Región Dél-komárom 2023. 09. 13.

Deň kultúrneho dedičstva: Komárom pripravuje pestrú paletu programov

V roku 1984 bola vo Francúzsku spustená jedinečná iniciatíva s názvom Deň otvorených dverí historických pamiatok, ktorej cieľom je počas víkendu bezplatne otvoriť brány prominentných a jedinečných historických budov, ktoré sú pre verejnosť zvyčajne zatvorené.
V roku 1991 Európska Únia oficiálne inštitucionalizovala a spustila vlastnú sériu podujatí Dni európskeho kultúrneho dedičstva a zároveň vyzvala členské štáty Európskeho kultúrneho dohovoru, aby sa pripojili a zorganizovali Dni európskeho kultúrneho dedičstva každý rok. Maďarský Komárom sa tento rok pripravuje na viacero podujatí.

Odkedy sa podujatie začalo v celoeurópskom kontexte – čo potvrdzuje aj slogan, ktorý odvtedy platí: „Európa, naše spoločné dedičstvo“ – význam Dní európskeho kultúrneho dedičstva z roka na rok rastie. Zúčastnené krajiny, lokality, ktoré je možné navštíviť zadarmo, a počet návštevníkov. Dnes sa táto udalosť oslavuje v 50 krajinách každý september,“ píše sa na stránke podujatia.

Emese Szádó, riaditeľka Múzea Györgya Klapku, povedala, že tento rok sú návštevníci vítaní v Návštevníckom centre dedičstva Brigetio!

„15. septembra o 17.00 hod otvára výstava István Pribéri Jankovich – architekt, ’56 revolucionár a emigrant, spisovateľ, maliar, filozof a námorník. Na druhý deň, v sobotu (16.9.), privítame návštevníkov rímskymi hrami od 10. do 18. hodiny. Vyskúšať si bude možné najrôznejšie starodávne hry zručnosti, najmenší môžu maľovať a vyfarbovať. Chýbať nebude výroba nálepiek, výroba šperkov, hľadanie latinských slov, tvorba účesov z rímskej éry a samozrejme pripravujeme aj komentované prehliadky,“ dodala Emese Számadó.

V ten istý deň (16.9.) ohlásila skupina Endresz v južnom Komárome svoje cyklistické kultúrne turné o 9.00 h. Tím vyštartuje z námestia Slobody pred radnicou v južnom Komárome a potom prejde cez Hviezdicovú pevnosť – pevnosť Igmándi – bojisko Herkálypuszta – pamätník vojenských koní k soche Klapku v severnom Komárome, potom k Starej pevnosti a späť na námestie Slobody v Komárome. Na prehliadku mesta sa môže pridať ktokoľvek!