Mesto 2013. 12. 24.

Prehrávali o 20 bodov, no vyhrali

[vc_row][vc_column][vc_column_text] Zápasom 20. kola SlovakSport TV Basket extraligy vkročili Komárňania do druhej polovice sezóny. Cestovali na pôdu predposledných Levíc.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=“1/1″][vc_tabs][vc_tab title=“Sumár zápasu“ tab_id=“1387847118-1-33″]

V zápase, ktorý nadchol skôr zápletkou a bojovnosťou oboch celkov, ako kvalitou, vyhrali Komárňania zaslúžene. V úvode stretnutia mali s dobre sa pohybujúcimi Levičanmi veľké problémy na oboch koncoch ihriska. Domácim vychádzalo všetko podstatné. Najmä Klár zaťažoval konto Komárna, napokon sa stal aj najlepším strelcom.

Vyzdvihnúť treba, že zverenci Františka Róna prehrávali už o dvadsať bodov, no dokázali vyhrať s tým, že prakticky polovicu poslednej štvrtiny si už len strážili svoj náskok.

Dôležitým momentom bolo prebudenie komárňanskej ofenzívy. Nejaké náznaky prišli už skôr, no keď sa dostali Levičania do dvadsať bodového vedenia, Komárnu padlo v krátkom slede osem bodov a derby začalo svoje druhé kolo. V prvej štvrtine trápiaci sa Kovačevič vo zvyšku zápasu premenil pät trojok, pričom dve najdôležitejšie hneď na začiatku poslednej štvrtiny.

Dôležitejšia ale bola práca toho, kto mu nahrával – Mareka Kozlíka. Kapitán ‚Kozel‘ opäť ukázal, že je platným v obrane i útoku. Jeho 6 asistencií a 5 ziskov nasmerovalo tím správnym smerom. Motorom bola opäť trojica amerických legionárov. Najprv Joyner, Potom Myles a napokon Kenny Hall dotiahli Komárno k víťazstvu, ktoré sa – hoci na palubovke predposledného tímu – opäť nerodilo ľahko.

Rozhodla rotácia hráčov. Komárno zapojilo desiatku hráčov, pričom na strane Levíc do zápasu zasiahlo iba sedem. V závere im tak chýbali sily na prinavrátenie vedenia na svoju stranu.

TEXT: Tomáš Kottra

BK Levickí Patrioti – MBK Rieker Com Therm Komárno 86:90 (29:16, 20:22, 17:23, 20:29)

Najviac bodov: Klár 28, Lockhart 18, Obade 16 – McElrath 21, Myles 16, Joyner a Kovačevič po 15
TH: 18/11 – 26/19, fauly: 23 – 20, trojky: 9 – 9, rozhodovali: Ženiš, Kovalčík a Daňo, 1150 divákov[/vc_tab]

[vc_tab title=“Priebeh zápasu“ tab_id=“1387847118-2-57″]

V úvode stretnutia bolo na hre oboch tímov cítiť extraligový výpadok spôsobený Súbojom hviezd, ale aj chladné počasie, ktoré sa vkradlo do levickej arény. Zápas otvorili bodmi Komárňania, no po zvyšok prvej štvrtiny mali navrch domáci hráči. Dostávali viac priestoru pod košom, padli im aj tri trojky a na nepremenené pokusy Komárna odpovedali rýchlymi protiútokmi. Na opačnej strane dokázal kontrovať iba Joyner, autor siedmich bodov v prvej časti hry. Strelecky sa nedarilo najmä Kovačevičovi. Náskok Levíc rýchlo narástol z 11:8 na 29:16 na konci štvrtiny.

Strelecky sa hostia nevedeli presadiť ani v prvej polovici druhej štvrtiny. Lopta im nechcela z hry padnúť do koša a vynechávali trestné hody. Levičania vyhrávali po pätnástich minútach hry už 43:23, no potom nasledovala šnúra ôsmich bodov Komárna. Na tú odpovedal domáci tréner oddychovým časom, do konca polčasu sa toho ale už veľa nezmenilo a Levičania išli do kabín s jedenásťbododovým náskokom, zrejme aj trochu nespokojní.

Po zmene strán začala stíhacia jazda Komárna. Rozbiehala sa iba pomaly, no červeným sa konečne darilo v ofenzíve lepšie, ako Levičanom, ktorí začali byť nervózni. Skvelou akciou sa blysol Kenny Hall, ktorý dunkom s faulom znížil už na 62:59. Posledné slovo v tretej časti hry mal Brandon Lockhart, upravoval na 66:61.

Z malého náskoku v poslednej štvrtine sa domáci tešili len chvíľu. Veľmi dôležitou trojkou ju otvoril Maj Kovačevič, po zisku kozlíka sa potom v brejku postavil na opačnú stranu trojkového oblúka a úspešnou strelou postavil na nohy fanúšikov MBK Rieker COM-therm Komárno. To bolo prvýkrát od úplného úvodu stretnutia, čo boli hostia vo vedení. Odpovedal síce Klár, no trojková rekontra Mylesa a dunk Halla z protiútoku udržiavali Komárno vo vedení. Domáci sa len ťažko presadzovali z hry, Komárno podstatne zlepšilo obranu a v ofenzíve ťahali tiež za dlhší koniec. Komárno vyhrávalo necelé dve minúty pred koncom 82:75, čo sa už Levičanom otočiť nepodarilo.

[/vc_tab]

[vc_tab title=“Záznam a ohlasy“ tab_id=“1387850960006-2-3″]

Ladislav Lutovský, tréner BK Levickí Patrioti: „Dnes to boli dva rozdielne polčasy. Je to aj určitou odpoveďou na zloženie nášho družstva a možno som spravil aj ja chybu, že som mohol nechať Lockharta odpočívať v tretej štvrtine, potom v závere by mal možno viac síl najmä v obrannej činnosti. Do zápasu sme vstúpili namotivovaní, hrali sme vynikajúco ako v obrane, tak i v útoku. Pokiaľ sme mali sily, myslím si, že sme neboli len rovnocenným súperom, ale že sme mali navrch. Vstup do druhého polčase sme nemali dobrý, boli sme pasívni a z toho pramenili straty lôpt v útoku. Súper zrýchlil hru, keďže na rozohrávke vystriedal Szaba, ktorý vynikajúco pritlačil na nášho Brandona a zrýchlil hru smerom dopredu. Začala nám viaznuť aj obranná hra, zabezpečovanie protiútoku. Kovačevič následne vrátil Komárno späť do hry, ktorému padli dôležité strely. Keď sa začalo o zápase rozhodovať, my sme spravili v obrane chyby a hostia boli v závere lepší. Mali oddýchnutých kľúčových hráčov. Z výsledku som sklamaný, ťažko sa to vysvetluje, keď vyhrávate o 20 bodov a prehráme takýto zápas. V závere zápasu sme sa snažili ešte zariskovať, čo nám však nevyšlo, aj keď sme z pressingu získali dve-tri lopty, no bolo už neskoro. Možno som mal vysunúť obranu skôr. Očakával som, že doma s Komárnom môžeme odohrať veľmi dobrý zápas, no nečakal som, že si s nimi vybudujeme veľmi ľahko až 20-bodový náskok, no o to viac som sklamaný, že sme tento zápas nedotiahli do víťazného konca.“

Jakub Drapák, hráč BK Levickí Patrioti: „Bolo to klasické derby, ktoré sme chceli vyhrať, keďže to bol náš posledný predvianočný zápas. Chceli sme dať našim fanúšikom pod stromček výhru ako darček a za všetko sa im poďakovať. Prvý polčas by som hodnotil výborne, dobre sme bránili. Neviem, čomu by som pripísal druhý polčas, bola tam celková strata koncentrácie, následne sme odišli, neviem, či sme to mali v hlavách. Táto prehra nás veľmi mrzí, veľmi sme chceli vyhrať. Myslím, že Komárno vyhralo preto, pretože malo širšiu lavičku.“

František Rón, tréner MBK Rieker Komárno:  „Do zápasu sme nastúpili veľmi lacne. Neviem, čo si naši hráči mysleli. Som ich upozorňoval na to, že Levice budú hrať útočne veľmi dobre, pretože som sledoval video z ich zápasu proti Interu. Neskôr sme ich nechali dať nám takmer 50 bodov za polčas. Cez polčasovú prestávku som sa snažil našich chlapcov trocha vyhecovať. V druhom polčase domácim dochádzali sily, my sme viac točili našich hráčov.“

TEXT: leviceonline.sk

Záznam zápasu nájdete TU! [/vc_tab]

[vc_tab title=“Sumár kola“ tab_id=“1387851004509-3-10″]

Výsledky 20. kola a tabuľka

BK 04 AC LB Spišská Nová Ves – Edymax SPU Nitra 69:78 (19:16, 20:21, 8:19, 22:22)
Najviac bodov: Hovaňák 17, Strzelecki 13, Evans 11 – Sparks a Smajlagič po 20, Nuhanovič 18
TH: 19/13 – 16/13, fauly: 17 – 24, trojky: 6 – 9, rozhodovali: Brziak, Karniš a Bohucký, 700 divákov

Iskra Svit – MBK Handlová 81:70 (26:10, 15:27, 19:21, 21:12)
Najviac bodov: Jackson 26, McNeal 21, Channels 19 – Gudzič 22, J. Vojtek 17, Mrviš 14
TH: 18/12 – 11/8, fauly: 16 – 23, trojky: 5 – 8, rozhodovali: T. Lukáš, Šarišský a Karnay, 550 divákov

BK Inter Incheba Bratislava – ŠKP Banská Bystrica 103:69 (22:15, 28:9, 25:24, 28:21)
Najviac bodov: Williams 26, Baťka 19, Miloševič 15 – Žiak 21, Vasilič 15, Rendla a Petrič po 8
TH: 16/9 – 16/10, fauly: 18 – 19, trojky: 14 – 7, rozhodovali: Gabara, Fuska a Kurpaš, 500 divákov