Blog 2011. 11. 15.

Diagnóza Sashe

Nie je to len vkus, je to hudba, zábava, cítenie sveta, Sashe je proste droga, na ktorej nie je hriechom byť závislý.

Prejdite sa po bežnom nákupnom centre. Ľudia sa v nákupnej horúčke ocitnú v mori stereotypu – vietor módnych mól sa preniesol cez všetky výklady rovnako a všetky módne značky prezentujú jednu a tú istú parížsko-milánsko-londýnsku vlnu, ktorá sa pomaly mení na šablónovitú tsunami. Oblečenie, ktoré jednotlivé firmy prezentujú, sa líši len máličko – v materiále, možno vo farbe a vzoroch a najmä v kvalite. A, samozrejme, v cene. Je to všetko pochopiteľné, nič to však na fakte nemení.

A na akom fakte vlastne? Je to celkom jednoduché. Originalita sa svetelnou rýchlosťou vytráca a bežný smrteľník proti tomuto procesu ani nemôže zakročiť. Umenie Coco Channel a ľudí, ktorí módu brali za svoje poslanie, je už ďalekosiahlou históriu a momentálne sa už aj z návrhárstva stáva obyčajný biznis, na ktorom niekde v pozadí a možno nie až tak v pozadí ľudia zarábajú. A my sa zatiaľ prechádzame v sukničkách ako z kopírky.

Našťastie však stále existujú osoby a osobnosti, ktoré nám neustále hádžu záchranné koleso. Napriek tomu, že by sme sa ho mali čo najskôr a čo najpevnejšie chytiť, unáša nám ho stály prúd komercie. Nikdy však nie je neskoro a ľudia, ktorí módu vnímajú ako umenie, sú absolútne neúnavní a bez prestania blogujú, vedú svoje stránky za skoro minimálneho zisku len kvôli radosti z toho, keď sa nejaký zúfalec zatúla, klikne si na ich prácu, pousmeje sa a možno si aj nejakú drobnosť objedná, aby ich podporil. Ten zúfalec sa však na ich stránky s istotou bude vracať, veľmi skoro si totiž uvedomí, že nič lepšie a zaujímavejšie ho ani nemohlo postretnúť.

Fenomén zvaný Sashe je práve centrálou týchto bojovníkov za originalitu na Slovensku. Je to v podstate jednoduchá webstránka, ktorá funguje už niekoľko rokov, no napriek tomu, že už má svojich skalných priaznivcov, stále nie je natoľko populárna, ako by si zaslúžila byť. Jej zakladateľka Saša Šmidáková však tvrdí pravý opak – Sashe sa vraj darí, spĺňa svoju úlohu, zhromažďuje talenty po celej krajine, ktoré takto môžu v rôznych sekciách ako trendy, štýly alebo kolekcie prezentovať svoje drobné dielka, možno si aj privyrobiť a dostať a do povedomia verejnosti, ktorá má o nich väčší záujem, ako by si mohli na prvý pohľad myslieť.

Éra handmade vecičiek sa ešte len začína. Ľudí pomaly omrzí vedomie, že je celkom pravdepodobné, že hneď ráno v električke stretnú niekoho v rovnakej košeli ako majú na sebe.Sashe vám dáva krásny pocit jedinečnosti. Keď čakáte tú obálku a keď rovno na pošte trháte balíček a vyťahujete tú konkrétnu vec na svetlo sveta, ktorá sa hneď v tej chvíľi stáva súčasťou vás a vašej duše, môžete si byť istý, že nikto iný rovnakú mať nebude. Nie sú to len šaty, cítiť z nich sviežu prácu mladého návrhára, niekoho, kto do nich vložil kúsok seba, kúsok svojho ja a svojich názorov.

Odporúčame Vám pokochať sa v tejto krásnej stránke plnej nádherných vecí, ktoré si získajú každého. Za peniaze, ktoré by ste vyhodili na nákupoch hocikde inde, radšej podporte mladé talenty, ktoré si to zaslúžia a ktoré sa vášmu nákupu potešia určite oveľa viac ako bezduchá pedavačka v H&M.

Tímea Becková

Vyjadrite svoj názor