Región 2024. 10. 07.

Bežeckej súťaže Brigetio sa zúčastnili malí aj veľkí

Počas víkendu opäť ožila história v maďarskom Komárome, keď sa bežci vydali po stopách cisára Valentiniana na tradičných bežeckých pretekoch Brigetio. Ultratriatlonista Ferenc Szőnyi „Iron man“ spustil pred štyrmi rokmi túto napínavú súťaž, ktorá do mesta každým rokom láka čoraz viac nadšených účastníkov.

Špecialitou súťaže je, že nielen profesionálni športovci, ale aj hobby bežci si môžu vyskúšať svoje sily na niekoľkých rôznych vzdialenostiach. Cieľom Komárom Europa Running Association je nielen súťažiť, ale aj budovať komunitu, ktorú organizátori korunovali chutným gulášom, aby sa účastníci radi vracali nielen za športom, ale aj za spoločne stráveným časom.

Deti si tiež zabehali!

Podujatie si nemohli nechať ujsť ani najmenší, na deti čakala špeciálna vzdialenosť 450 metrov, kde sa mohli predviesť svojou rýchlosťou aj tí najmenší. Malí športovci dostali všetci medailu, čokoládu a čerstvé jablko, aby po behu nezostali bez odmeny.

Po stopách Valentiniana

Vážny boj sa strhol aj na oficiálnych vzdialenostiach súťaže. V pretekoch na 5 km dobehol do cieľa ako prvý László Szabó, za ním István Ungár a Tamás Balogh. V súťaži žien sa na prvom mieste umiestnila Boglárka Pozsonyiová, druhé a tretie miesto na stupňoch víťazov dokázali Éva Patus a Melinda Bálint-Kovács.

Počas 1-hodinového behu triumfoval Szilárd Potencsik, za ním Tamás Vincze a Patrik Esztergályos. V ženskom poli bola najrýchlejšia Martina Sramková, druhá skončila Brigitta Sztancsik a tretia Katalin Raffai.

Na trati 2,1 km zvíťazil László Tatai, na ďalších miestach sa umiestnili Ákos Volincsák a Roman Svitac. Medzi dámami sa na prvom mieste umiestnila Szilvia Sándor, za ňou Gabriella Dávid a Zsuzsanna Sebestyén.

V maratónskej vzdialenosti 42,2 km sa stal šampiónom Gábor Bigun z Komárna, ktorý trať absolvoval za 3 hodiny a 32 minút a na druhom mieste skončil Roland Kozma.

Najväčšou výzvou bol 6-hodinový beh, kde zvíťazil Erik Darvas-Tanács so 67,5 kilometrami a 56 kolami. S výbornými výsledkami skončili aj Gyula Tranger a Péter Benyus. Zlatú medailu medzi ženami získala Mónik Bencze so 45 kruhmi.

Na záver podujatia odovzdali ceny víťazom zástupca samosprávy Ádám Turi a Ferenc Szőnyi.

(Fotó: Facebook / Komárom)