Kultúra 2022. 02. 02.

Adriana z Komárna vydáva po úspešnom debute vo svete kníh ďalšiu časť zo svojej trilógie

Zdá sa, že vám je meno Adriana Bolyová odniekiaľ známe? Tak potom sa vám zdá správne! Mladá knižná redaktorka sa rozhodla začať písať svoju vlastnú knihu pred viac ako štyrmi rokmi a už počas minulého roka sa na policiach kníhkupectiev objavila jej prvá kniha Hieriarchia tmy. Už vtedy vedela, že jedna kniha nepostačí a tak v januári tohto roku uzrel svetlo sveta druhý diel z pripravovanej trilógie – Hierarchia svetla.

„Zo spätnej väzby, ktorú mi čitatelia poskytli, som bola nadšená. Veľmi som si želala, aby Hierarchia tmy zaujala, a hoci fantáziu mám veľkú, len ťažko sa mi predstavovalo, že kniha bude prijatá tak dobre, že jej pokračovanie vyjde už po ďalšom polroku. Dostávam mnoho povzbudivých správ, z ktorých cítim podporu a veľmi sa im teším,“ hovorí Adriana na úvod.

Hierarchia svetla priamo nadväzuje na napätú situáciu v závere Hierarchie tmy. Čitatelia sa o vodcovi innsbruckého démonologického spoločenstva v epilógu dozvedeli zásadný fakt a jeho najväčšie tajomstvo. Príbeh od začiatku pokračuje v rovnakej ťaživej atmosfére, pretože medzi démonológmi sa vyhrocujú nevyriešené konflikty. Démonologické spoločenstvo chce viesť niekoľko kandidátov a každý u nich je pripravený bojovať všetkými schopnosťami a zákernými trikmi či sa pre dosiahnutie cieľa spriahnuť s tými najhoršími démonmi. Medzi postavami vznikli rôzne spojenectvá aj silné vzťahy. Hierarchii svetla sa budú musieť rozhodnúť, čo sú ochotní obetovať pre víťazstvo. V prvej časti sa príbeh odohrával prevažne v Rakúsku, ale v Hierarchii svetla sa čitatelia dozvedia viac aj o nepriateľskom Východnom démonologickom spoločenstve sídliacom v Singapure.

„Pri tvorení príbehu ma najviac inšpirujú knižné postavy, ale aj osoby z môjho života, ktoré sú plné konfliktov, pri ktorých sa len ťažko predpovedá, ako sa zachovajú, a ktoré sú vyslovene „dobrozlé“. Aj preto je môj príbeh plný postáv, na ktoré sa dá počas čítania zmeniť názor aj štyrikrát. Napokon, Hierarchia tmy a Hierarchia svetla sú príbehy presne o tom, že v každom z nás je dobro aj zlo, a preto by sme nemali tak rýchlo odsudzovať druhých,“ hovorí mladá spisovateľka o knižných postavách.

Keďže ide o trilógiu, chystá sa aj záverečná časť s názvom Hierarchia šera. Na rozdiel od prvej a druhej knihy, príbeh poslednej sa bude odohrávať neskôr, osem rokov po udalostiach, ktorými sa skončí druhý diel. Čitatelia tak budú môcť zistiť, kam rozhodnutia postáv viedli a uvidia ich v novom svetle a v nových situáciách. Ukončiť príbeh je náročné nielen z technického spisovateľského hľadiska, ale aj emocionálne. „Na odpútanie sa od postáv, s ktorými som strávila roky, mi najviac pomáha vrhnúť sa na celkom nový príbeh. To som urobila aj teraz, takže dúfam, že po tejto trilógii budem môcť žáner fantasy obohatiť aj o ďalšie knihy.“

Titulná foto: bux.sk