Mesto 2011. 10. 11.

Biela pastelka ani v tomto roku neobišla Komárno

Pred týždňom, 21.septembra sa na celom Slovensku uskutočnila celonárodná verejná zbierka pod názvom Deň bielej pastelky, ktorú už po desiatykrát zorganizovala Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska.

Aj v tomto roku dvojčlenné tímy dobrovoľníkov v uliciach Komárna a Hurbanova oslovovali okoloidúcich ktorým ponúkali Biele pastelky – symbol neviditeľných línií vo svete vidiacich.

Poďakovanie patrí Strednej priemyselnej škole strojníckej v Komárne a Strednej priemyselnej škole stavebnej v Hurbanove, ktoré nám s touto zbierkou pomáhajú už niekoľko rokov a to tým, že uvoľnia z vyučovania potrebný počet študentov – dobrovoľníkov.

Výnosy sú žiaľ, z roka na rok nižšie. Čím to je? V uliciach našich miest je veľa podobných zbierkových aktivít. Žiaľ, nie vždy sú to zbierky seriózne. Ľudia ich však podporia – onkológia, týrané zvieratá či deti „otvoria“ veľa peňaženiek, pritom nie vždy je isté že vyzbierané peniaze sa dostanú k tým, ktorí ich potrebujú. Potom príde seriózna zbierka a mnohí ľudia pred našimi dobrovoľníkmi radšej prejdú na druhú stranu cesty …

Čo si pri zbierkach všímať, na čo sa pýtať?
Povolenie z Ministerstva vnútra SR, poverenie koordinátorom zbierky, či je pokladňa riadne zapečatená. Ak vám niečo „nesedí“ neváhajte si vypýtať kontakt na okresného/krajského koordinátora. Pýtajte sa aj na konkrétnejšie využitie – kam výnos zo zbierky pôjde, dokedy zbierka trvá, či je možné prispieť aj SMS správou. Ak nemáte zodpovedané vaše otázky zvážte, či zbierku podporíte – dobrovoľník ktorý vás osloví by mal byť koordinátorom poučený.

Ako dopadol Deň bielej pastelky v Komárne a Hurbanove?

Študenti zo SPŠ Komárno:
Gáspár Viliam, 100 predaných pasteliek – výnos 66,28 €
Dudáš Richard, 62 ks – výnos 24,49 €
Dávid Zoltán, 27 ks – výnos 14,15 €
Mária Mériová, 100 ks – výnos 106,00 €
Michač Dávid, 33 ks – výnos 19,63 €
Hakke Dominik, 22 ks – výnos 17,23 €

Študenti zo SPŠ Hurbanovo:
Menyhárt Márton, 13 ks – výnos 5,07 €
Csenteová Bianka, 23 ks – výnos 9,08 €

TEXT : Eka Balašková

Vyjadrite svoj názor