Blog 2019. 11. 17.

30 rokov slobody: Pripomíname si výročie Nežnej revolúcie

Každoročne, 17. novembra, oslavujeme nekrvavé udalosti Nežnej revolúcie. Sled udalostí, ktorý viedol k pádu komunistického režimu, sa stal významnou súčasťou dejín Československa. Vďaka študentmi iniciovaným protestom sa Česi a Slováci dočkali ľudskejšieho prístupu, slobodných volieb, slobody slova a ďalších práv zvyšujúcich životnú úroveň.


Od udalostí Nežnej revolúcie uplynulo už 30 rokov. Vďačíme im za slobodnejšie životy. Sloboda je abstraktné slovo, pod ktorým si každý predstaví niečo iné. Mnohí mladí si k slobode pripisujú slobodu cestovania, slobodu viery, slobodu vyjadrovania sa. Tieto privilégiá boli za bývalého režimu maximálne regulované, avšak teraz ich berieme za samozrejmosť.

Image result for komarno nezna revolucia
Komárno bolo tiež súčasťou protestov počas Nežnej revolúcie. V roku 2015 bola tejto udalosti venovaná výstava v Podunajskom múzeu. Zdroj: muzeumkn.sk

Cesta k slobode však nebola ľahká. Nič nie je zadarmo a rovnako tieto slová platili aj pri páde režimu. Aj keď za revolúcia volá „nežná“, alebo v češtine „zamatová“, znamená to len toľko, že nedošlo ku krvipreliatiu. Prvý protest pražských študentov bol násilím rozohnaný zbormi národnej bezpečnosti. Tento násilný počin NB len posilnil protesty, ktoré nasledovali v nasledujúcich týždňoch.

Maďarské oblastné divadlo taktiež vyjadrilo svoje znepokojenie voči zásahom NB v Prahe 17. novembra 1989. Zdroj: upn.gov.sk

Dnes výsady, ktoré priniesli udalosti Nežnej revolúcie, berieme za súčasť našich bežných životov. Podeľte sa s nami v komentároch, ako si na 17. november spomínate vy. Čo znamená sloboda pre vás?

Zdroje: Soda O2, upn.gov.sk, muzeumkn.sk