Región Dél-komárom 2022. 12. 07.

Cyklista z Komáromu porozpráva o svojich potulkách po Pakistane

9. decembra, teda v piatok od 17:00 bude v Kníhkupectve a kaviarni Mozaik hosťovať extrémny cyklista Viktor Zicho, ktorý bude rozprávať o svojej nedávnej ceste do Ázie.

„V roku 2018 som urobil vo svojom živote radikálne rozhodnutie, počas ktorého som uprednostnil dobrodružstvo a odteraz pracujem na tom, aby som si splnil svoje sny, aby som mohol udržateľným spôsobom rozdávať čo najviac druhým. Snažím sa to robiť udržateľným spôsobom, t. j. spôsobom, ktorý je udržateľný aj na environmentálnej, sociálnej a ekonomickej úrovni. Špeciálne úspechy a výnimočné expedície majú podľa mňa naozaj zmysel, keď môžeme inšpirovať ostatných alebo dať niečo užitočné pre spoločnosť. Svoje expedície uskutočňujem s cieľom podporovať udržateľnosť, energetické povedomie a ekoturizmus. Pre mňa nie je cieľom dosiahnuť konkrétny bod, ísť po trase alebo vyliezť na konkrétnu horu. To sú len nástroje,“ hovorí Viktor Zicho.


Po dobytí Kilimandžára sa najnovšie zameral na najsevernejší bod Európy, po ktorom nasledoval Pakistan. Viac o peripetiách expedície posledného menovaného sa dozvieme na piatkovom stretnutí.

„Mimochodom, tohtoročný výlet bol naplánovaný ako kompletný himalájsky výlet, ale nevyšlo to kvôli zablokovaniu Číny na covid. Preto som hľadal krajinu, kde by som mohol bicyklovať vo veľmi podobných podmienkach, tak som si vybral Pakistan. V pláne bolo prejsť na bicykli vyše 6000 metrov, ale bohužiaľ sa mi z toho podarilo len asi tretinu. Prehliadku som musel reorganizovať a skrátiť z byrokratických dôvodov na jednej strane a z obrovskej povodne na strane druhej. Napriek tomu a okrem toho sa pokúsim s divákmi podeliť o mnohé vzrušujúce príbehy počas piatkovej obrazovej a videoreportáže a samozrejme porozprávam aj o dôležitosti udržateľnosti. Tu by som rád poznamenal, že prírodná scenéria ma zaujala aj v Pakistane,“ dozvedeli sme sa od extrémneho cyklistu.

Zdroj: komarom.hu