Mix 2018. 07. 26.

Bábätkám v komárňanskej nemocnici pomáhajú chobotničky

Nemocnica Komárno, člen skupiny AGEL, získala háčkované chobotničky od dobrovoľníkov pre bábätká na novorodeneckom oddelení. Nápad pochádza z Dánska, kde zaznamenali, že chobotničky pomohli deťom mať pravidelnejší srdečný tep, lepšie dýchali a mali vyššiu hladinu kyslíka v krvi.

Tento trend dorazil do slovenských pôrodníc zo zahraničia, kde ako prví spozorovali pozitívne účinky týchto háčkovaných zvieratiek na bábätká.

Chobotničky dostávajú deti priamo do postieľok, novorodenci ich môžu chytať za háčkované chápadlá. Malo by im to pripomínať matkinu pupočnú šnúru a mäkká pletenina matkinu maternicu. V pocitovej sfére by sa mali cítiť pokojnejšie a v bezpečí.

,,Darovanie chobotničiek  sa stáva už tradíciou aj v našej nemocnici. Novorodenecké oddelenie navštívili Zsófia Horgolzsó-Kovács a Noémi NoMini-Vajlik a darovali našim detičkám chobotničky . S touto myšlienkou oslovili miestne ženy a spoločne s nimi uháčkovali  pre naše bábätka milé zvieratká.  Túto myšlienku sme prijali s radosťou, tešili sa aj naše mamičky, že si mohli vybrať hračku pre svoje bábätko,“ uviedla vedúca sestra novorodeneckého oddelenia a profesionálna laktačná konzultantka Elvíra Baková.

,,Keď sme sa dozvedeli o rozdieloch, ktoré tieto chobotničky  spôsobujú u detí, ktoré ich majú a ktoré nie, boli sme rozhodnutí dať ich bábätkám i v našej nemocnici. Je neuveriteľné, že niečo tak jednoduchého dokáže pomôcť dieťatku v prvých dňoch života,“ dodala Elvíra Baková.

Chobotničky musia spĺňať viacero prísnych kritérií. Môžu byť zhotovené len zo 100 percentnej bavlny, ktorá sa dá výborne dezinfikovať. Uháčkované chápadlá zas nesmú byť dlhšie ako 22 centimetrov.  Ako náplň sa môže použiť len duté vlákno. Chobotnička nesmie obsahovať žiadne plastové, látkové ani iné ako bavlnené súčasti.