Mix 2023. 03. 29.

Ako ušetriť na doprave v čase rastúcich cien

Dnešná doba nie je jednoduchá. Všade, kam sa pohnete, ceny stúpajú a my musíme siahnuť čoraz hlbšie do vrecka. S trochou úsilia však môžete ušetriť na miestach, kde by ste to možno ani nečakali. Tu je návod, ako získať nejaký ten cent navyše, ktorý možno budete potrebovať využiť inde.

Najmä ceny pohonných hmôt boli v posledných šiestich mesiacoch extrémne vysoké, takže sa už neoplatí jazdiť autom. Existuje však mnoho spôsobov, ako sa dostať do cieľa. Čo tak sadnúť na bicykel alebo dať šancu verejnej doprave?

Jazda na bicykli vám ušetrí peniaze a dá vám zabrať

Cyklistika je čoraz populárnejšia. Veď ako by aj nie. Pravidelným každodenným dochádzaním do práce na bicykli môžete mesačne ušetriť až tisíce eur za naftu alebo benzín. Okrem toho urobíte niečo pre svoje fyzické aj duševné zdravie. Ak chcete ušetriť ešte viac, vyhľadajte si bicykel z druhej ruky.

Dajte šancu verejnej doprave

Jazda verejnou dopravou síce nie je taká pohodlná ako jazda vlastným autom, ale prináša mnoho výhod. Ak jej dáte šancu, môžete sa napríklad vyhnúť problémom s parkovaním, vyhnúť sa dopravným zápcham v meste, ušetriť peniaze a možno si aj prečítať svoju obľúbenú knihu.

Tip: Ak bývate mimo mesta, do ktorého dochádzate, odvezte sa na okraj mesta, zaparkujte tam svoje auto (ideálne tam, kde nemusíte platiť) a do centra mesta sa dopravte verejnou dopravou. Ušetríte tak nielen peniaze, ale aj veľa času.

Ušetrite peniaze za verejnú dopravu:

  • Ak používate verejnú dopravu každý deň, nekupujte si každý deň nový lístok. Kúpte si mesačník, ktorý vám ušetrí značné peniaze.
  • Cestujte s dieťaťom: Ak sa nechystáte do práce, môžete so sebou vziať malé dieťa. Ako sprevádzajúca osoba máte nárok na bezplatnú dopravu do 6 rokov. Stačí vám na to špeciálny preukaz s fotografiou vášho dieťaťa.

Cestovanie autom – Ako ušetriť v tomto prípade?

Ak bezpodmienečne musíte jazdiť autom, aj tu môžete ušetriť. Kde?

  • Kúpa ojazdeného auta: nové autá sú dnes neúmerne drahé a ešte si na ne musíte niekoľko mesiacov počkať. Pritom kúpa ojazdeného auta je taká jednoduchá, keď viete, ako na to. Buď môžete zájsť do autobazáru, ktorý sa špecializuje na predaj ojazdených áut, prezrieť si niekoľko modelov podľa vašich preferencií a odísť s kľúčmi v ruke, alebo si môžete vopred urobiť prieskum na internete, aby ste sa dozvedeli o cenách, špecifikách jednotlivých modelov a preverili si predajcu, ktorý vozidlo ponúka.
  • Lacnejšie poistenie: Povinné zmluvné poistenie si môžete porovnať na viacerých stránkach a ľahko zistiť, či zbytočne nepreplácate. Neodporúčame však výrazne šetriť na poistení vozidla. Kvalitné a správne nastavené poistenie je zárukou, že v prípade nehody bude fungovať tak, ako má.
  • Šetrite na pohonných hmotách: Napriek rastúcim cenám môžete ušetriť aj na pohonných hmotách, a to najmä udržiavaním vozidla v dobrom stave, pravidelnou kontrolou tlaku v pneumatikách, vypínaním klimatizácie, správnym radením rýchlostných stupňov alebo vypínaním tempomatu.
  • Nejazdite sami: Jazda osamote je drahá a nie je šetrná k životnému prostrediu. Porozprávajte sa s priateľom alebo členom rodiny a zistite, či jazdia rovnako. Takto môžete prispieť na cestu.

Zdroj obrázka: RecCameraStock / Shutterstock.com