Mesto Dél-komárom 2022. 11. 18.

Cisár je mŕtvy!

17. novembra 375 v tábore légií Brigetio, v dnešnom Južnom Komárome, zomrel cisár Valentinianus I. počas rokovaní s kvádskymi veľvyslancami. Od roku 2005 je podujatie označené pamätníkom v areáli tábora légií, na sídlisku MOL, kde si to, čo sa udialo, každoročne pripomína Múzeum Györgya Klapku.

Na pietnej spomienke konanej vo štvrtok 17. novembra popoludní prítomných pozdravila zástupkyňa riaditeľa Múzea Györgya Klapku Gabriella Gátfalvi-Delbó a na vtedajšie udalosti zaspomínal archeológ prof. Ádám Szabó, hlavný muzeológ Maďarského národného múzea.

Valentinianus I. chcel posilniť aj ostrov Szentendre, no na to si musel privlastniť krajiny Kvádskeho kráľovstva, z ktorého boli miestni obyvatelia vyhnaní. Kvôli protestom Kvádov bola stavba pozastavená, no kvádskeho kráľa, ktorý prišiel na mierové rokovania, Rimania zabili. Kvádi prenikli do ríše v lete 374 a potom spustošili Panóniu. Boje proti nim spustil sám Valentinianus, ktorý určil Brigetio ako miesto na vyjednávanie s Kvádmi. Hoci Kvádi prejavili ľútosť a prosili o mier, naďalej boli proti výstavbe pevnosti. Cisára to tak rozčúlilo, že dostal mozgovú príhodu a zomrel vo veku 55 rokov, menej ako 100 dní do dvanásteho roku svojej vlády. Jeho nástupca, sotva 4-ročný syn, o pár dní neskôr bol vyhlásený za cisára pod menom Valentinianus II., ale Rímska ríša už nemohla získať svoju bývalú slávu.

Na záver spomienky účastníci položili svoje vence pred pomníkom cisára. Do programu sa zapojili tradicionalisti združenia Legio Brigetio.

Zdroj: komarom.hu