Región Dél-komárom 2021. 09. 17.

Cez víkend sa bude opäť konať deň otvorených dverí v areáli archeologických vykopávok

(KOMÁROM) V areáli archeologického dedičstva Brigetio, ktorý sa rozprestiera na 7 hektároch sa opäť bude konať deň otvorených dverí. V sobotu 18. septembra medzi 10:00 a 16:00 archeológovia predstavia 1600 rokov staré mesto.

Archeologické vykopávky sa v okrese Szőny v maďarskom Komárome vykonávajú od roku 1992 v oblasti bývalého Brigetia v spolupráci s Múzeom Györgya Klapku v Komárome a Archeologickým ústavom ELTE-BTK.

Z iniciatívy múzea sa od roku 2001 koná pri vykopávkach deň otvorených dverí, ktorý sa koná spravidla v posledný týždeň výkopových prác. V tomto prípade sú záujemcom predstavia aktuálne výsledky výskumu.

Letecké fotografie výrazne prispievajú k poskytnutiu ešte komplexnejšieho obrazu o skúmanej oblasti. Tento rok bola identifikovaná kúpeľná budova tábora na základe radarových záznamov. Kúpele hrali ústrednú úlohu v rímskej kultúre a boli tiež ústrednou budovou v legionárskom tábore Brigetio.

Jeho stavebná štruktúra bola oveľa masívnejšia než štruktúra pozorovaná v iných budovách v osade, je to vidieť aj na stave zostávajúcich stien a podlahového vykurovania.

V oblasti Brigetio sú ďalšie tisíce metrov štvorcových neprebádanej zeme. V priebehu doterajšieho výskumu bolo identifikovaných niekoľko bazénov, bazény s vlažnou a studenou vodou, možno pozorovať použitie podlahového vykurovania, mnoho povrchov je pokrytých vápencom.

Prieskum oplýva aj artefaktmi, boli objavené strieborné a bronzové mince, objavená keramika so zlatými šperkami a nálezy z neskororímskej rezbárskej dielne.

Obec Komárom podporuje archeologické práce v Komárome od roku 1992 a Národný kultúrny fond od roku 2008.

(Zdroj: komarom.hu)