Mesto 2023. 03. 02.

Bude mať Komárno svoje Dvojičky? Obilné sklady chcú premeniť na byty

Určite každý pozná dva nefunkčné obilné sklady v mestskej časti Komárno – Hadovce. Budovy sú badateľné aj z veľkej vzdialenosti a bola by škoda nevyužiť ich potenciál, azda toto si pomyslel aj investor PROCTOR s.r.o. Lokalitu doplnia nízke štvorposchodové bytovky, ktoré môžu slúžiť ako nájomné byty.

„Rovinatý pozemok na okraji Komárna poskytne priestor pre nový bytový komplex s názvom Dvojičky – Hadovce,“ píše sa na stránke asb.sk. Investorská spoločnosť Proctor s.r.o. tam chce postaviť dve dvojičky – teda dvakrát polyfunkčný bytový dom s pätnástimi nadzemnými podlažiami, prepojených nadzemnými garážami a priestormi pre občiansku vybavenosť. Pôjde o najvyššie obytné domy v okolí. Lokalitu doplnia ďalšie dva bytové domy so štyrmi nadzemnými podlažiami.

„Zo západu a severu sú poľnohospodárske pozemky, na časti ktorých je vodný kanál s umelou vodnou plochou, ktorá tvorí významný ekologický prvok v území. Urbanistický návrh bytových domov je navrhnutý tak, aby tento vizuálny kontakt so zeleňou ostal aj po výstavbe bytových domov,“ informuje investor na webe asb.sk.

„Do veľkej miery som využil pôdorys, teda základy pod existujúcimi silami, a vymyslel som štruktúru vystúpených a ustúpených častí, ktoré pripomínajú skladačku. Byty majú východno-západnú orientáciu,“ vysvetľuje projektant Marián Ferjo. Južná a severná fasáda je navrhovaná ako plná stena.
V Dvojičkách má byť celkovo 208 bytov, z toho 130 dvojizbových a 78 trojizbových bytov.

Na priľahlom 500 metrov dlhom pozemku sa postavia štvorposchodové bytovky. Budú v nich štandardné dvojizbové byty pre nájomné bývanie. Celkovo tam bude 110 bytov.

V novej štvrti tak vďaka investorovi Proctor s.r.o. a architektovi Ing. arch. Marián Ferjo vyrastie na 33 603 m2 celkovo 318 bytov. Odhadovaná investícia sa pohybuje okolo sumy 32,1 mil. EUR.

Zdroj foto: Tristan Studio s.r.o – Ing. arch. Marián Ferjo
Zdroj info: asb.sk