Kultúra 2014. 04. 22.

24. Mediawave festival v Komárome sa začína 29. apríla

Trojdňovým majálesom, pamätným večerom Szabadosa a bezplatnými programmi pri brehu Dunaja čakajú návštevníkov na 24. Mediawave – medzinárodnom filmovom a hudobnom festivale v Monoštorskej pevnosti v dňoch 29. apríla – 3. mája 2014. V stredobode bude Horná zem (Felvidék), ale prídu filmári a hudobníci z mnohých krajín sveta.

Do súťažného programu prípravná porota vybrala 119 z prihlásených 1535 filmov. V medzinárodnej súťaži uvidíme 88 filmov, a v domácej 31 filmov. Súťaž bude hodnotiť medzinárodná porota.

Mediawave usporiadal tento rok po prvýkrát Online filmový festival – Na ceste. Najlepšie filmy podľa hlasovania obecenstva a výberu odbornej poroty sa dostali do hlavného festivalového programu. Filmy Online festivalu môžeme vidieť na webovej stránke Mediawave do 30. apríla.

Na festival príde aj Ágnes Sós, režisérka dokumentárneho filmu s názvom Potok lásky, ktorý vyvolal značný ohlas. Záujemcovia budú mať možnosť sa stretnúť aj s účinkujúcimi na nezáväznom rozhovore.

Ako súčasť hudobného programu bude projekt Occupy Mediawave, v rámci ktorého hudobníci, medzi nimi aj vynikajúci maďarský jazzový bubeník Balázs Pándi, budú dávať neobvyklé koncerty v opustených, no v akustických priestoroch Pevnosti v duchu medzinárodného hnutia Occupy.

mediawa-22

Improvizatívna skupina Istvána Grencsóa – Grencsó Collective siaha späť k pamiatke veľkého predchodcu Györgya Szabadosa, tri roky po jeho smrti. Grencsovci vzdávajú úctu majstrovi s tým, že oprášili jeho najvýznamnejšie skladby, legendárnu Svadbu, Adyton a Modlitby.

Organizátori Mediawave v Jereze, v rodisku flamenca objavili členov skupiny Davinia Jaén Flamenco Group, ktorí budú vystupovať počas celého festivalu. Okrem hudby s horúcou atmosférou prinesú so sebou aj gastronómiu z Južnej-Ibérie: prestretý stôl s pokrmami a vínami z Andalúzie.

Pre vzdelávanie mladých talentov sa predstavia aj viaceré umelecké dielne. Okrem filmu, fotografií a maliarskych dielní nájdeme aj nové hudobné projekty. Akustický s Györgyom Ferenczim, progresívny rómsko-maďarský s Miklósom Bothom, a taliansko-maďarský s Carmenom Cangiano. Redaktori časopisov Dielňa a Nový Zdroj budú viesť literárny projekt.

mediawa-11

V tomto roku programy za hradbami pevnosti budú bezplatné, na nábreží Dunaja budú koncerty a rôzne rodinné aktivity, navyše príde aj ninja z Japonska, uvidíme jarmočné komédie. 30. apríla sa môžeme zúčastniť stavania mája, po ktorej môžeme počúvať tradičné vidiecku tanečnú hudbu z Hornej zeme, Sedmohradska a z Kalotaszegu.

V stredobode festivalu Mediawave je Horná zem (Felvidék) so svojou bohatou a rozmanitou kultúrou, ľudovou hudbou, ľudovými tancami a gastronómiou. S tým súvisí aj hornozemská ľudová dielňa, v ktorej záujemcovia sa môžu zoznámiť s ľudovými tancami a ľudovou hudbou z rôznych častí Hornej zeme od Žitného ostrova až po Gemer. Tance z jednotlivých regiónov budú učiť umelci pravidelne či už doobeda alebo v popoludňajších hodinách.

Z príležitosti 100. výročia úmrtia posledného maďarského polyhistora Otta Hermana bude prezentovaná putovná výstava z ilustrácií knihy Maďarský rybolov.

Podrobné informácie o programoch a umeleckých dielniach nájdete na webovej stránke Mediawave – mediawavefestival.hu– a na facebooku.