Mesto 2023. 03. 16.

Darcovia krvi v Komárne – darcovia krvi pomáhajú príbuzným, známym, podeliť sa o najvzácnejšiu tekutinu je pre nich samozrejmosťou

Darovanie krvi je veľmi záslužná činnosť, ktorá môže zachrániť životy. Krv je dôležitá pre mnoho liečebných postupov vrátane operácií, liečby rakoviny, transplantácií orgánov, úrazov a mnohých ďalších. Darovanie krvi môže pomôcť ľuďom, ktorí trpia závažnými chorobami alebo utrpeli vážne zranenia. Presne týmito zásadami sa riadili dobrovoľní darcovia krvi, ktorí v uplynulú sobotu prišli pomôcť do Nemocnice AGEL Komárno  svojim takmer pollitrom najvzácnejšej tekutiny.

Uplynulú sobotu sa na hematologicko-transfúziologickom oddelení Nemocnice AGEL Komárno uskutočnilo sobotňajšie darovanie krvi. Dvadsaťdva dobrovoľníkov sa prišlo podeliť o najvzácnejšiu tekutinu, aby ich krv pomohla zachrániť životy pacientov. Jedna jednotka  darovanej celej krvi môže byť rozdelená na viacero komponentov, ktoré môžu pomôcť až trom pacientom. Darovanie krvi je bezpečné a jednoduché, každá jedna jednotka krvi sa pred použitím testuje na prítomnosť infekčných ochorení, ktoré sa šíria krvou,  aby darovanie krvi bolo bez rizika pre príjemcu.

Ladislav Straka začal s darovaním krvi pred 20 rokmi a počas soboty daroval krv už 20 krát. Dôvod je jednoduchý. Celá jeho rodina pracuje v zdravotníctve, manželka na internom oddelení komárňanskej nemocnice a  mama pracovala pri obvodnom lekárovi ako sestrička. Na oddelenie prišiel aj manželský pár Károlyovcov.  ,,Ja som darcom krvi už po 29 krát, manželka dnes darovala krv tretí raz,“ hovorí manžel a jeho polovička dodáva: ,,Darovanie krvi ma oslovilo, keď mala ísť kamarátka na ťažkú operáciu. Našim hlavným dôvodom darovania krvi je pomáhať chorým ľuďom.“  Medzi sobotňajšími darcami boli aj prvodarcovia Ján Nagy  a Kristián Jeriga.  Tí prišli pomôcť pacientovi, hospitalizovanému v komárňanskej nemocnici. Veľkú spolupatričnosť tomuto pacientovi prejavili ešte piati ďalší darcovia vrátane dcér Zsanety a Moniky. 

Zaujímavý príbeh prezradil aj Roland Lukács. Pracuje v Rakúsku, ale vždy, keď príde domov a nemocnica organizuje darovanie krvi, tak sa ho rád zúčastní. Pre Marka Davida Pásztora, ktorý bol prvýkrát darovať krv so svojim otcom, bol práve otec tým príkladom, ktorý sa syn rozhodol nasledovať. ,,Bohužiaľ oteckovi diagnostikovali vážnu chorobu , teda už nemôže darovať krv, ale vždy, keď prídem do Komárna, rád pomôžem. Maminka  je zdravotná sestra a otec je zdravotník v armáde,“ prezradil M.D. Pásztor, čo ho k darovaniu krvi priviedlo.

Darkyňa Zuzana prišla darovať známemu spolu s dcériným kamarátom Adriánom, aby pomohli svojmu príbuznému.  Adrián je pravidelným darcom krvi od svojich 18 rokov, v uplynulú sobotu prispel svojou krvou na záchranu pacienta už 10 krát. Darkyňa Janka pomáha pravidelne a na hematologicko-transfúziologickom oddelení sa vždy cíti veľmi príjemne. Je už 13 násobnou darkyňou krvi. Všetkých zdravotníkov potešilo, že medzi sobotnými darcami sa objavil aj  bývalý námestník nemocnice MUDr.  Rudolf Pelikán, pre ktorého je darovanie krvi samozrejmosťou. Zvyčajne v sprievode dvoch malých a rozkošných dcérok prichádza na hematologicko-transfúziologické oddelenie Nemocnice AGEL Komárno aj ďalší darca – pán Boris. Predtým býval v Bratislave, kde bol pravidelným darcom krvi, odkedy sa presťahoval do Komárna, v darovaní krvi pokračuje v komárňanskej nemocnici.

„Chcem sa aj touto cestou poďakovať všetkým darcom, ale aj mojim kolegom, ktorí napriek sobote, namiesto oddychu zvolili dobrý skutok. Nesmierne si vážim všetkých darcov, ktorí nám pravidelne pomáhajú ale aj tých, ktorí prišli iba raz za život.  Bez nich by naša práca nebola úspešná.  Ďakujeme, že sa na vás vždy vieme spoľahnúť,“ uviedla primárka hematologicko-transfúziologického oddelenia Nemocnice AGEL Komárno MUDr. Enikó Radi.