Mix 2021. 04. 23.

3+1 tip, ako vybrať solárnu sprchu do záhrady

Krásne zelená veľká záhrada, v nej ležadlá, slnečník a bazén… Čo v nej ešte chýba? Solárna sprcha! V lete je skvelým zdrojom osvieženia a taktiež vás zbaví nečistôt pred tým, než vstúpite do bazéna.

Počas horúcich  letných dní, keď slniečko páli o sto šesť, je vítaný každý zdroj osvieženia. Nemusíte hneď skákať do bazéna, stačí na seba pustiť osviežujúci prúd vody zo sprchy. Tá solárna nezaberie veľa miesta a nie je ani náročná na prevádzku.

Ako funguje solárna sprcha?

Možno si solárnu sprchu predstavujete len ako vrecko na vodu, ktoré zavesíte niekde na strom a necháte v ňom po celý deň (a možno aj dlhšie) ohrievať vodu. Množstvo vody potom závisí na veľkosti zásobníka. Takto fungujú cestovné solárne sprchy, ktoré sú vhodné pre športovcov alebo na kemping. Záhradná sprcha však vyzerá úplne inak.

Telo sprchy, ktoré je vyrobené z plastu alebo hliníka, slúži ako zásobník vody a zároveň solárny kolektor v jednom. K ohriatiu vody nepotrebujete nič viac, než slnečné lúče. Šetrí tak vaše náklady a je ekologická.

Viete, že teplotu vody si môžete pri solárnej sprche regulovať tak, ako ste zvyknutí z normálnej sprchy? Počas horúcich dní môže totiž teplota vody vystúpiť aj na 60°C. Tak horúcou vodou sa osprchovať nezvládne nikto. Súčasťou sprchy je preto aj zmiešavacia batéria, ktorá vám umožní namiešať si vodu presne podľa vašich predstáv.

Ako vybrať solárnu sprchu?

Kým sa pustíte do samotného výberu, je potrebné ujasniť si, aký typ solárnej sprchy vlastne chcete. Koľko ľudí ju bude používať, aký veľký zásobník vody potrebujete, kam ju umiestnite a čo od nej očakávate?

Krok prvý: Aký typ solárnej sprchy vybrať?

Hodláte sprchu nainštalovať do záhrady a nechať ju tam alebo ju budete premiestňovať z miesta na miesto? Podľa toho si môžete vybrať medzi:

  • Pevnou solárnou sprchou, ktorú nainštalujete do pevnej podložky, a teda tam bude pevne stáť.
  • Prenosnou solárnou sprchou s odľahčenou konštrukciou.

Viete, že pevná solárna sprcha je pevnejšia, má väčší zásobník na vodu a často disponuje aj oplachom nôh? Tá prenosná je síce lacnejšia, kapacita vody je však menšia a kvalita môže byť nižšia.

Krok druhý: Veľkosť zásobníka na vodu

Tu hrá veľkú úlohu to, koľko ľudí bude sprchu pravidelne používať. Určite nesiahajte po obrovskom zásobníku len preto, že máte raz za rok návštevu, ktorá sa bude chcieť okúpať. Na druhú stranu je potrebné, aby sa mohli osprchovať všetci, ktorí bazén pravidelne využívajú.

Náš tip: Pre rýchlu sprchu dvoch ľudí stačí menší zásobník, pre rodinu treba aspoň 20 litrov. Tam, kde bude sprchu používať viac ľudí, je potrebný zásobník na 40 litrov vody.

Krok tretí: Pevná alebo odnímateľná sprchová hlavica?

Stačí vám, že sa postavíte pod sprchu a necháte na seba dopadať kvapôčky vody, alebo chcete mať hlavicu v ruke a sprchovať sa podľa svojich potrieb?

Krok štvrtý: Kam sprchu nainštalovať?

Ideálne je také miesto, kam po celý deň dopadajú slnečné lúče. Tým si zaistíte celodenný prísun teplej vody.

Teraz už viete, na čom všetkom pri výbere solárnej sprchy záleží. Ostáva už len zvoliť konkrétny typ, zaobstarať si ho a nainštalovať si sprchu do záhradky. Uvidíte, že túto investíciu nebudete ľutovať.