bodov dokopy na oboch stranách v tejto časti hry hovoria úplne za všetko. Môžeme ľutovať opäť, že nám nebola dopriata troška šťastia, kedy v týchto momentoch nepadla trojka ani Mišinskému, ani Jonesovi. Berkis za celý doterajší priebeh nevystrelil, no v obrane pracoval ako švajčiarske hodinky. Rozhodcovia nechceli v týchto momentoch spomenutého Hofericu poslať predčasne do šatní, púšťali tvrdšiu hru na oboch stranách. Za stavu 58:59 bola hra na chvíľu prerušená, keďže sa na ihrisku objavili rôzne ‚darčekové‘ predmety, zrejme ako neoficiálny time-out domácich. Dve a pol minúty pred koncom sa dostali do vedenia opäť hostia – 61:59. Žilinčania totiž opäť pritvrdili v obrane, ktorú vysunuli na dĺžku celého ihriska. Nám nepadla opäť žiadna trojka. Dve minúty pred koncom vyradil Burrowsa z hry Kosa, no nedostal za to nešportovú chybu. Kino sa šiel dorozčuľovať o šatne a nahradil ho Braňo Laco, ktorý zaňho premenil dva trestné hody a vyrovnal na 61:61. Za krátku chvíľu sa ale Kino vrátil, no keď pol minúty pred koncom Mišinský nedokázal v rukách udržať ideálnu prihrávku na oblúk, Žilinčania zvýšili svoj náskok na 67:63 a toto vedenie sme už do konca zápasu nedokázali zvrátiť.

BK Váhostav Žilina – MBK Rieker Komárno 67:63