Mesto 2014. 02. 24.

Celoslovenská policajná akcia zameraná na železničné priecestia

Na celom Slovensku sa v utorok uskutoční policajná akcia. Železničná a dopravná polícia bude na vybraných železničných priecestiach a v ich blízkosti kontrolovať dodržiavanie predpisov.

Policajti budú účastníkom ciest vysvetľovať, na čo slúži jedinečné identifikačné číslo, ktorým je označené každé železničné priecestie. A taktiež budú vysvetľovať bezpečné spôsoby prechádzania cez priecestie, či už so závorami alebo bez. „Na Slovensku je celkom 2149 železničných priecestí, z nich 1088 je zabezpečených a 1061 nezabezpečených,“ uviedla hovorkyňa ŽSR Martina Pavliková.

Podľa policajných štatistík bolo v roku 2013 na železničných priecestiach 133 nehôd, o život pri nich prišli dve osoby, tri sa zranili ťažko a 32 ľahko. Alkohol bol zistený v 20 prípadoch. „V januári tohto roka evidujeme 12 nehôd, o život prišla jedna osoba, päť sa zranilo ľahko, v jednom prípade asistoval aj alkohol. O život prišiel koncom januára v Bratislave len 15-ročný cyklista, pretože vošiel na priecestie bez závor v čase, keď svietil červený výstražný signál,“ informovala hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Baloghová.

Polícia pripomína, že vodič vo vzdialenosti 50 m pred železničným priecestím a pri jeho prechádzaní je povinný jazdiť rýchlosťou najviac 30 km/h. Ak na priecestnom zabezpečovacom zariadení svieti prerušované biele svetlo, vodič je povinný 50 m pred železničným priecestím a pri jeho prechádzaní jazdiť rýchlosťou najviac 50 km/h. „Vodič nesmie vchádzať na priecestie, ak svietia dve červené prerušované svetlá, ak sa spúšťajú, sú spustené, alebo sa dvíhajú závory,“ uviedla Baloghová.

Ako doplnila, v prípade, že dôjde k zastaveniu vozidla na železničnom priecestí, vodič je povinný odstrániť vozidlo zo železničnej trate. „V prípade, že tak nemôže urobiť, musí bezodkladne vykonať také opatrenia, aby bol vodič koľajového vozidla pred nebezpečenstvom včas varovaný,“ zdôraznila hovorkyňa Prezídia. V prípade porušenia zákazu vchádzania na železničné priecestie hrozí pokuta vo výške 150 eur.

(zdroj: tasr.sk, ilustračné foto)