Mix 2021. 02. 15.

Ako pripraviť bazén na ďalšiu sezónu?

Vonku síce zatiaľ stále vládne zima, no nezaškodí začať premýšľať nad tým, ako odzimovať svoj bazén. Pred novou sezónou je potrebné ho vyčistiť a pripraviť na nápor kúpajúcich. Ako na to?

Podľa odporúčaní výrobcu by sa mala väčšina nadzemných bazénov na zimu demontovať a uskladniť. Väčšina z nás to však nerobí a bazén nechá cez zimu na záhrade s minimom vody, demontovanou filtráciou a zakrytý plachtou. Treba však počítať s tým, že bazénová fólia sa vplyvom mrazu môže poškodiť.

Ako na to?

Po období pokoja, počas ktorého sa v bazéne nikto nekúpal a nepracovala ani filtrácia, treba bazén sprevádzkovať a upraviť vodu. Celý tento proces neradno unáhliť, nesmiete s ním však ani príliš otáľať.

Kedy začať odzimovávať?

Akonáhle teplota vzduchu prestane trvalo klesať pod bod mrazu a teplota vody v bazéne sa pohybuje medzi 10-15 °C, nastal ten správny okamih. Snažte sa ho neprepásť, pretože akonáhle začne voda v bazéne zelenať, môžete začať od úplného začiatku.

Ako pripraviť bazén na novú sezónu?

Čo také so sebou odzimovanie bazéna prináša? Nebojte, nejde o nič zložité. Zvládnete to sami, vlastnými silami.

Krok prvý: Bazén očistite. Najprv stiahnite z bazéna plachtu a očistite steny a dno bazénu od usadených nečistôt.
Krok druhý: Zostavte filtráciu. V prípade, ak máte solárny ohrev, tak aj ten. Skontrolujte všetky tesnenia a spoje tak, aby nedošlo k úniku vody.

Náš tip: Ak máte pieskovú filtráciu a piesok ste minulú sezónu nemenili, urobte to teraz.

Krok tretí: Napustite vodu. Doplňte vodu aspoň do polovice výšky okna skimmeru. V prípade bazénu s nafukovacím lemom približne 1 cm pod prstenec.

Náš tip: Viete, že starostlivosť o vodu sa odvíja od jej vlastností? Akonáhle vodu do bazéna napustíte, zmerajte jej tvrdosť, pH a obsah chlóru.

Krok štvrtý: Úprava vody
Teraz nastal čas upraviť tvrdosť vody a jej pH. Keď k napusteniu vody použijete vodu z vodovodu, možno nič z toho nebude potrebné. Pokiaľ ale do bazéna napustíte vodu zo studne, bude pravdepodobne tvrdšia, a budete ju potrebné chemicky upraviť. Tvrdosť vody by sa mala pohybovať medzi 8-18 ° N.

Viete, že pre kvalitu vody na kúpanie je zásadná hodnota pH? Ideálna je hodnota pH medzi 7 a cca 7,4. Ak je hodnota nižšia, zvýšte ho pomocou prípravkov s označením pH+. Keď je hodnota vyššia ako dané rozmedzie, aplikujte pH-.

Hodnota pH vyššia ako 7,4 sa môže prejaviť mliečnym zákalom vody, znížením účinnosti prípravkov s chlórom, či podráždením očí a kože. Keď je pH nižšie ako 7, kovové časti bazéna korodujú, farby blednú a pokožka aj oči môžu byť podráždené.

Krok piaty: Nezabudnite ani na dezinfekciu vody. Iba tak zničíte zvyšky rias a všetky choroboplodné zárodky. Obsah chlóru vo vode by nemal byť menší ako 0,3 mg / l.