Mesto 2013. 08. 13.

Dážďovníky a netopiere zabezpečujú biologickú ochranu pred hmyzom

Netopiere spolu visia a tiež súvisia s hmyzom. FOTO: netopiere.sk
Netopiere spolu visia a tiež súvisia s hmyzom. FOTO: netopiere.sk

Bytový dom číslo 32-36 na Ulici generála Klapku v Komárne disponuje novými úkrytovými a hniezdovými možnosťami pre netopiere a dážďovníky. Pracovníci Spoločnosti pre ochranu netopierov na Slovensku inštalovali v pondelok (12.8.) pomocou lana do schodiskových šácht deväť špeciálnych búdok pre týchto živočíchov. Vytvorili tak 30 hniezdisk pre dážďovníky a šesť úkrytových komôr pre netopiere. TASR informovala projektová asistentka neziskovej organizácie pre ochranu netopierov Denisa Lőbbová.

„V tomto termíne už dážďovníky na oblohe nespozorujeme. Po krásnom divadle, ktoré predvádzali za rýchleho letu na oblohe v kolóniách koncom júla, začali svoju ďalekú púť do svojich afrických zimovísk,“ priblížila asistentka s tým, že tieto vtáky sú charakteristické vysokou vernosťou k svojmu hniezdu, takže každoročne sa vracajú presne na centimetre do panelovej štrbiny alebo otvoru, v ktorom predtým hniezdili.

Podľa jej ďalších slov ochrancovia predpokladajú, že dážďovníky by mohli búdky osídliť v priebehu nasledujúcich dvoch rokov. „Zo skupiny netopierov môžu do búdok zavítať niektoré druhy večerníc alebo raniak hrdzavý. Sú to netopiere najčastejšie sa vyskytujúce v mestskom prostredí, ukrývajúce sa v medzipanelových špárach bytových domov,“ ozrejmila. Samičky raniaka hrdzavého sa u nás počas leta spravidla nevyskytujú. Každoročne na jar odlietajú v skupinách do severnejších krajín priviesť potomkov a vychovať mláďatá.

Vytvorenie priestoru pre život týchto živočíchov si vyžiada investíciu iba raz, avšak budú dlhé obdobie bez ďalších finančných prostriedkov vytvárať biologickú ochranu proti hmyzu. „Jeden netopier dokáže v priebehu jedného večera uloviť približne tisíc kusov hmyzu. Špecializuje sa na komáre,“ zdôraznila Lőbbová. Podľa jej ďalších slov do komôr inštalovaných v bytovom dome sa v plnom obsadení zmestí približne 150 jedincov.

„Dážďovníky lovia, naopak, denný hmyz, čím nás zbavia napríklad otravných múch,“ vysvetlila. Pripomenula, že otázka ich prežitia na našich sídliskách závisí od ľudí. „Od nás, ktorí tu spoločne s nimi žijeme,“ podčiarkla.

TEXT: TASR