Deň zaľúbených na Slovensku
Deň svätého Valentína, 14. február, známy aj ako Deň zaľúbených, je pomocou pre plachých zaľúbencov a tajných ctiteľov. Podľa stáročnej tradície tento výnimočný deň nepripúšťa, aby milovaná osoba vyznanie odmietla, alebo aspoň zaň nepoďakovala.
Pôvodne pohanský kňaz Valentín, obrátený na kresťanskú vieru, žil v Ríme v treťom storočí po Kristovi. V ríši v tom čase platil dekrét cisára Claudia, zakazujúci rímskym vojakom oženiť sa, pretože manželské radosti by ich odvádzali od plnenia vojenských povinností.
Svätý Valentín považoval nariadenie za porušenie Božích zákonov a snúbencov tajne oddával. Za to skončil vo väzení. Aj tam pomáhal kresťanom, posilňoval ich modlitbami a robil zázraky. Najznámejším je vrátenie zraku dcére žalárnika. Keďže Valentín sa viery nevzdal, 14. februára roku 270 ho Rimania popravili. Legenda dodáva, že Valentín stačil pred smrťou napísať lístok žalárnikovej dcére s vyznaním lásky. Práve to sa stalo základom valentínskej tradície.
V 90. rokoch 20. storočia prenikla tradícia pripomínania si Dňa zaľúbených, svätého Valentína, aj do štátov strednej a východnej Európy vrátane Slovenska. Výraznú podporu sviatku začali poskytovať podnikatelia, obchodníci, výrobcovia cukroviniek, valentínskych suvenírov a darčekov. Hypermarkety, supermarkety a ďalší predajcovia zamerali výzdobu, sortiment i reklamu na Deň zaľúbených.
V celej Európe sa Deň svätého Valentína spája s kvetmi, cukrovinkami a romantickou večerou. Jednotlivé krajiny sa líšia v tom, akú dôležitosť pripisujú tomuto sviatku jednotlivé generácie a koľko sú ľudia ochotní pri tejto príležitosti minúť. Mnohí čoraz častejšie hovoria o komercii než o citoch. Napriek tomu na jednej talianskej valentínovskej internetovej stránke sa dal nájsť zozbieraný výber najkrajších vyznaní. Napríklad: „Láska je poéziou zmyslov“, „Slová sú prózou lásky, bozky jej poéziou“ či „Bozk je ako hudba, jediný univerzálny jazyk“.
Aj na Slovensku časť verejnosti pokladá Deň svätého Valentína za komerčný sviatok, iní ho úplne ignorujú. Slováci najčastejšie v ten deň darujú sladkosti a kvety, a posielajú špeciálne pohľadnice, tzv. „valentínky“, na ktoré môžu zaľúbenci napísať vyznania. Práve podobný lístok má najbližšie k legende o svätom Valentínovi.
Deň zaľúbených nadobudol na Slovensku aj iný rozmer – Slovenský Červený kríž v spolupráci s Národnou transfúznou službou SR a hematologicko-transfúznymi oddeleniami organizujú Valentínsku kvapku krvi. Jej cieľom je motivovať mladých ľudí, aby darovali krv a stali sa novými bezpríspevkovými darcami krvi.
(zdroj: tasr)